Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE - Wschód Sztuki już 22-25 sierpnia w Rzeszowie [PROGRAM]

Dodano: /

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zaprasza na kolejne międzynarodowe wydarzenie artystyczne. Ubiegłoroczny Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów–Koszyce–Ostrawa–Debreczyn–Lwów-Troki cieszył się ogromnym zainteresowaniem rzeszowskiej publiczności i przyjezdnych. Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI Rzeszów-Batumi-Odessa-Wilno, który rozpocznie się 22 sierpnia tego roku, jest więc kolejną odpowiedzią rzeszowskiej sceny na potrzeby mieszkańców Podkarpacia i turystów odwiedzających w wakacje stolicę województwa.

Pomysłodawca Festiwalu – dyrektor Teatru Jan Nowara – tym razem zaprosił do współpracy zagranicznych partnerów z Gruzji (Teatr Dramatyczny im. Ilii Czawczawadzego w Batumi), Ukrainy (Odeski Ukraiński Akademicki Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. Wasyla S. Wasylki w Odessie) i Litwy (Teatr Dramatyczny „Na Pohulance” w Wilnie). Artyści tych państw zjadą do Rzeszowa, żeby łączyć sztuki i ludzi. Dla wszystkich znów kluczowy jest kontekst pogranicza, zarówno geograficznego, jak i kulturowego. Innowacyjny charakter Festiwalu dla partnerów ma stać się źródłem wzajemnej inspiracji i okazją do wymiany myśli. Widzom stworzy możliwość obcowania ze sztuką i poznania różnych, ale przenikających się ze sobą kultur.

W trakcie MF TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI będzie można zobaczyć przede wszystkim spektakle z repertuaru teatrów krajów kulturalnego czworoboku. Teatr im. Wandy Siemaszkowej wystawi spektakle muzyczne - „Kiedy byłem małym chłopcem” w reżyserii Tomasza Mana o początkach kariery Tadeusza Nalepy w wykonaniu aktorów: Małgorzaty Pruchnik-Chołki, Michała Chołki, Marcina Marca i Pawła Leniarta (perkusja). Będzie też premiera. W spektaklu  „Chcemy więcej” w reżyserii Jana Nowary usłyszymy największe hity polskiej sceny muzycznej w znakomitych kreacjach aktorskich oraz choreografii pełnej finezji i poczucia humoru. Na scenie aktorzy rzeszowskiego Teatru: Dagny Cipora, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Michał Chołka i Robert Żurek.

Teatr z gruzińskiego Batumi zaprezentuje spektakl na motywach sztuki Sławomira Mrożka. „Syndrom, albo do kogo śpiewasz?” w reżyserii Andro Enukidzego to, jak oceniają krytycy, przedstawienie z fantastyczną obsadą i sugestywną scenografią, które w ciekawy i zabawny sposób opowiada smutną  i wciąż aktualną historię  odnoszącą się m.in. do życia politycznego.

Dwa spektakle z repertuaru gości z Ukrainy, to „Ona go kochała” w reżyserii Zasłużonego Artysty Ukrainy Stasa Zhirkova oraz „Piękny rogacz” w reżyserii Iwana Urywskiego. Obydwa wprowadzą publiczność w świat szalonych, obezwładniających relacji międzyludzkich i są przeznaczone dla widzów dorosłych.

Teatr z Wilna przedstawi sztukę pt. „Samotny ludzki głos” w reż. Vladimira Dorondova  powstały na podstawie popularnej książki Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości”.

Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących. W bogatym programie Festiwalu znajdują się także koncerty – Orkiestry Kameralnej Odeskiego Ukraińskiego Akademickiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego im. Wasyla S. Wasylki w Odessie, gruzińskiego zespołu folklorystycznego, pieśni żydowskich,  Vitold Rek & the Spark „Lem. Muzyczne sfery” dedykowany pamięci dziennikarza Polskiego Radia Rzeszów Rafała Potockiego oraz koncert litewskiego artysty wykonującego muzykę z gatunku jazz-folk Andreja Polevikova.  Będą też wystawy fotografii i współczesnego plakatu teatralnego, pokazy filmowe oraz niezwykłe widowisko plenerowe „Rabin Maharal i Golem” w reż. Lecha Raczaka.

Niskie ceny biletów (5 i 10 zł) mają zachęcić do obcowania ze sztuką również tych, którzy z różnych względów na co dzień nie uczestniczą w kulturalnym życiu miasta. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą na terenie Rzeszowa. Z uwagi na remont Dużej Sceny Teatru im. Wandy Siemaszkowej, swoich scen użyczą Teatr „Maska” oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Ze sztuką będzie można spotkać się także w Filharmonii Podkarpackiej, Kinie „Zorza”,  Galerii r_z, na scenie na Rynku, na deptaku przy ul. 3 Maja, plenerze Zamku Lubomirskich oraz specjalnie przygotowanej na tę okazję scenie na dziedzińcu Teatru im. Siemaszkowej.

Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI Rzeszów-Batumi-Odessa-Wilno jest realizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Podkarpackiego, Gminy Miasto Rzeszów oraz sponsorów.

