Rzeszów - Sobota, 25.01.2025
Reklama

Listopadowy repertuar DKF Klaps

Dodano: /

Przed nami kolejny miesiąc z dobrym filmem w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Listopadowy DKF Klaps rozpocznie projekcja głośnego obrazu Jana Komasy „Boże Ciało”, który jest polskim kandydatem do Oscara. Ci, którzy go jeszcze nie widzieli, będą mieli taką okazję już w najbliższy poniedziałek. 18 listopada odbędzie się projekcja filmu „Nic nie ginie”, który jest jednocześnie dyplomem filmowym studentów łódzkiej filmówki oraz debiutem fabularnym reżyserki Kaliny Alabrudzińskiej. Ostatnim seansem w listopadowym repertuarze Klapsa będzie najnowsze dzieło Agnieszki Holland „Obywatel Jones”.

Dekaefowe projekcje odbywają się w poniedziałki, o godz. 19:00 w sali widowiskowo-kinowej WDK. Przedfilmowe prelekcje i pofilmowe dyskusje z udziałem widzów prowadzi Dominik Nykiel.

Karnety miesięczne na trzy filmy będą dostępne w cenie 25 zł, a wejściówki pojedyncze na każdy film w cenie 10 zł

Październikowy repertuar DKF Klaps:

04.11.2019 r. - BOŻE CIAŁO, reż. Jan Komasa

18.11.2019 r. - NIC NIE GINIE, reż. Kalina Alabrudzinska

25.11.2019 r. - OBYWATEL JONES, reż. Agnieszka Holland

 

BOŻE CIAŁO, reż. Jan Komasa

Produkcja: Polska 2019

Gatunek: Obyczajowy

Czas trwania: 115 min.

 

Polski kandydat do Oscara. Zdobywca dziesięciu prestiżowych nagród 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym: nagrody za najlepszy scenariusz, reżyserię, najlepszą drugoplanową rolę kobiecą oraz cennych wyróżnień środowiskowych – Nagród Publiczności, Dziennikarzy oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Najnowsze dzieło Jana Komasy to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W jego rolę brawurowo wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat – laureat Kryształowej Gwiazdy Elle – Bartosz Bielenia. Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia – Eliza Rycembel i Tomasz Ziętek, zdobywcy prestiżowych wyróżnień poprzednich edycji FPFF w Gdyni – Aleksandra Konieczna i Łukasz Simlat oraz Leszek Lichota – główna gwiazda jednego z najpopularniejszych krajowych seriali – „Wataha”. Autorem nagrodzonego w konkursie Script Pro scenariusza do „Bożego Ciała” jest Mateusz Pacewicz. Za zdjęcia odpowiada ceniony operator filmowy – Piotr Sobociński.  Fascynującą muzykę do filmu skomponował wybitny duet kompozytorów, Evgueni i Sacha Galperine, autorzy muzyki do takich filmów jak „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, „Przeszłość” Asghara Farhadiego czy ostatnio „Dzięki Bogu” Françoisa Ozona.

„Boże Ciało” to niezwykle oryginalny projekt w polskim i europejskim kinie – odważna produkcja ocierająca się o tematy tabu, dotykająca kwestii społecznych podziałów oraz skomplikowanej duchowości młodych ludzi. Światowa premiera filmu odbyła się na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zdobył aż dwie nagrody: Europa Cinemas Label i Inclusive Award Edipo Re. Obraz został także zaprezentowany w sekcji Contemporary World Cinema w ramach Festiwalu Filmowego w Toronto – największej i najważniejszej imprezie tego typu w Ameryce Północnej. Azjatycka premiera produkcji odbędzie się na Festiwalu Filmowym w Busan w Korei Południowej. Do polskich kin obsypane nagrodami „Boże Ciało” trafiło 11 października br.

„Boże Ciało” to historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...

 

NIC NIE GINIE, reż. Kalina Alabrudzinska

Produkcja: 2019

Gatunek: Dramat

Czas trwania: 71 min.

 

NIC NIE GINIE to kolejny filmowy dyplom aktorski i już tradycja Szkoły Filmowej w Łodzi, bo poza spektaklami dyplomowymi co roku powstaje także pełnometrażowy film. Pierwszy był „Śpiewający obrusik” w reżyserii Mariusza Grzegorzka, potem co roku: „Kryształowa Dziewczyna” Artura Urbańskiego, „Soyer” Łukasza Barczyka i  „Monument” Jagody Szelc.

NIC NIE GINIE to jednocześnie pełnometrażowy, autorski debiut filmowy Kaliny Alabrudzińskiej.

Bohaterowie filmu są częścią silnej i ważnej społeczności - społeczności samotnych ludzi. Życie wymaga od nich zmian, którym nie potrafią sprostać. Dopiero gdy zdają sobie sprawę z siły przyrody - siła zaczyna rosnąć w nich. Gdy pozwalają naturze działać, ich natura zaczyna się zmieniać.

Kalina o swoim filmie:

Bohaterowie filmu chorują na moją ulubioną chorobę - smutek. Życie wymaga od nich zmian, którym wcale nie chcą się poddać. Wolą chować się w gąszczu liści i codzienności. A świat dookoła piękny, pogoda słoneczna, więc czemu nie mieliby się odrodzić jako lepszy i weselszy gatunek? Mam nadzieję, że mój smutny film was rozśmieszy i podobnie, jak moi bohaterowie poczujecie się częścią silnej i ważnej społeczności - społeczności samotnych ludzi.

