Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

"Kopalnia Wujek / Powroty" - nowa wystawa w Galerii Nierzeczywistej

Dodano: /

To już druga w tym roku wystawa w Galerii Nierzeczywistej przy ul. Matejki 10. Tym razem będzie to podróż w czasie.  Autor, Marek Janicki przedstawi nam fotografie, które robił jako młody chłopak w Kopalni Wujek podczas jej pacyfikacji w 1981 r. oraz aktualne zdjęcia pokazujące kopalnię. Wernisaż wystawy z udziałem autora, odbędzie się 9 lutego 2024r. o godzinie 18:00.

Poniżej kilka słów na temat tej ekspozycji, od kuratorki wystawy:

"Kopalnia Wujek w swojej ponad studwudziestoletniej niemiecko-polskiej historii, tak jak i cały Górny Śląsk przechodziła różne zawirowania. Jednak najtragiczniejszym, dla współczesnej historii Polski był dzień 16 grudnia 1981 rok. Pacyfikacja kopalni i śmierć strajkujących górników stały się symbolem walki o wolność i niepodległość. Opowiedziano te wydarzenia  wielokrotnie,  jednak moim zdaniem, to Marek Janicki zobrazował je na swoich fotografiach w sposób wyjątkowo dojmujący. Kiedy zomowcy atakowali tłum przed kopalnią, strzelali do górników Janicki był w samym środku tej sytuacji. Po pacyfikacji udało mu się te zdjęcia wywołać i z powodzeniem wprowadzić w obieg. Przez lata były niemym świadectwem tej tragedii a zarazem dowodem w sprawie  wielokrotnego morderstwa. Za udokumentowanie tej tragedii  groziła wtedy sroga kara. Jednak  przez trzy dekady Janickiemu  udawało się  ukrywać autorstwo. Kiedy  wreszcie się ujawnił  i opowiedział o swoim życiu, zdjęcia  dotąd podpisywane „autor nieznany” dopełniły opowieści, również swoją, burzliwą historią.

Janicki mimo że od lat mieszka na Dolnym Śląsku, w miejscowości oddalonej od kopalni Wujek blisko trzysta kilometrów, to czuje się nadal chłopakiem z Katowic. Czwarty dzień stanu wojennego, 16 grudnia okazał się dla niego jednym z najważniejszych dni w życiu. Mając aparat fotograficzny w ręku, zachował się jak trzeba. Jesteśmy mu za to wdzięczni.

Pod koniec ubiegłego roku, kiedy Marek Janicki dowiedział się o „wygaszaniu” kopalni Wujek, postanowił jeszcze raz sfotografować to miejsce. Na pozór może się wydawać, że już w zupełnie innym kontekście, ale przejmujący smutek likwidacji zakładu wyziera z każdej strony. Ta powolna śmierć kopalni jest czymś, co na fotografii Janickiego dopełnia historię nie tylko ludzi, ale i miejsca. Autor na początku 2024 roku spina klamrą czasu wydarzenie i miejsce. Robi to w sposób czuły a zarazem niezwykle bezpośredni.  Kto jak nie On. Chłopak z osiedla spod kopalni Wujek."

Arkadiusz Gola
Kurator wystawy

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

PDF. Jacek Stankiewicz o fotografiach Rzeszowa "z różnych szuflad"

29 kwietnia w Galerii Nierzeczywistej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego odbędzie się kolejne otwarte spotkanie z cyklu „Poniedziałkowe Dyskusje Fotograficzne (PDF)”.

Aktualności

ESK 2024. Koncert Miss God z harfą laserową i interaktywna instalacja

Głosy Wschodu / East Voices to kolejny projekt artystyczny, który będzie można zobaczyć i usłyszeć podczas tegorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury.

Aktualności

Maj z dobrym filmem w DKF Klaps [REPERTUAR]

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury rozpoczyna kolejny miesiąc z wyjątkowymi, nagradzanymi na międzynarodowych festiwalach seansami połączonymi z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami.

Aktualności

Znamy pełny program tegorocznego Święta Paniagi

Jarmark rękodzieła, korowód zespołów, koncerty, pokazy i spektakle to tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców Rzeszowa podczas Święta Paniagi. Tegoroczne wydarzenie uświetni występ zespołu “Viva Santana” Cichoński - Torres Band.

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2024. Godzinowa rozpiska koncertów

Już tylko kilka dni pozostało do rozpoczęcia największej studenckiej imprezy na Podkarpaciu. Prezentujemy godzinową rozpiskę koncertów w ramach Rzeszowskich Juwenaliów, które w tym roku odbędą się na trzech scenach.

Aktualności

"Roztańczmy nasz świat" - widowisko z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca

Ponad 200 tancerzy weźmie udział w XX edycji Międzynarodowego Dnia Tańca „Roztańczmy nasz świat” organizowanego przez Centrum Młodzieży w Rzeszowie. Autorką scenariusza i reżyserką widowiska jest Bernadetta Wojtuń – Sikora.

Reklama