Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Masa atrakcji podczas tegorocznego Święta Paniagi [PROGRAM]

Dodano: /

Znamy szczegółowy program tegorocznego Święta Paniagi, które tym razem odbędzie się pod znakiem kultury amerykańskiej. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, a wśród nich m.in. Elvis Presley, koncert Hommage a’ Blues Brothers z największymi filmowymi hitami, parada z sobowtórami, ryk motocykli Harley-Davidson, pokazy filmów, postaci z bajek, warsztaty dla dzieci, quiz wiedzy o USA z nagrodami. Nie zabraknie również kuchni amerykańskiej. Wydarzenia będą odbywały się na ulicy 3 Maja, w Rynku i przy Fontannie Multimedialnej.

Wydarzenia kulturalne przygotowane z okazji święta najstarszej ulicy w Rzeszowie, tradycyjnie poprzedni uroczysta Msza Święta z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Kościele p.w. Św. Wojciecha i Stanisława, która rozpocznie się o godz. 9:30. O godz. 11:00 przy pomniku Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim Rynku odbędą się uroczystości patriotyczne.

Parada w amerykańskim stylu

W samo południe, wystartuje uroczysta parada w amerykańskim stylu. Korowód z sobowtórami postaci z amerykańskiej popkultury, motocyklami Harley Davidson, Elvisem Presleyem w perłowym cadillacu, zawodnikami futbolu amerykańskiego z Rzeszów Rockets, przedstawicielami szkół tanecznych, Orkiestrą Szałamaistek i Zespołem Mażoretek Incanto z WDK i mnóstwem innych atrakcji zatrzyma się przy scenie w rejonie Fontanny Multimedialnej, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie wydarzenia, a zaraz potem rozpoczną się koncerty i pokazy taneczne. Wstąpią: Dziewczęca Orkiestra Szałamaistek WDK, Dziewczęca Orkiestra Dęta Fanfara MDK, Pracownia Wokalna Dominiki Kindrat MDK, Zespół Artystyczny Uśmiech MDK, Zespół Tańca Ludowego Rzeszowianka MDK, Akademia Tańca Prima, senSDance, grupy taneczne i wokaliści RDK, Aksel, Gasiek, Zespół Pieśni i Tańca Bandoska WDK, Szkoła tańca Street Life.

Swój koncert dadzą też Patryk Mateja i Marcin Życzyński - sobowtór Elvisa Presleya. Akademia Aktorska Artysta z kolei przedstawi fragmenty amerykańskich musicali. Na miejscu będzie można dobrze się bawić i zasmakować amerykańskiej kuchni – pojawią się foodtrucki i strefa barbecue. Nie zabraknie konkursów jedzenia na czas w amerykańskim stylu, będzie również quz wiedzy o USA  znagrodami.

Atrakcje w fosie Zamku Lubomirskich

Przybyli sporo dobrego znajdą też w fosie Zamku Lubomirskich. Tam WiMBP zorganizuje strefę dla dzieci, a pojawią się w niej między innymi bajkowe zagadki, wioska - FORT WAPITI -spotkanie z kulturą Indian Ameryki Północnej, warsztaty plastyczne:  donuty - tworzenie papierowych amerykańskich pączków oraz pudełek na popcorn i pomponów z bibuły, rodzinne warsztaty plastyczne z Gabrielą Cichowską - tworzenie łapaczy snów, Warkoczykarnia, stanowisko malowania twarzy, gry zręcznościowe (obręcze, lasso), Myszka Miki - spotkanie z żywą maskotką. W fosie będzie można także zobaczyć odtworzony obóz konfederatów barskich, jeźdźców na koniach w mundurach z tego okresu. Na Rynku i w okolicach zamku będzie można też spotkać patrole konne.

Program Święta Paniagi ucieszy również fanów sportów amerykańskich – w fosie zaplanowano pokazy pojedynków zawodników Rzeszów Rockets. Nie lada atrakcją będzie też mechaniczny byk rodeo.

