Rzeszów - Sobota, 18.01.2025
Reklama

Kubańskie i hiszpańskie rytmy w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Muzyka Gershwina, Édouarda Lalo oraz Maurice Ravela zabrzmi w najbliższy piątek w Filharmonii Podkarpackiej. Orkiestrę poprowadzi młody kapelmistrz Szymon Naściszewski. Solistą wieczoru będzie ceniony skrzypek Jakub Jachowicz. Bilety w cenie 50/60 zł do nabycia w kasie Filharmonii oraz na stronie internetowej instytucji.

Uwertura kubańska na orkiestrę symfoniczną i kubańskie instrumenty perkusyjne, z pewnością rozgrzeje publiczność. To pamiątką po wakacjach, które amerykański kompozytor George Gershwin (1898 – 1937) spędził w Hawanie w 1932 roku. Utwór noszący pierwotnie tytuł Rumba, „ucieleśnienia – jak pisał kompozytor – istotę tańca kubańskiego”. Kolorytem hiszpańskim naznaczone będą natomiast utwory dwóch francuskich kompozytorów Édouarda Lalo (1823 – 1892), twórcy mającego hiszpańskich przodków oraz Maurice Ravela (1875 – 1937), którego matka pochodząca z rodu Basków zaszczepiła synowi miłość do kultury Hiszpanii. Symfonia hiszpańska d-moll op. 21 (1874) Lalo, to pięcioczęściowe z dzieło z koncertują partią skrzypiec, którą wykona Jakub Jakowicz – ceniony skrzypek, kameralista i pedagog, profesor UMFC w Warszawie oraz AM w Katowicach. Od dyrygenckiego pulpitu partnerować będzie artyście jego wychowanek – Szymon Naściszewski, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, który dyrygenckie szlify zdobywał pod okiem Łukasza Borowicza w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Młody dyrygent poprowadzi także orkiestrę przez barwny świat Rapsodii hiszpańskiej (1907). To pierwsze poważne dzieło orkiestrowe Ravela o genialnej orkiestracji, którym zachwycał się jeden z najwybitniejszych kompozytorów hiszpańskich – Manuel de Falla (1876 – 1946). Rapsodia zbliżona do formy suity składa się z czterech części: Preludium do nocy / Prelude a la nuit, Malagueña, Habanera i Feria. Niezrównane „ravelowskie kolory” odkryje La velse (1919 – 1920) – zagadkowa kompozycja, o której autor pisał: „Utwór ten ująłem jako rodzaj apoteozy walca wiedeńskiego, z którym w moim umyśle łączy się wrażenie fantastycznego i fatalistycznego wzruszenia. Umieszczam ten walc na tle pałacu cesarskiego, około 1855 roku. Jak przez kłębiące się mgły widać przelotnie tańczące walca pary. Stopniowo rozpraszają się obłoki i można dostrzec olbrzymią salę, wypełnioną wirującym tłumem.”

Najbliższy koncert symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się w piątek, 17 stycznia o godz. 19:00. Bilety w cenie 50/60 zł do nabycia w kasie Filharmonii oraz na stronie internetowej instytucji.

Program:

G. Gershwin – Uwertura kubańska
E. Lalo – Symfonia hiszpańska d- moll op. 21
M. Ravel – Rapsodia hiszpańska
M. Ravel – La valse

Kilka słów o wykonawcach:

Szymon NAŚCISZEWSKI – skrzypek i dyrygent. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Jakuba Jakowicza oraz Hochschule für Musik, Tanz und Medien Hannover w klasie skrzypiec Adama Kosteckiego. W 2023 roku ukończył studia dyrygenckie w klasie prof. Łukasza Borowicza w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Jako obiecujący dyrygent młodego pokolenia, Szymon dwukrotnie zdobył stypendium Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Dyrygent – Rezydent. W ramach programu stypendialnego podjął współpracę z Polską Filharmonią Kameralną Sopot (sezon 2022/23) oraz Operą Krakowską (sezon 2024/25), pozostając pod artystyczną opieką Wojciecha Rajskiego i Piotra Sułkowskiego. Już w trakcie studiów zdobywał doświadczenie podczas projektów asystenckich w czołowych polskich orkiestrach filharmonicznych (Białystok, Gdańsk, Łódź, Szczecin, Poznań, Białystok). Debiutował na estradzie z Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską, Opolską, Podkarpacką, Poznańską, Szczecińską, Śląską, PFK Sopot, Bielską Orkiestrą Cavatina oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną. W styczniu 2023 roku asystował Paulowi McCreeshowi i Filharmonii Poznańskiej pracując nad VIII Symfonią op. 88 Dvoraka oraz Tańcami symfonicznymi op. 64 Griega. W marcu 2023 roku zakwalifikował się do czynnego udziału w warsztatach dyrygenckich organizowanych przez NOSPR i prowadzonych przez Marin Alsop. W listopadzie 2023 roku reprezentował Polskę podczas XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W kwietniu 2024 roku podjął współpracę z Operą Śląską, asystując Tomaszowi Tokarczykowi i Michałowi Znanieckiemu przy premierowym spektaklu Don Giovanni W.A. Mozarta. W czerwcu 2024 przygotowywał orkiestrę Filharmonii Krakowskiej do Royal Opera Festiwal, asystując Antonino Foglianiemu i José Miguelowi Pérez-Sierze oraz pracując nad operami Gioacchino Rossiniego oraz Michele Carafy.

