Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Lutowy repertuar DKF Klaps

Dodano: /

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza miłośników dobrego filmu do udziału w projekcjach filmowych połączonych z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami prowadzonymi przez Dominika Nykla.

W programie:
 

03.02.2020 r. - KRAINA MIODU, reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov
10.02.2020 r. - TAM GDZIEŚ MUSI BYĆ NIEBO, reż. Elia Suleiman
17.02.2020 r. - BŁĄD SYSTEMU, reż. Nora Fingscheidt
24.02.2020 r. - PRAWDA, reż. Hirokazu Koreedea

 

Seanse odbywają się w poniedziałki o godz. 19:00 w WDK, ul. S. Okrzei 7. Karnety miesięczne na cztery filmy będą dostępne w cenie 30 zł a wejściówki pojedyncze na każdy film w cenie 10 zł

O filmach

KRAINA MIODU, reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov
Produkcja: Macedonia 2019

Gatunek: dokument

Czas trwania: 87 min

 

50-letnia Hatidze mieszka ze schorowaną matką w górskiej wiosce gdzieś w Bałkanach. Nie mają dostępu do prądu ani bieżącej wody. Kobieta utrzymuje się z produkcji miodu. Nie wykorzystuje jednak pszczół, respektując przyrodę i zasadę „połowa dla mnie, połowa dla was”. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również zaczynają hodować pszczoły, ale szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja.

Czy Hatidze uda się zmienić ich podejście? Tym bardziej, że jeden z chłopców jest wyraźnie pod jej wrażeniem…

„Kraina miodu” zdobyła liczne nagrody na całym świecie, w tym aż trzy na festiwalu w Sundance (m.in. główną Nagrodę Jury) oraz cztery na 16. Millennium Docs Against Gravity, m.in. Nagrodę Banku Millennium. Film otrzymał dwie nominacje do Oscara za 2019 r. w kategoriach Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Międzynarodowy.

 

TAM GDZIEŚ MUSI BYĆ NIEBO, reż. Elia Suleiman

Produkcja: Francja / Kanada / Niemcy / Turcja / Palestyna / Katar 2019

Gatunek: komedia

Czas trwania: 97 min

 

Główny bohater filmu, w którego rolę wciela się sam reżyser, przestaje się czuć komfortowo w rodzinnym Nazarecie. Niewinne scysje z sąsiadem, niepokojące akty wandalizmu i narastająca agresja sprawiają, że dojrzewa w nim myśl o wyjeździe.

Nowego życia i alternatywy dla swojej ojczyzny szuka najpierw w Paryżu, później w Nowym Jorku. Nie jest to jednak łatwe, gdyż myśli o Palestynie prześladują go niemal na każdym kroku, a kusząca wizja świeżego startu zamienia się w komedię pomyłek. Podobną, jaką dla bohatera jest filmowy biznes, który przez Suleimana został tu sportretowany w groteskowy sposób.

„Tam gdzieś musi być niebo” to powrót palestyńskiego reżysera po dziesięcioletnim artystycznym milczeniu. Nazywany przez wielu spadkobiercą Bustera Keatona czy Jacques’a Tati, tworzy autoironiczną opowieść o tożsamości, przynależności, pojęciu domu. Pełną empatii, humoru oraz głębokiego humanizmu.

 

BŁĄD SYSTEMU, reż. Nora Fingscheidt

Produkcja: Niemcy 2019

Gatunek: dramat

Czas trwania: 118 min

 

Ma zaledwie dziewięć lat, a doświadczeniem mogłaby obdzielić kilkoro swoich rówieśników. Do jakiejkolwiek placówki by nie trafiła, prędzej czy później zostaje z niej wydalona. Takie przypadki, jak niewinnie na pierwszy rzut oka wyglądająca Benni, w slangu pracowników socjalnych nazywane są „łamaczami systemu”.

Za agresją, krzykiem, gwałtownością, które charakteryzują zachowanie dziewczynki kryje się jeden cel. Jest nim desperacka chęć powrotu do domu i życie u boku ukochanej matki. Kobieta ma jednak spore wątpliwości, obawiając się, że krnąbrna córka nie pozwoli jej ułożyć sobie na nowo życia. Kiedy kolejne sposoby nie pomagają poskromić wybuchowego charakteru Benni, niespodziewanie pojawia się światełko w tunelu w osobie nowego opiekuna Michy. Czy uda mu się odnieść sukces tam, gdzie wszyscy inni postawili na dziewczynce krzyżyk?