Atrakcje na ulicy 3 Maja

Święto Paniagi to oczywiście także mnóstwo wydarzeń w rejonie samej ulicy 3 Maja. To między innymi koncerty – zespołu Parnas Brass Band (plac przy NBP), Patryka Matei (przy wieży Farnej). Inne atrakcje to na przykład fotobudka z gadżetami w stylu amerykańskim, możliwość wykonywania fotografii z Elvisem Presleyem i jego pojazdem, szczudlarze, bańki mydlane, żywe maskotki, stoisko z wydawnictwami i plakatami BWA oraz dziełami sztuki z możliwością ich zakupu, stoisko informacyjne Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, prezentacja drużyny futbolu amerykańskiego Rzeszów Rockets, kiermasz winyli z muzyką amerykańską,  popcorn, wata cukrowa, „Podkarpacka Historia” – prezentacja periodyku zajmującego się historią terenów Polski południowo – wschodniej. Pojawią się też harcerze z 9. Drużyny Wędrowniczej ZHP.

Atrakcje w instytucjach kultury (wewnątrz budynków)

Święto Paniagi będzie można poczuć także wewnątrz instytucji w rejonie ul. 3 Maja i Rynku. Kino Zorza zaprasza na projekcje dwóch filmów - "C'monC'mon" o godz. 17.00 (bilety: 5 zł) i „Peterson” (bilety: 1 zł) o godzinie 21.00. W Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa dostępne będą wystawy „Moje szkolne lapidarium” Krzysztofa Neuberga i „Sweet Home Chicago” Michała Drozda. Warto będzie także zajrzeć do Muzeum Okręgowego, gdzie będą czekały wystawa „Modowy luksus”, prezentacja grafik z Nowego Jorku, kiermasz książek muzealnych, warsztaty garncarskie, projekcje filmów i spotkania literackie prowadzone przez pomysłodawcę Święta Paniagi – Jerzego Fąfarę. O literaturze dyskutować będą między innymi Krystyna Lenkowska, Waldemar Lenkowski, Michał Drozd, Beata Kuman, Katarzyna Bolec, Edward Bolec, Jacek Napiórkowski i pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego. I LO z kolei zaprasza na zwiedzanie szkoły, prezentacje multimedialne i konkurs wirtualny w Urban Labie „Szlakami Łukasiewicza”. W Święto Paniagi włącza się także Muzeum Dobranocek, w którym zaplanowano między innymi warsztaty tworzenia kolaży z orłem, zajęcia literacko – plastyczne i projekcje filmów animowanych (więcej informacji można znaleźć na stronie www.muzeumdobranocek.pl).

Jarmark rękodzieła i produktów regionalnych

Podczas Święta Paniagi co roku odbywa się jarmark produktów regionalnych i wyrobów rękodzielniczych. Ten będzie ulokowany na Alei Lubomirskich. Swoje wyroby będzie oferowało kilkudziesięciu wystawców.

Koncert na Rynku

Punktem kulminacyjnym imprezy będzie koncert na rzeszowskim Rynku. Wystąpi zespół HOMMAGE a’ BLUES BROTHERS z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej. W „tanich drani” z kultowego filmu „Blues Brothers” wcielą się Zbigniew Zamachowski, Maciej Miecznikowski i Jolanta Szczepaniak. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00 (wstęp wolny).

Motoserce

Uczestnicy Święta Paniagi 2022 będą mogli nie tylko dobrze się bawić, ale też nieść pomoc innym  – dokładnie oddać krew i zapisać się do bazy dawców szpiku. Wszystko to za sprawą akcji Motoserce, która odbędzie się na terenie parkingu RARR. W godzinach 10.00-15.00 zaparkują tam krwiobus i wymazobus DKMS. Będzie też motocyklowy klimat – w pobliżu zobaczymy m. in. motocykle Harley Davidson z salonu Game Over Cycles, które po południu będzie można też podziwiać na Rynku – dokładnie w ogródku restauracji Lord Jack, która podczas Święta Paniagi przygotuje specjalne amerykańskie menu.