PROGRAM MF TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI

22.08 czwartek

Gruzja/Polska

17:00

 „Kiedy byłem małym chłopcem”/ spektakl/ reż. Tomasz Man/ Teatr im. Siemaszkowej w Rzeszowie/ Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej/ 70’

18:30

Gio Bejanishvili/ wernisaż wystawy fotograficznej/ Deptak ul. 3 Maja

19:00

„Syndrom, albo do kogo śpiewasz?”/ spektakl/ reż. Andro Enukidze/ Państwowy Teatr Dramatyczny im. Ilii Czawczawadzego w Batumi/ Teatr „Maska”/ 60’

21:00

„Chcemy więcej”/ spektakl muzyczny/ reż. Jan Nowara/ Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie/ Scena Dziedziniec Teatru/ 75’

 

23.08 piątek

Gruzja/ Polska/ Ukraina

16:30

Folk Ensemble „Meskhethl”/ koncert gruzińskiego zespołu folklorystycznego/ Scena na Rynku

17:30

Współczesny Polski Plakat Teatralny/ wernisaż wystawy plakatu teatralnego/ Galeria r_z

18:00

„Ona go kochała”/ spektakl/ reż. Stas Żyrkow/ Odeski Ukraiński Akademicki Muzyczno-Dramatyczny Teatr im. Wasyla S. Wasylki w Odessie/ Teatr „Maska”/ 135’ (jedna przerwa)/  Spektakl dla widzów dorosłych

20:30

„Rabin Maharal i Golem”/ widowisko/ reż. Lech Raczak/ Plener Zamku Lubomirskich/ 60’

22:00

„LECHAIM!” Koncert Pieśni Żydowskich w wykonaniu Małgorzaty Pruchnik-Chołki/ koncert/ Scena Dziedziniec Teatru

 

24.08 sobota

Polska/ Ukraina

11:00

„Łukasiewicz – nafciarz romantyk”/ film/ reż. Maciej Wójcik/ Sala kinowa WDK/ 60’

16:00

Orkiestra Kameralna/ koncert/ Orkiestra Kameralna Odeskiego Ukraińskiego Akademickiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego im. Wasyla S. Wasylki w Odessie/ Sala kameralna Filharmonii Podkarpackiej

17:30

„Plemię”/ film/ reż. Mirosław Słaboszpycki/ Kino „Zorza”/ 90’

19:00

„Piękny rogacz”/ spektakl/ reż. Iwan Urywskij/ Odeski Ukraiński Akademicki Muzyczno-Dramatyczny Teatr im. Wasyla S. Wasylki w Odessie / Teatr „Maska”/ 90’/ Spektakl dla widzów dorosłych

21:00

Vitold Rek & the Spark „Lem. Muzyczne sfery”/ koncert/ Scena Dziedziniec Teatru

 

25.08 niedziela

Litwa

18:00

„Teatralne pejzaże Wilna”/ wernisaż wystawy obrazów/ Galeria WDK

18:30

„Samotny ludzki głos”/ spektakl/ reż. Władimir Dorondow/ Rosyjski Teatr Dramatyczny Litwy „Na Pohulance”/ Scena WDK/ 70’

20:30

Andrej Polevikov „Ethnic-Mood”/ koncert/ Scena Dziedziniec Teatru

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia. Trzy sceny, kilkudziesięciu artystów [PEŁNY LINE-UP]

Już za niespełna miesiąc na miasteczku Politechniki Rzeszowskiej odbędzie się największa studencka impreza na Podkarpaciu. Organizatorzy 29. Rzeszowskich Juwenaliów ogłosili już pełen line-up. Karnety dostępne w sprzedaży tylko do końca kwietnia.

Aktualności

Kolejny koncert z cyklu Etno Wiosna. Wystąpi Kapela na Dobry Dzień

27 kwietnia br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie wystąpi Kapela na Dobry Dzień. Będzie to kolejny w tym sezonie koncert w ramach cyklu pn. Etno-Wiosna.

Aktualności

Warsztaty archeologiczne dla dzieci i młodzieży w Rzeszowskich Piwnicach

Rzeszowskie Piwnice wspólnie z Fundacją Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego zapraszają na cykl warsztatów archeologicznych dla dzieci i młodzieży. Spotkania podzielone będą na dwie części - wykładową oraz warsztatową.

Aktualności

Rockowa Noc 2024. Ruszyły zgłoszenia do przeglądu zespołów

Rozpoczął się nabór zgłoszeń do Przeglądu Zespołów Konkursowych Rockowa Noc 2024. Dla zwycięzców przewidziano m.in. występ podczas Festiwalu oraz nagrodę pieniężną w wysokości 3000 zł. Zgłoszenia potrwają do 13 maja.

Aktualności

Wielkie święto melomanów. 63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie [PROGRAM]

Dokładnie miesiąc pozostało do inauguracji 63. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Wielkie święto melomanów rozpocznie się 9 maja 2024 koncertem w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie. Orkiestrę Kameralną „Amadeus” poprowadzi Agnieszka Duczmal....

Aktualności

Seniorzy na parkiet. W sobotę Miejska Potańcówka

Potańcówka Miejska dla Seniorów to impreza, która już na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń organizowanych dla starszych mieszkańców Rzeszowa. Najbliższa Potańcówka odbędzie się już 6 kwietnia.

Aktualności

Sztuka A. Warhola na wystawie w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Od 11 kwietnia w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, będzie można obejrzeć wystawę prac Andy’ego Warhola.

Reklama