Na swojej drodze dyrygenckiej Szymon Naściszewski czerpie z wieloletniego doświadczenia instrumentalisty – solisty, kameralisty oraz muzyka orkiestrowego. Jako solista koncertował z orkiestrami filharmonicznymi w Krakowie, Kaliszu, Rzeszowie. Jako koncertmistrz prowadził m.in. Filharmonię Kaliską, Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, Polish Art Philharmonic, Lerici Music Festival Orchestra. Jako muzyk orkiestrowy współpracował m.in. z Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Kameralną, Sinfoniettą Cracovią, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, NFM Leopoldinum. Jest absolwentem drugiej edycji programu Akademia Sinfonia Varsovia. Od 2018 roku związany z grupą I skrzypiec Filharmonii Krakowskiej. Grając w renomowanych zespołach orkiestrowych obserwował styl pracy wybitnych dyrygentów (miał zaszczyt występować pod batutą m.in. Lorina Maazela, Saschy Goetzla, Krzysztofa Pendereckiego) w poszukiwaniu inspiracji oraz możliwości doskonalenia warsztatu.

Jakub JAKOWICZ

Koncertuje od 11 roku życia. Grał jako solista ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. W 1998 r., na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego, wystąpił na festiwalu imienia kompozytora w Krakowie, prezentując Capriccio per violino e orchestra pod batutą Jerzego Maksymiuka. W 2001 r. Skrzypek zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, wykonując I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Od tego czasu występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orchestra del Maggio Musicale we Florencji, Filharmonią Czeską w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Filharmonią Drezdeńską, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie, Orquesta Nacional w Madrycie, Royal Stockholm Philharmonic, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo i Concerto Köln.
Współpracował z takimi dyrygentami, jak Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Yan Pascal Tortelier, Eiji Oue, Marek Pijarowski, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal, Michail Jurowski, Marc Minkowski. W latach 2009 oraz 2011 na zaproszenie Antoniego Wita artysta brał udział jako solista w tournées koncertowych Orkiestry Filharmonii Narodowej w Wielkiej Brytanii.

Jako kameralista Jakub Jakowicz od lat tworzy duet skrzypcowy z ojcem, Krzysztofem. Artysta występował ponadto z takimi muzykami, jak Heinz Holliger, Paavali Jumppanen, Garrick Ohlsson, Paul Gulda, Bartosz Bednarczyk, Jan Krzysztof Broja, Szymon Nehring, Michel Lethiec, Elina Vähäla, Anna Maria Staśkiewicz, Ruth Killius, Katarzyna Budnik, Avri Levitan, Tomoko Akasaka, Gareth Lubbe, Daniel Müller-Schott, Andrzej Bauer, Tomasz Strahl, Alexander Gebert, Rafał Kwiatkowski, Marcin Zdunik, Zvi Plesser, Timmo-Veikko Valve, Julius Berger. Jest również związany z dwoma kwartetami smyczkowymi: w latach 2008–2014 był prymariuszem Lutosławski Quartet, z którym dokonał m.in. nagrania kompletu kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewicz dla wytwórni Naxos. Od 2006 r. jest członkiem Zehetmair Quartet, zespołu stworzonego przez austriackiego skrzypka i dyrygenta Thomasa Zehetmaira. Płyta zespołu (ECM) z utworami Béli Bartóka i Paula Hindemitha otrzymała nagrodę Diapason d’Or de l’Année 2007. Jakub Jakowicz w Zehetmair Quartet występował m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Wigmore Hall w Londynie, Suntory Hall w Tokio, Gulbenkian Center w Lizbonie, Konzerthaus w Wiedniu, Zankel Hall i Y Hall w Nowym Jorku, a także na słynnych festiwalach muzycznych, m.in. w Schleswig-Holstein, Salzburgu, Lucernie, Aldeburgh czy Edynburgu. W 2014 r. zespół otrzymał prestiżową Nagrodę im. Paula Hindemitha Miasta Hanau. W przygotowaniu jest nowa CD zespołu z kwartetami smyczkowymi op. 51 J. Brahmsa. Jakub Jakowicz jest laureatem nagrody „Paszport Polityki” za rok 2003. W 2007 r. Otrzymał nagrodę

„Orfeusz” podczas Festiwalu „Warszawska Jesień”, zaś w roku 2018, w uznaniu za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki Witolda Lutosławskiego, został uhonorowany Medalem 100-lecia urodzin kompozytora, przyznawanym przez Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. Jest również dwukrotnym laureatem nagrody „Fryderyk” przyznawanej za najważniejsze osiągnięcia na polskim rynku fonografii. Kolejne nagrania skrzypka zawierają nagrane z pianistą Paavalim Jumppanenem i Lutosławski Quartet dzieła E. Chausson’a oraz CD Departures- recital z dwudziestowieczną muzyką polską z pianistą Łukaszem Chrzęszczykiem. W sezonie 2024/2025 występował m.in. jako solista z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Studio im. W. Lutosławskiego w Warszawie na koncercie jubileuszowym Orkiestry Polskiego Radia „Amadeus” i Agnieszki Duczmal, z Orkiestrami Filharmonii w Gdańsku i w Łodzi, był jurorem Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego w Katowicach, brał udział w prestiżowych międzynarodowych festiwalach: Festiwalu „Ensemble”, „Szczecin Classic” oraz Festiwalu Muzycznym w Naantali w Finlandii, występował oraz uczył jako gościnny artysta Australijskiej Akademii Muzycznej (ANAM) w Melbourne, rozpoczął współpracę z pianistą Szymonem Nehringiem i wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem współtworząc trio fortepianowe. Jakub Jakowicz jest profesorem UMFC w Warszawie oraz AM w Katowicach gdzie prowadzi klasy skrzypiec.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Seanse filmowe w ogródku kina Zorza. Sprawdź repertuar na maj i czerwiec

Kino Zorza rozpoczęło sezon letnich seansów filmowych pod gołym niebem.

Aktualności

Koncert Kartky’ego w klubie Aloha

Wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek, 19 maja br. Po koncercie ozaplanowano after party, które rozkręcą Sand Pokers oraz Alex Mechew.

Aktualności

Agnieszka Chylińska i Dr. Misio zamykają line-up Re: Rzeszów Festival

Organizatorzy Re: Rzeszów Festival potwierdzili już wszystkich wykonawców, którzy wystąpią podczas tegorocznej edycji festiwalu. Do ogłoszonych w ostatnich tygodniach wykonawców, dołączyli: Dr Misio z Arkadiuszem Jakubikiem na czele i Agnieszka Chylińska.

Aktualności

Słynny spektakl baletowy w kinie Zorza

W najbliższą sobotę, 20 maja na wielkim ekranie kin Zorza będzie można zobaczyć retransmisję spektaklu „Jezioro Łabędzie” z Narodowego Teatru Tańca na Chaillot w Paryżu. Początek o godz. 18:00. Bilety w cenie...

Aktualności

Decadent Fun Club wystąpi w Letnim Ogródku Kulturalnym

Koncert odbędzie się 2 czerwca br. o godz. 20:00.

Aktualności

Electro East, Steczkowska i BOKKA w kolektywach, czyli muzyczne atrakcje na Europejskim Stadionie Kultury

Już 23 czerwca w Rzeszowie startuje festiwal Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury. Jednym z projektów artystycznych WK ESK jest Electro East, czyli cykl koncertów w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich...

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2023. Godziny koncertów i mapa terenu

12 maja w Rzeszowie rozpocznie się największa studencka impreza na Podkarpaciu, czyli 28. edycja Rzeszowskich Juwenaliów. Organizatorzy podali godziny koncertów na wszystkich trzech scenach.

Aktualności

Miasto przejęło kamienicę z kinem Zorza

Rzeszów stał się nowym właścicielem budynku przy ulicy 3 Maja, w którym mieści się legendarne kino Zorza. Dzięki temu kino zyskało gwarancję funkcjonowania przez kolejne lata. Władze miasta mają również pomysły na...

Reklama