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ŚWIĘTA PANIAGI 2022

9.30 – Uroczysta Msza Święta z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Kościele p.w. Św. Wojciecha i Stanisława

11.00 – Uroczystości patriotyczne przy pomniku Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim Rynku

UL. 3 MAJA

12.00 -  Parada w stylu amerykańskimz udziałem między innymi:

Dziewczęcej Orkiestry Szałamaistek i MażoretekIncanto, Dziewczęcej Orkiestry Dętej Fanfara, Szkoły Tańca Sportowego Aksel, Zespołu Tanecznego Niwiszczanie, Akademii Tańca Prima, Szkoły Tańca Street Life, Tanecznego Klubu Sportowego Gasiek, Akademii Tańca Jazzowego senSDance, grupy Air Swing, Zespołu Pieśni i Tańca Bandoska, Zespołu Pieśni Tańca Karpaty, Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji im. 20 Pułku Ułanów, Drużyny Futbolu Amerykańskiego Rzeszów Rockets, Marcina Życzyńskiego jako Elvisa Presleya, bajkowych postaci (Myszki Miki, Kubusia Puchatka, Kaczora Donalda)

SCENA TANECZNA PRZY FONTANNIE MULTIMEDIALNEJ

12.30 – Uroczyste otwarcie Święta Paniagi

Na scenie wystąpią:

Dziewczęca Orkiestra Szałamaistek WDK, Dziewczęca Orkiestra Dęta Fanfara MDK, wokaliści z Pracowni Wokalnej Dominiki Kindrat MDK, Zespół Artystyczny Uśmiech MDK, Zespół Tańca Ludowego Rzeszowianka MDK, Akademia Tańca Prima, senSDance, grupy taneczne i wokaliści RDK, Aksel, Gasiek, Zespół Pieśni i Tańca Bandoska WDK, Szkoła tańca Street Life. Swój koncert dadzą też Patryk Mateja i Marcin Życzyński - sobowtór Elvisa Presleya. Akademia Aktorska Artysta z kolei przygotuje fragmenty z amerykańskich musicali.

Na miejscu będzie można dobrze się bawić i zasmakować amerykańskiej kuchni – pojawią się food trucki i strefa barbecue. Nie zabraknie konkursów jedzenia na czas w amerykańskim stylu oraz quizu wiedzy o USA z nagrodami.

PREZENTACJE WEWNĄTRZ BUDYNKÓW:

GALERIA FOTOGRAFII MIASTA RZESZOWA, ul. 3 Maja 9 (11:00-17:00)

21 kwietnia – 18 maja -  wystawa w Galerii Krzysztof Neuberg  "Moje szkolne lapidarium"

Wiele lat temu autor wystawy uratował przed zniszczeniem dużą ilość przedwojennych  szkolnych dokumentów. Zaowocowało to pomysłem poszukiwania podobnych tego typu materiałów z obszaru byłej Galicji, ale nie tylko. Tak powstał całkiem spory zbiór różnorodnych szkolnych artefaktów. Wybrane na wystawę  obiekty: książki, czasopisma, ryciny, dokumenty, zdjęcia i pamiątki rodzinne, ułożone zostały w kilka grup tematycznych i stanowią opowieść o świecie, którego już nie ma.

3 maja – godz. 15.00 - spotkanie autorskie z fotografem Michałem Drozdem pt. „Sweet Home Chicago” wokół fotografii wykonanej podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Spotkanie będzie połączone z projekcją slajdów barwnych i ekspozycją odbitek.

MUZEUM OKRĘGOWE W RZESZOWIE, ul. 3 Maja 19

Wystawa stała „Modowy luksus”
Prezentacja grafik z Nowego Jorku
„Literatura na Paniadze” - spotkania literackie na wirydarzu prowadzone przez pomysłodawcę „Święta Paniagi” Jerzego Fąfarę, z udziałem m.in.:  Krystyny Lenkowskiej, Waldemara Lenkowskiego, Michała Drozda, Beaty Kuman, Katarzyny Bolec, Edwarda Bolca, Jacka Napiórkowskiego oraz pracowników Uniwersytetu Rzeszowskiego
Kiermasz książek muzealnych
Warsztaty garncarskie „Nie święci garnki lepią”
Konkursy, projekcje filmów

KINO ZORZA

17.00 - pokaz amerykańskiego filmu z 2021 r. "C'monC'mon" (bilety: 5 zł)
21.00 - inauguracja „Letniego ogródka filmowego” – „Peterson” (bilety: 1 zł)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

konkurs wirtualny w URBAN LAB – „Szlak Łukasiewicza" 
prezentacje w szkole: Przetarcie szlaku do wierceń ropy naftowej, Pierwsza na świecie kopalnia, Ignacy Łukasiewicz
prezentacje multimedialne w szkole: Kościuszko, Pułaski w służbie Stanów Zjednoczonych Ameryki
zwiedzanie szkoły (również online) 

