Rzeszów stał się nowym właścicielem budynku przy ulicy 3 Maja, w którym mieści się legendarne kino Zorza. Dzięki temu kino zyskało gwarancję funkcjonowania przez kolejne lata. Władze miasta mają również pomysły na szersze wykorzystanie zabytkowej kamienicy, którą kupiło za ponad 6 mln zł.
Do tej pory nieruchomość, w której mieści się najstarsze rzeszowskie kino, była własnością spółki Apollo Film z Krakowa. Kino prowadzi Regionalna Fundacja Filmowa w Rzeszowie. Aktem notarialnym z 27 kwietnia 2023 roku Gmina Miasto Rzeszów nabyła prawo własności budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania działek, na których on się znajduje. Akt notarialny gwarantuje działalność kina w tym miejscu.
Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, nie ukrywa, że bardzo zależało mu na uratowaniu kina, a transakcję nazywa prezentem dla mieszkańców, którzy bardzo cenią Zorzę i od lat chętnie oglądają tutaj filmy. Jak zapewnia, kino z pewnością tu pozostanie, a jego dalsza działalność to priorytet dla miasta. - Przejęcie go na rzecz miasta daje gwarancję, że Zorza będzie dalej służyć mieszkańcom. Ten ruch to kolejny krok ku realizacji zapowiedzianej przeze mnie wizji utworzenia centrum Rzeszowa miejscem relaksu i odpoczynku, nie tylko w lokalach gastronomicznych, ale także placówkach kulturalnych – mówi Konrad Fijołek.
Miasto ma również pomysł na szersze wykorzystanie zabytkowej kamienicy, w której mieści się kino Zorza. Na wyższych kondygnacjach swoją siedzibę mają znaleźć m.in. Wydziały Kultury oraz Wydział Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa.
Z kolei dużą przestrzeń na strychu można wykorzystać dla sztuki. W przyszłości może tam powstać galeria obrazów lub fotografii. - Gdy już przejmiemy dokumentację techniczną obiektu, przymierzymy się do małych remontów, aby przystosować pomieszczenia do naszych potrzeb – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.
Powierzchnia użytkowa kupionego przez miasto budynku to 2036,6 m kw. Kino Zorza istnieje tu od 1956 roku, posiada największą na Podkarpaciu salę kinowo - widowiskową na 518 miejsc. A także dwie sale kameralne, każda na 44 miejsca. Dzięki temu Zorza w ciągu dnia może wyświetlać nawet 10 filmów, zarówno festiwalowych, jak i rozrywkowych. Na pierwszym i drugim piętrze są biura (ok. 700 m kw.)
Zorza była trzecim powojennym kinem. Trzecim, spośród dwudziestu czterech, które istniały w Rzeszowie. Przetrwała walcząc z przeciwnościami i kryzysami, klucząc pomiędzy multipleksami, digitalizacją i transformacją kulturowo-społeczną. Pierwszy kinowy seans w Kinie Zorza odbył się 28 sierpnia 1956 roku. Nie wiadomo jaki tytuł filmowy był puszczany, wiadomo, że był to western.
Obecnie Zorza znana jest z ambitnych produkcji, filmów mających „to coś”. Dodatkowo w Zorzy pokazywane są premiery filmów artystycznych z całego świata, odbywają się różne cykle filmowe: DKF Zorza, Zorza w Ciemno, Festiwal Wiosna Filmów, koncerty oraz transmisje oper.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz