Rzeszów - Wtorek, 25.02.2025
Reklama

Marzec w DKF Klaps. W programie m.in. „Emilia Perez” oraz kultowa „Amelia”

Dodano: /

Na zdj. Kadr z filmu Emilia Perez / Materiały prasowe Gutek Film
Na zdj. Kadr z filmu Emilia Perez / Materiały prasowe Gutek Film

Aż pięć filmów znalazło się w marcowym programie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Tradycyjnie, projekcje filmowe połączone będą z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami prowadzonymi przez Dominika Nykla.

Marcowy program Klapsa rozpocznie projekcja kultowej już francuskiej komedii romantycznej „Amelia” w reżyserii Jean-Pierre Jeuneta z Audrey Tautou w roli głównej (3.03.2025 r.).

Kolejnym punktem programu będzie film „Święta Noc” Jarosława Banaszka, którego pkaz z udziałem reżysera zaplanowano na 10 marca 2025 r. 

Trzecim filmem, który zobaczymy w nadchodzącym miesiącu w ramach DKF Klaps jest przedpremierowy pokaz „Symfonii o umieraniu” Matthiasa Glasnera. Obraz został nagrodzony w 2024 roku Srebrnym Niedżwiedziem za najlepszy scenariusz.

24 marca miłośnicy dobrego kina będą mieli okazję zobaczyć jeden z najgorętszych tytułów roku, film, który zdobył aż 13 nominacji do tegorocznego Oscara, przebój ostatniego festiwalu w Cannes - „Emilia Perez” Jacques’a Audiarda.

Marcowy repertuar Klapsa zamyka jeden z najważniejszych i najgłośniejszych filmów tegorocznego sezonu nagród - „Nasienie świętej figi” Mohammada Rasoulofa (31.03.2025 r.).

Karnety miesięczne na pięć filmów będą dostępne w kasie biletowej WDK w cenie 40 zł, a wejściówki pojedyncze na każdy film w cenie 12 zł - dostępne od dn. 1 marca br. również na stronie: https://bilety.kulturapodkarpacka.pl

Program DKF Klaps na marzec 2025 r.:

03.03.2025 r. - AMELIA, reż. Jean-Pierre Jeunet
10.03.2025 r. - ŚWIĘTA NOC, reż. Jarosław Banaszek - projekcja z udziałem reżysera
17.03.2025 r. - SYMFONIA O UMIERANIU, reż. Matthias Glasner - projekcja przedpremierowa
24.03.2025 r. - EMILIA PÉREZ, reż. Jacques Audiard
31.03.2025 r. - NASIENIE ŚWIĘTEJ FIGI, reż. Mohammad Rasoulof


Informacje o filmach:

AMELIA, reż. Jean-Pierre Jeunet
gatunek: dramat, komedia / produkcja: Francja, Niemcy 2001 / czas trwania: 129 min

Amelia mieszka wprawdzie w Paryżu, ale żyje w swoim własnym świecie. Pracuje w kawiarni, wynajmuje mieszkanie. Życie wydaje się być dla niej nudne, ale generalnie jej pasuje. Z wyjątkiem tego, że jest samotna. Pewnego dnia Amelia odkrywa w swoim mieszkaniu stare pudełko ze skarbami z dzieciństwa i potajemnie zwraca je właścicielowi w średnim wieku. Zmienia to jego życie - i także jej życie. Od teraz wszystko się zmienia.

„Amelia” Jean Pierre Jeuneta („Delicatessen”, „Miasto zaginionych dzieci”) była wielkim przebojem polskich kin na początku obecnego stulecia. Znany z oryginalnego stylu francuski twórca wykorzystał osobliwy charakter swojego filmowego pisma, by przedstawić wyjątkową historię młodej paryżanki szukającej miłości. Dzięki tej zabawnej i wzruszającej opowieści do gwiazd pierwszej wielkości francuskiego kina awansowała 24-letnia wówczas Audrey Tautou, której partneruje Mathieu Kassovitz.

„Amelia” zdobyła 4 francuskie Cezary, 2 nagrody BAFTA, nagrody publiczności (m.in. Europejskiej Akademii Filmowej, MFF Toronto,) oraz wiele innych wyróżnień.
Przede wszystkim zdobyła serca publiczności na całym świecie.



ŚWIĘTA NOC, reż. Jarosław Banaszek
gatunek: komedia obyczajowa / produkcja: Polska 2024 / czas trwania: 107 min

Ewa w Wigilię Bożego Narodzenia oczekuje na powrót do domu rozproszonej po całej Europie rodziny. Wreszcie pojawia się jej pracujący w Niemczech mąż - Adam. Dotrzeć ma jeszcze dwójka dzieci. Wieczór nie układa się jednak najlepiej. Pomiędzy małżonkami wybucha zadawniony konflikt. Rozdrażniony Adam opuszcza mieszkanie. Ewa zostaje sama. Jednak nie na długo. Do jej drzwi puka młody mężczyzna - Mikołaj, który jest… Mikołajem w czerwonej czapce, z doklejoną brodą. Jest przystojny, dowcipny i lekko już pijany. O dziwo Ewa wpuszcza go do mieszkania i rozpoczyna z nim intelektualno-erotyczną grę. Sytuacja komplikuje się, gdy do mieszkania wraca mąż...
* Po projekcji zapraszamy na spotkanie dyskusyjne z udziałem reżysera.

Za scenariusz i reżyserię odpowiada Jarosław Banaszek. W rolach głównych występują: Maja Barełkowska („Demon”, „Obywatel”), Piotr Cyrwus („Pan Tadeusz”, „Kryptonim Polska”) i Michał Rolnicki („Sala samobójców” „Drzazgi”).

- "„Pomysł na scenariusz „Świętej nocy” wziął się z prawdziwej opowieści o traumatycznych przeżyciach pewnej kobiety. Kilka lat zajęło mi jednak znalezienie formy, która przeniosłaby tę treść. Dopiero pomysł, aby zastosować konwencję tragikomiczną, sprawił, że praca ruszyła z miejsca. W efekcie powstała historia, która zawiera w sobie kilka poziomów:

komediowy - oparty na konflikcie charakterów, metaforyczny - z pytaniami dotyczącymi relacji międzyludzkich, kryzysu związku, stosunku do tradycji i wreszcie satyryczny, ponieważ pozwoliliśmy sobie na lekką kpinę ze skostniałej już konwencji tak zwanego „kina świątecznego” - mówi reżyser Jarosław Banaszek.


SYMFONIA O UMIERANIU, reż. Matthias Glasner - projekcja przedpremierowa
gatunek: dramat / produkcja: Niemcy 2024 / czas trwania: 183 min

W centrum tej opowieści znajduje się rodzina, która już dawno zapomniała o łączących ją więzach. Dopiero widmo śmierci staje się czymś, co potrafi dać namiastkę bliskości i doprowadzić do ponownego spotkania kolejnych jej członków - schorowanych rodziców oraz dorosłych, prowadzących burzliwe życie dzieci.

Kiedy cierpiący na demencję Gerd trafia do domu opieki, jego żona Lissy zostaje sama. Siedemdziesięciolatka wydaje się zaciekawiona życiem na własną rękę, choć entuzjazm tłumi diagnoza, wedle której i jej nie zostało już wiele czasu. Odpowiedzialność za losy starzejących się rodziców spada na ich syna Toma, cenionego dyrygenta przed czterdziestką, którego życie, zarówno zawodowe, jak i osobiste, przypomina jeden wielki chaos. Podobnie zresztą jak jego siostry Ellen, mającej wyraźną słabość do alkoholu oraz żonatych mężczyzn. Bohaterowie muszą jednak pamiętać, że ucieczka przed odpowiedzialnością, podobnie jak wszystko inne w życiu, ma swoją cenę.

Autobiograficzny film niemieckiego reżysera Matthiasa Glasnera to przejmująca opowieść o rodzinie w kryzysie. Nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz produkcja jest zarazem absurdalnie zabawna, śmiertelnie poważna, czuła i brutalna. Glasner udowadnia, że o tych najtrudniejszych sprawach można mówić w zaskakujący sposób.
nagrody:

2024 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz, Nagroda Gildii filmowej, Nagroda czytelników Berliner Morgenpost
2024 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Gijon – Najlepszy reżyser (Matthias Glasner)


EMILIA PÉREZ, reż. Jacques Audiard
gatunek: dramat, musical, thriller / produkcja: Francja, USA, Meksyk 2024 / czas trwania: 130 min

Jeden z najgorętszych tytułów roku, oscarowy faworyt (13 nominacji!) i przebój ostatniego festiwalu w Cannes, skąd „Emilia Perez” wyjechała z Nagrodą Jury i Nagrodą dla Najlepszej Aktorki, przyznaną – wyjątkowo – całej czteroosobowej kobiecej obsadzie filmu (Zoe Saldana, Selena Gomez, Karla Sofia Gascon, Adriana Paz).

Nowy film Jacques’a Audiarda („Paryż, 13. dzielnica”, „Prorok”) to rozgrywające się w Meksyku porywające widowisko, które nieustannie transformuje: z thrillera w klasyczny melodramat, z musicalu w pełną emocji opowieść w duchu Almodovara.

Nieustraszona i roztańczona „Emilia Perez” jest opowieścią o wolności od wszelkich konwencji i o spektakularnej przemianie, jakiej potrzebuje dziś świat. Zmiana zaczyna się od adwokatki, Rity (Zoe Saldana), rozczarowanej prawem, które broni najsilniejszych – bezwzględnych, bogatych mężczyzn

Ale pewnego dnia Rita dostanie od jednego z nich zaskakującą propozycję: bycia towarzyszką na drodze do odkupienia. W tej ryzykownej podroży pozna trzy gotowe na wszystko kobiety, które w pełnym przemocy społeczeństwie macho pragną słuchać swojego serca. Naszedł czas, by zemstę przekuć
w zadośćuczynienie, pogardę we współczucie, a strach w zaufanie.

„Emilia Perez” przekonuje, że pora, by świat przestał być czarno-biały. Kipiący energią, zarazem baśniowy i hipnotyczny film Audiarda to aktorski i reżyserski popis, za którego liryczną stronę odpowiadają utwory francuskiej kompozytorki i piosenkarki Camille. Ale w ramy klasycznego musicalu

„Emilia Perez” wkłada współczesną wrażliwość, rozsadzającą stare konwencje, by na ich miejscu zbudować nowy, lepszy świat.


NASIENIE ŚWIĘTEJ FIGI, reż. Mohammad Rasoulof
gatunek: dramat, kryminał / produkcja: Iran, Francja, Niemcy 2024 / czas trwania: 148 min

Jeden z najważniejszych i najgłośniejszych filmów tegorocznego sezonu nagród. Nominacja do Złotego Globu w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, oscarowa shortlista, zwycięzca Nagrody Specjalnej Jury oraz bezkonkurencyjnie najlepiej oceniony film festiwalu w Cannes, laureat Nagrody Publiczności na festiwalu San Sebastian oraz zdobywca dziesiątek innych wyróżnień i nagród.

Film okrzyknięty „absolutnym arcydziełem”, trzymający w napięciu, poruszający i wciągający jak najlepsze filmy Davida Finchera.

Dwie dorastające siostry na co dzień zajmują się szkołą, przyjaciółmi i domowymi obowiązkami. Wszystko się zmienia, gdy ich ojciec niespodziewanie awansuje na sędziego śledczego. Wraz z finansowymi korzyściami i awansem społecznym, pojawiają się nowe zasady i obowiązki. Ich surowość i restrykcyjność budzi w dziewczynach sprzeciw. Atmosfera w domu gęstnieje, a sytuacja dodatkowo się pogarsza, gdy znika służbowa broń ojca. Z dnia na dzień cała rodzina znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Sylwester na rzeszowskim Rynku. Wielka impreza taneczna w sercu miasta

Zamiast koncertów, wielka impreza plenerowa z DJ-em – tak będzie wyglądał Sylwester na rzeszowskim Rynku

Aktualności

DKF KLAPS. Styczeń z dobrym kinem w Wojewódzkim Domu Kultury

„Crossing”, „To nie mój film” oraz „Drzewa milczą” – to filmy, które znalazły się w styczniowym repertuarze Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Aktualności

Weekend w Świątecznym Miasteczku [27 – 29 grudnia]

Karaoke przy studni, świąteczna dyskoteka, występy wokalne, przegląd chórów, kino plenerowe oraz stałe atrakcje, takie jak koło młyńskie i karuzela wenecka – tak będzie wyglądał najbliższy weekend w Świątecznym Miasteczku na rzeszowskim...

Aktualności

„Wiedeński bal” – podwójny koncert sylwestrowy w Filharmonii Podkarpackiej

Muzyka Straussa wypełni salę Filharmonii Podkarpackiej w ostatni wieczór symfoniczny w tym roku. Sylwestrowy koncert odbędzie się 31 grudnia o godz. 18:00. Koncert zostanie powtórzony 1 stycznia, również o godz. 18:00. Orkiestrę...

Aktualności

EABS zgra materiał z nowej płyty w Rzeszowskich Piwnicach

23 stycznia 2025 roku w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie wyjątkowy koncert wrocławskiego zespołu EABS. Jeden z najważniejszych polskich kolektywów jazzowych ostatnich lat zaprezentuje materiał z najnowszej płyty "Reflections of Purple Sun".

Aktualności

Rzeszowski Dom Kultury nagrał teledysk do świątecznego utworu. Premiera 20 grudnia

20 grudnia o godz. 17:00 odbędzie się premiera teledysku do utworu „Piosenka na święta”, który powstał dzięki współpracy uczestników zajęć, instruktorów oraz pracowników Rzeszowskiego Domu Kultury.

Aktualności

Weekend w Świątecznym Miasteczku [20 – 22.12.2024]

RZESZÓW. Przed nami kolejne trzy dni pełne atrakcji w Świątecznym Miasteczku. Co tym razem będzie się działo w centrum rzeszowskiej starówki? Koncerty, warsztaty, świąteczna impreza taneczna i wiele więcej. Jednym z głównych...

Aktualności

Słownik artystyczny - cykl spotkań z historii sztuki dla dzieci i młodzieży

Rzeszowskie Piwnice zapraszają młodzież w wieku 13-18 lat na niezwykłą podróż w świat sztuki podczas cyklu spotkań edukacyjnych „Słownik artystyczny”. To wyjątkowa okazja, aby w atrakcyjny sposób poszerzyć swoją wiedzę o najważniejszych...

Reklama