MUZEUM DOBRANOCEK, ul. Mickiewicza 13 (czynne 10.00-18.00)

Wystawa: „Szkło i ceramika w zbiorach Muzeum Dobranocek”- wystawa czasowa prezentująca przedmioty szklane, ceramiczne i im pochodne z wizerunkami bohaterów polskich i zagranicznych animacji.
Warsztaty: „Kolaże z orłem” – tworzenie kompozycji z orłem w koronie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3–go Maja w technice kolażu, z wykorzystaniem oryginalnych mechanizmów ze starych zegarków- (godz.10.30)
„W Stumilowym lesie…”– zajęcia literacko – plastyczne, zapoznające z historią powstania kultowych opowiadań. (godz.13.00)
Projekcje filmów animowanych: Maraton bajkowy

Więcej informacji: muzeumdobranocek.pl

PREZENTACJE PLENEROWE:

FOSA ZAMKU LUBOMIRSKICH (12:30 - 18:00)

Strefa dla dzieci Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej: bajkowe zagadki, wioska - FORT WAPITI -spotkanie z kulturą Indian Ameryki Północnej, warsztaty plastyczne:  donuty -tworzenie papierowych amerykańskich pączków oraz pudełek na popcorn i pomponów z bibuły, Rodzinne warsztaty plastyczne z Gabrielą Cichowską, tworzenie łapaczy snów, Warkoczykarnia, malowanie twarzy, gry zręcznościowe (obręcze, lasso), Myszka Miki - spotkanie z żywą maskotką
Podkarpacka Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji im. 20 Pułku Ułanów - pokazy i animacje, obóz konfederatów barskich
byk rodeo

Rzeszów Rockets - pokazy pojedynków zawodników futbolu amerykańskiego

OGRÓD LETNIEGO PAŁACU LUBOMIRSKICH (ul. Dekerta)

28 kwietnia – koniec lipca – wystawa plenerowa przygotowana przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa: „ Po Rzeszowie na dwóch kółkach” ze zbiorów Galerii oraz prywatnych dotycząca żużla i kolarstwa w Rzeszowie od okresu międzywojennego do lat 80. XX w.

ULICA 3 MAJA(12:30 – 18:00)

BWA w Rzeszowie – stoisko prezentujące wydawnictwa i plakaty BWA oraz dzieła sztuki (z możliwością zakupu)
„Spacer z Kubusiem Puchatkiem”-piesza wędrówka po ul. 3 Maja, quiz z nagrodami „Jaka to bajka” przygotowany przez Muzeum Dobranocek ze Zbiorów Wojciecha Jamy
„Podkarpacka Historia” – prezentacja periodyku zajmującego się historią terenów Polski południowo – wschodniej
kiermasz winyli m.in. z muzyką amerykańską
stoisko informacyjne Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie
prezentacja drużyny futbolu amerykańskiego Rzeszów Rockets
prezentacja 9. Rzeszowskiej Drużyny Wędrowniczej  ZHP
„Kiermasz książek wyczytanych” WiMBP w Rzeszowie
koncerty: Parnas Brass Band (plac przy NBP); Patryk Mateja (przy wieży Farnej)
prezentacja zabytkowego cadillaca (możliwość robienia zdjęć)
Fotobudka na Paniadze - zdjęcia pamiątkowe w stylu Hollywood (podcienie Kina Zorza)
szczudlarze,  mimowie, ogromne bańki mydlane
stoiska z watą cukrową i popcornem

PARKING RARR (10.00-15.00)

Motoserce: Krwiobus, stanowisko DKMS, pokazy motocykli

RYNEK

15.00-19.00

Lord Jack - amerykańska kuchnia oraz prezentacja motocykli Game Over Cycles

19.00 – 21.00

Koncert Hommage a’ Blues Brothers – Zbigniew Zamachowski, Maciej Miecznikowski, Jolanta Szczepaniak i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Bassema Akiki

 

***

Ulica 3 Maja (dawna Paniaga) to najstarsza ulica w Rzeszowie. Od 2003 roku deptak obchodzi swoje święto, które zawsze przyciąga tłumy mieszkańców i przyjezdnych. Od jakiegoś czasu Święto Paniagi ma szczegółowy program i odbywa się pod znakiem kultury innych krajów. Tym razem będzie to kultura amerykańska.                

Reklama

Komentarze

Reklama