Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Luty w DKF Klaps. Przed projekcjami Polskie Kroniki Filmowe [REPERTUAR]

Dodano: /

„Totem”, „Opadające liście”, Pianoforte” oraz „Chłopic i czapla” – to filmy, które będzie można zobaczyć na dużym ekranie w lutym w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Projekcje filmowe poprzedzają prelekcje Dominika Nykla, a po seansie organizatorzy zachęcają do pofilmowych dyskusji. Nowością w tym miesiącu, będzie prezentacja Polskich Kronik Filmowych z lat 60-tych i 70-tych przed każdą projekcją.

Pokazy filmowe w ramach DKF Klaps odbywają się w poniedziałki, o godz. 19:00 na sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury, przy ul. Stefana Okrzei 7. Karnety miesięczne na cztery filmy dostępne są w cenie 30 zł, a bilety pojedyncze na każdy film w cenie 12 zł. Wejściówki do nabycia w kasie WDK.

Repertuar DKF Klaps na luty 2024 r.

  • 05.02.2024 r. - TOTEM, reż. Lila Avilés
  • 12.02.2024 r. - OPADAJĄCE LIŚCIE, reż. Aki Kaurismäki
  • 19.02.2024 r. - PIANOFORTE, reż. Jakub Piątek
  • 26.02.2024 r. - CHŁOPIEC I CZAPLA, reż. Hayao Miyazaki

 

O filmach:

TOTEM, reż. Lila Avilés
gatunek: dramat / produkcja: Meksyk, Francja, Dania 2023 / czas trwania: 95 min

Najlepszy film nagrodzony na  jednym z najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali filmowych w Europie MFF Berlinale - to wzruszająca, nowatorska i pełna czułości historia o sile rodzinnych więzów w obliczu nadchodzącego pożegnania.

Film zrealizowany z olbrzymią dozą empatii, mądrości i humoru.

 

OPADAJĄCE LIŚCIE, reż. Aki Kaurismäki
gatunek: komedia, dramat / produkcja: Finlandia/Niemcy 2023 / czas trwania: 81 min

Słodko-gorzka opowieść o życiowych outsiderach, którzy poszukują szczęścia. Film  zrealizowany jest przez najważniejszego fińskiego reżysera Aki Kaurismäki - Laureata Nagrody Jury ostatniego festiwalu filmowego w Cannes.

Film będzie celebracją małych chwil i niepozornych gestów, jest miejsce na humor, wzruszenie, głęboki humanizm, ale i komentarz do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.

nagrody:

  • 2023 – MFF w Cannes – Nagroda Jury
  • 2023 – MFF w Monachium – Nagroda Publiczności
  • 2023 – MFF w Chicago – najlepszy reżyser (Nagroda Silver Hugo)
  • 2023 – MFF w San Sebastian – nagroda FIPRESCI Film Roku

 

PIANOFORTE, reż. Jakub Piątek
gatunek: dokumentalny / produkcja: Polska 2023 / czas trwania: 89 min

Film opowiada kulisach Konkursu Chopinowskiego, który jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu na świecie. Odbywa się co pięć lat w Warszawie a biorą w nim udział największej sławy pianiści, dla których to ogromne emocje i szansa zdarzająca się raz w życiu. W trakcie eliminacji jest 160 osób a do finału trafia zaledwie 12 osób.

Artyści swoje życie od dzieciństwa podporządkowali grze na fortepianie i czują się gotowi, żeby stanąć do rywalizacji.

To wciągająca opowieść o dojrzewaniu, buncie i muzyce w cieniu ogromnych oczekiwań.

Nowy film Kuby Piątka był hitem festiwalu Sundance i otrzymał Nagrodę Publiczności w czasie największego polskiego festiwalu filmowego - Millennium Docs Against Gravity.

 

CHŁOPIEC I CZAPLA, reż. Hayao Miyazaki
gatunek: dramat, anime / produkcja: Japonia 2023 / czas trwania: 124 min

Nowy film Hayao Miyazakiego „Chłopiec i czapla” nagrodzony został Złotym Globem

w kategorii najlepszy film animowany. To przełomowy moment w historii światowej kinematografii. Nigdy wcześniej żaden film anime nie zdobył tego wyróżnienia. Mało tego, wiele wskazuje na to, że powalczy on również o Oscara.

Hayao Miyazaki uznawany jest za jednego z najważniejszych twórców anime w historii kinematografii. Mówi się o nim, że jest japońskim Disneyem a na swoim koncie ma m.in. Złotego Lwa na MFF w Wenecji za całokształt twórczości.

„Chłopiec i czapla” to wizjonerska opowieść nie tylko o stracie i przemijaniu, ale także popis niczym nieograniczonej wyobraźni.

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Galeria Nierzeczywista rozpoczyna nowy rok wystawą "dla ciała i ducha"

„Światy wewnętrzne” to tytuł pierwszej w tym roku wystawy, jaka prezentowana będzie w Galerii Nierzeczywistej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. „To wyjątkowe wydarzenie, dla ciała i ducha w przestrzeni Galerii Nierzeczywistej” – podkreślają przedstawiciele...

Aktualności

"Ceremonia" i "Makbet" w styczniowym repertuarze teatru Przedmieście

Teatr Przedmieście rozpoczyna nowy rok dwoma spektaklami. W najbliższą sobotę, 13 stycznia 2024 r. widzowie będą mogli zobaczyć autorski projekt aktorek teatru Anety Adamskiej-Szukały i Iwony Błądzińskiej – spektakl „Ceremonia”. Tydzień później,...

Aktualności

Wielki Koncert Świątecznej Pomocy w klubie Pod Palmą

Tyczyński sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizuje w Rzeszowie before przed wielkim Finałem. Będzie to orkiestrowy rockowy koncert muzyczny. Wystąpią cztery zespoły.

Aktualności

Ciche Godziny w Rzeszowskich Piwnicach

W drugą środę miesiąca, od 16:00 do 19:00 w Rzeszowskich Piwnicach, w przestrzeni wielofunkcyjnej oraz trasie obowiązują Ciche Godziny. To udogodnienie korzystania z oferty instytucji kultury dla osób wysoko wrażliwych.

Aktualności

Uczczą twórczość legendarnego gitarzysty i wokalisty Erica Claptona

3 lutego w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się koncert dedykowany legendarnemu gitarzyście i wokaliście – Ericowi Claptonowi.

Aktualności

Premiera regionalna filmu "KOS" z udziałem twórców w Rzeszowie

Rzeszowscy kinomani będą mieli okazję obejrzeć najnowszy film Pawła Maślony przed premierą. Specjalny pokaz z udziałem twórców odbędzie się w kinie Zorza.

Aktualności

"Zemsta" wraca na deski teatru Maska

Po długiej przerwie, na deski teatru Maska wraca jeden z najbardziej lubianych tytułów - ZEMSTA Aleksandra Fredry w reżyserii Pawła Aignera. Spektakl będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę oraz we wtorek, środę...

Aktualności

Nowy rok z KLAPS'em. Styczniowy repertuar Dyskusyjnego Klubu Filmowego

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury rozpoczyna kolejny rok z wyjątkowymi seansami połączonymi z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami. Co obejrzymy w styczniu?

Reklama