Występują aktorzy IV roku Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi: Michał Surosz, Zuzanna Puławska, Piotr Pacek, Jan Hrynkiewicz, Wiktoria Filus, Karol Nowiński, Paweł Głowaty, Filip Warot, Robert Ratuszny, Katarzyna Majda, Izabela Gąska, Karol Kunysz, Ksenia Tchórzko, Faustyna Kazimierska, Mateusz Grodecki, Elżbieta Zajko, Maria Kowalska, Kamil Rodek, Sebastian Śmigielski oraz: Dobromir Dymecki, Joanna Myszewska, Jerzy Wojtkowski, Agnieszka Jelonek.

 

OBYWATEL JONES, reż. Agnieszka Holland

Produkcja: Polska, Ukraina, Wielka Brytania 2019

Gatunek: Thriller polityczny

Czas trwania: 119 min.

Nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni najnowszy film Agnieszki Holland, thriller polityczny „Obywatel Jones” to jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2019 roku.

W międzynarodowej obsadzie wschodzące zagraniczne gwiazdy, m.in. James Norton,  Vanessa Kirby oraz nominowany do Złotego Globu – Peter Sarsgaard.

Film przedstawia historię Garetha Jonesa – walijskiego dziennikarza, który w 1933 roku wyruszył do Związku Radzieckiego, aby odkryć przerażającą prawdę, stojącą za reżimem Stalina i sowiecką „utopią”. Kulisy jego reporterskiego śledztwa miały śmiertelne reperkusje, a przy okazji stały się inspiracją do powstania jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – „Folwarku zwierzęcego” George'a Orwella.

Młody dziennikarz Gareth Jones (James Norton) zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), pracującą dla Waltera Duranty’ego (Peter Sarsgaard), dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Po powrocie do Londynu, Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.

Scenariusz filmu w artystyczny i oryginalny sposób dotyka kwestii, które pomimo upływu lat, zupełnie nie straciły na aktualności. Ich spoiwem jest „Folwark zwierzęcy” – znana powieść George'a Orwella. Odsłania ona mechanizmy totalitarnego terroru, które mogą być zwalczane wyłącznie poprzez czynny opór na kłamstwa i przemoc. Nasz bohater, Gareth Jones, jest zaangażowany w misję, która w brutalny sposób konfrontuje jego młodzieńczą odwagę i idealizm z rzeczywistością. W światku zachodnich korespondentów w Moskwie nikt tak jak on nie chce rzucić światła na okrucieństwa Stalina i nikt tak jak on nie jest na nie narażony – mówi Agnieszka Holland. – Dzisiaj nie brakuje nam skorumpowanych konformistów i egoistów. Brakuje nam jednak Orwellów i Jonesów. Dlatego to właśnie ich powinniśmy przywrócić do życia.

Główna część zdjęć rozpoczęła się 3 marca 2018 na Ukrainie, dokładnie w 85. rocznicę historycznej podróży Garetha Jonesa na Ukrainę w 1933 roku. Dziennikarz był naocznym świadkiem wielkiego głodu na Ukrainie, będącego konsekwencją bezwzględnej polityki Stalina. Świadectwo Jonesa stało się niezwykle cennym, niezależnym źródłem informacji na temat przeprowadzonego z premedytacją ludobójstwa, które pochłonęło miliony ofiar i było skrzętnie ukrywane przez kremlowską propagandę. Szczegółowe raporty Jonesa stały się podstawą prac dla wielu historyków, w tym Timothy’ego Snydera, autora książki „Skrwawione ziemie: Europa między Hitlerem a Stalinem”, który przy filmie Holland pełni funkcję konsultanta historycznego.

Filmowe sceny klęski głodowej były kręcone na Ukrainie w wyjątkowo trudnych warunkach pogodowych. Pozostałe zdjęcia były kontynuowane w Polsce: w Warszawie, Katowicach, Sosnowcu, Krakowie i innych rejonach Małopolski, a także w Szkocji: w Edynburgu, Anstruther, Leven i St Andrews. Po raz pierwszy na planie w Polsce spotkały się uznane międzynarodowe gwiazdy: James Norton, Vanessa Kirby i Peter Sarsgaard, który gra Waltera Duranty’ego, sprzyjającego sowieckiemu reżimowi i konsekwentnie zaprzeczającemu doniesieniom Garetha Jonesa. W postać George’a Orwella wciela się Joseph Mawle, zaś premiera Wielkiej Brytanii, Lloyda George’a gra Kenneth Cranham. Obsadę uzupełniają Krzysztof Pieczyński, Michalina Olszańska, Beata Poźniak, Patrycja Volny i Wojciech Urbański.

Film powstał przy finansowym wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ukrainian State Film Agency oraz Creative Scotland. W  gronie koproducentów znajdują się Studio Produkcyjne ORKA, Kino Świat, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Silesia Film, także szkocki producent Angus Lamont z Jones Boy Films i ukraiński producent Egor Olesov z KINOROB. Za dystrybucję w Polsce odpowiada Kino Świat. Zagranicznym agentem sprzedaży są firmy WestEnd Films oraz William Morris Endeavor Entertainment.

„Obywatel Jones” jako jeden z 19 filmów był prezentowany w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Decyzją konkursowego jury został nagrodzony Złotymi Lwami, najważniejszymi polskimi nagrodami filmowymi.

Ponadto obraz doceniono za scenografię Grzegorza Piątkowskiego.

 

 

Reklama

Komentarze

Reklama