Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Kolejny koncert z udziałem publiczności w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

W najbliższy piątek, 19 lutego 2021 r. melomani po raz drugi w tym roku będą mieli okazję na żywo usłyszeć dźwięki muzyki symfonicznej w gościnnych progach Filharmonii Podkarpackiej. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Jana Miłosza Zakrzyckiego wykona utwory Mozarta, Vivaldiego oraz Bizeta. Początek koncertu tradycyjnie o godz. 19:00.

Koncert rozpocznie XVIII – wieczna serenada znana jako „ Eine kleine Nachtmusik” („Mała nocna muzyka”) Mozarta, a potem w zimowy pejzaż wprowadzi słuchaczy barokowy koncert solowy Vivaldiego,  pochodzący z  cyklu „Cztery pory roku”.  Serenada, to przejaw mozartowskiej prostoty i szlachetności -  począwszy od otwierającej utwór fanfary, poprzez nieco poważniejszą Romanzę, taneczny Menuet, aż po entuzjastyczny Finał.   Pomysłowość i zmysł kolorystyczny Vivaldiego podziwiać będzie można  już od pierwszych taktów Allegro non molto, które symbolizuje zimowy krajobraz z trzaskającym mrozem i porywistym wiatrem. Nastrojowe Largo obrazuje odpoczynek w zaciszu domowego kominka, a finałowe Allegro,  to pojedynek dwóch wiatrów, zimnego boreasza i ciepłego sirocco, który zapowiada nadejście wiosny.  „Malowanie dźwiękami” pojawia się na przemian w partii koncertujących skrzypiec (w tej roli Kamila Wąsik – Janiak) i tutti orkiestry. "Słoneczne tony"  z południa Francji przyniesie ze sobą muzyka ze sztuki "Arlezjanka" Bizeta. Szczególnie rozpoznawalnym jej fragmentem jest "Carillon" z I Suity oparty na  uroczystym motywie kuranta.

PROGRAM:

W. A. Mozart –Serenada „ Eine kleine Nachtmusik” KV 525
A. Vivaldi – „Cztery pory roku” - Koncert nr 4 f-moll „Zima” („LʼInverno”) RV 297
G. Bizet - I Suita oraz fragmenty II Suity ze sztuki "Arlezjanka" 

Koncert odbędzie się w reżimie sanitarnym. Uczestnicy koncertu, proszeni są o uzupełnienie oświadczenia o stanie zdrowia, dostępnego na stronie Filharmonii Podkarpackiej, które należy zostawić przed wejściem na koncert.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Zemsta" wraca na deski teatru Maska

Po długiej przerwie, na deski teatru Maska wraca jeden z najbardziej lubianych tytułów - ZEMSTA Aleksandra Fredry w reżyserii Pawła Aignera. Spektakl będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę oraz we wtorek, środę...

Aktualności

Nowy rok z KLAPS'em. Styczniowy repertuar Dyskusyjnego Klubu Filmowego

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury rozpoczyna kolejny rok z wyjątkowymi seansami połączonymi z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami. Co obejrzymy w styczniu?

Aktualności

Paweł Niemczak opowie o "ciekawych miejscach Europy"

„Ciekawe miejsca Europy” to tytuł prelekcji fotografa i podróżnika Pawła Niemczaka. Spotkanie z nim odbędzie się w czwartek, 11 stycznia 2024 r. o godz. 14.00 w budynku WiMBP przy ul. Sokoła 13....

Aktualności

Sylwester w rzeszowskich kinach. Premierowe i przedpremierowe seanse

Jeśli nie macie jeszcze sprezycowanych planów jak i gdzie spędzicie tegoroczną noc sylwestrową, kinowa sala wydaje się być doskonałym pomysłem na przywitanie Nowego Roku. Rzeszowskie kina kuszą premierowymi i przedpremierowymi seansami. Sporawdźcie...

Aktualności

Sylwester w rytmie latino na rzeszowskim Rynku

To będzie skromny Sylwester, bez koncertów, fajerwerków i pokazów laserowych, ale z pewnością gorący, bo z głośników popłyną dźwięki latino.

Aktualności

Kosmopark - wyjątkowa, interaktywna wystawa kosmosu w Millenium Hall

W centrum handlowo-rozrywkowym Millenium Hall możecie odkryć tajemnice kosmosu, dzięki unikalnej, interaktywnej wystawie Kosmopark.

Aktualności

Finał projektu Zgrajmy się!. Widowisko "W Wojtusiowej Izbie" i występ bębniarzy

Zbliża się wielki finał warsztatów muzycznych pod hasłem „Zgrajmy się”. W przestrzeni Rzeszowskich Piwnic odbędzie się występ grupy Studio Bębnów Afrykańskich oraz widowisko "W Wojtusiowej Izbie" z gościnnym udziałem uczestników warsztatów.

Aktualności

"Eroica" Andrzeja Munka na dużym ekranie

Z okazji 66. rocznicy premiery, rzeszowskie Kino za Rogiem Cafe organizuje pokaz najwybitniejszego filmu Andrzeja Munka, uznawanego za arcydzieło polskiej szkoły filmowej - "Eroica. Symfonia bohaterska w dwóch częściach" z 1957 roku.

Reklama