Fabularny debiut Nory Fingscheidt ma w sobie coś z kina braci Dardenne.

Uważna obserwacja miesza się tu z empatią, z jaką reżyserka podchodzi do swoich bohaterów. Film wykracza daleko poza psychologiczne studium wykluczonych, będąc żywą, emocjonalną opowieścią o desperackiej potrzebie miłości.

 

PRAWDA, reż. Hirokazu Koreedea
Produkcja: Francja / Japonia 2019
Gatunek: dramat
Czas trwania: 106 min

W obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak legenda francuskiego kina Catherine Deneuve, laureatka Oscara Juliette Binoche i Ethan Hawke. Film otwierał 76. Festiwal w Wenecji, gdzie zachwycił publiczność i krytyków.

Fabienne (Catherine Deneuve) to wielka gwiazda kina i królowa męskich serc. Wkrótce po tym, jak aktorka publikuje swoje intymne wspomnienia, jej córka Lumir (Juliette Binoche) przybywa z Nowego Jorku do Paryża z mężem (Ethan Hawke) i dzieckiem. Ponowne spotkanie matki i córki szybko zmienia się w zaciętą konfrontację. W jej trakcie miłość zderzy się z dawnymi urazami, a tajona przez lata prawda w końcu ujrzy światło dzienne.

 

 

Reklama

Komentarze

Tagi

Pozostałe wiadomości

Letnia Scena Teatru Przedmieście

Plenerowy pokaz spektaklu "Kiedyś Ci opowiem..."

Teatr Przedmieście zaprasza na spektakl "Kiedyś Ci opowiem...", który odbędzie się 13.07.2024 o godz. 20.00 w ramach Letniej Sceny Teatru Przedmieście. Widowiko będzie można zobaczyć na placu przed siedzibą teatru.

Aktualności

Spotkania autorskie w Ogrodach Bernardyńskich. Start już w najbliższą niedzielę

„Letnie Ogrody Literackie” to kolejna odsłona znanego już rzeszowianom i lubianego cyklu plenerowych spotkań autorskich odbywających się w zielonej przestrzeni Ogrodów Bernardyńskich. W niedzielne popołudnia lipca, sierpnia i września 2024 roku Ogrody...

Aktualności

Jam session na Skwerze Kultury: wystąpi Kolektyw Trzecie Ucho

Część wakacyjnych wydarzeń organizowanych przez Rzeszowskie Piwnice odbędzie się w plenerze. Jednym z nich są muzyczne improwizacje na Skwerze Kultury. W ramach projektu, w czwartek wystąpi Kolektyw Trzecie Oko, złożony z muzyków...

B-Day Rzeszów

Muzyka jazzowa zabrzmi w parku im. Władysława Szafera na os. Słocina

Z okazji obchodzonych w tym roku 670. urodzin miasta Rzeszowa, Rzeszowski Dom Kultury przygotował dwa niezwykłe i klimatyczne koncerty, które odbędą się w urokliwym miejscu, tj. w Parku im. Władysława Szafera na...

Pikniki rodzinne i kino plenerowe

Będzie się działo na rzeszowskich osiedlach. Rusza wakacyjny cykl „Z uśmiechem w przyszłość”

Pikniki rodzinne z atrakcjami oraz seanse filmowe pod gołym niebem to wakacyjne propozycje przygotowane przez Rzeszowski Dom Kultury oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie w ramach cyklu „Z uśmiechem w przyszłość”....

Jazzowy lipiec w Rzeszowie

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko i wydarzenia towarzyszące

W tym roku po raz szósty odbędzie się wydarzenie celebrujące twórczość pochodzącego z Rzeszowa wybitnego trębacza jazzowego Tomasza Stańko, Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa oraz autora Hejnału, który codziennie wybrzmiewa z rzeszowskiego ratusza.

Aktualności

Na scenie i w plenerze. 7. Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna” w Rzeszowie

Koncert i cztery spektakle złożą się na program tegorocznej edycji festiwalu teatralnego „Buda Jarmarczna” organizowanego przez rzeszowski Teatr Przedmieście. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy weekend w siedzibie placówki przy ul. Reformackiej 4,...

Reklama