Rzeszów - Wtorek, 22.04.2025
Reklama

Kolejny koncert w ramach Podkarpackiej Jesieni Jazzowej

Dodano: /

8 września 2020 r. o godz. 19:00 w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie wystąpi trio RGG. Koncert zatytułowany „Remembering Kosz” odbędzie się w ramach  VI edycji Podkarpackiej Jesieni Jazzowej.

"Remembering Kosz" to specjalny projekt koncertowy poświęcony pamięci zmarłego tragicznie w 1973 roku młodego, bo zaledwie 29-letniego, pianisty Mieczysława Kosza. Jego pianistyka łączyła się z tradycjami muzyki romantycznej i charakterystycznymi nawiązaniami melodycznymi odnoszącymi się do polskiego folkloru. Koncepcja jego gry, niezwykle impresjonistyczna i nie podlegająca żadnym kryteriom, wiązała się jednoznacznie z faktem, że często jego kompozycje brzmiały bardzo swobodnie. Grywane przez Kosza parafrazy, takie jak "Summertime" czy "Preludium c-moll", były utworami szczególnie podtrzymującymi uwagę słuchaczy. Ich wyraźna struktura i klarownie zaznaczona melodia pozwalały odbiorcy poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Trio RGG, przypominając kompozycje pianisty ("Signs" czy "Reminiscence"), symbolicznie nawiązuje do jego osoby także w utworach swojego autorstwa. Od "Sunrise", kiedy to na świat przychodzi młody Kosz, poprzez jego pierwsze jazzowe kroki oraz struktury będące czystą improwizacją ("Travels"), aż do inspiracji Fryderykiem Chopinem ("Loneliness"), którego tematy chętnie parafrazował Kosz. RGG pokazuje też Kosza takiego, jakim zapamiętali go ludzie, czyli Kosza-Improwizatora ("Unfinished Story") i Kosza-Solistę (adaptacja "Polovtsian Dances" Borodina na fortepian solo).

W palecie kilkunastu rozpoznawalnych w kraju jazzowych triów fortepianowych zespół RGG zajmuje szczególną pozycję. Powstała w 2001 roku formacja od 2013 roku działa w składzie: Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja). Cała trójka to absolwenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. To muzycy o sporym doświadczeniu, z dorobkiem, który potwierdzają nagrody, wyróżnienia i stypendia. Ich zainteresowania sięgają daleko poza jazz i poza muzykę, są artystami o wyjątkowej, rzadko spotykanej świadomości tego, co robią i do jakiego celu dążą. Sytuują się wyraźnie w przestrzeni nie tylko jazzu, ale też współczesnej muzyki improwizowanej o proweniencji europejskiej.

RGG to trio perfekcjonistów, którzy pojedynczy dźwięk, sposób jego wydobycia i jego kontekst brzmieniowy, traktują jako wartość samą w sobie. Muzyka formacji wymyka się klasyfikacjom, bo członkowie zespołu unikają głównego nurtu, łatwych rozwiązań i oczywistego repertuaru. Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk z niespotykaną konsekwencją i uporem tworzą własną wizję przestrzeni muzycznej, która w oczywisty sposób przekracza granice jazzu. Muzycy nie rzucają na szalę wszystkich atutów, nie biorą udziału w jazzowych wyścigach, oczekując od nas, słuchaczy, że całą resztę dopowiemy bądź zinterpretujemy sami.

Na koncert obowiązują darmowe zaproszenia, które dostępne są na portierni WDK

Podczas koncertu będą obowiązywać aktualne w tym czasie obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego oraz zasady funkcjonowania WDK dostępne na stronie www.wdk.podkarpackie.pl

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Filmowy Poranek dla dzieci. Baranek Shaun, Chiński Smok oraz zabawy i animacje

Wydarzenie odbędzie się w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy w najbliższą niedzielę, 17 listopada 2024 r.

Aktualności

Piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej z muzyką trzech kompozytorów

Piątkowy koncert symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej otworzą „Trzy utwory w dawnym stylu” Krzysztofa Pendereckiego. W dalszej części wieczoru usłyszymy „Koncert na harfę” A. Ginastera w wykonaniu solisty wieczoru Olivera Wassa oraz „I...

Aktualności

W sobotę rusza 12. edycja Rzeszów Jazz Festiwal. Headlinerem Randy Brecker

Wielkimi krokami zbliża się święto miłośników muzyki jazzowej. Już 16 listopada startuje 12. Rzeszów Jazz Festiwal. W tym roku organizatorzy zaplanowali pięć wyjątkowych koncertów, w czterech lokalizacjach.

Złote rzeszowskie dzieci

Premiera filmu o gwiazdach rzeszowskiego żużla z udziałem twórców [ZWIASTUN]

27 listopada 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się premiera filmu zatytułowanego „Złote rzeszowskie dzieci” z udziałem twórców i bohaterów. Obraz powstał w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa 2024.

Aktualności

Festiwal Watch Docs po raz siedemnasty w Rzeszowie

Już po raz siedemnasty Rzeszów będzie jednym z przystanków Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. W programie blisko 20 projekcji dotyczących szeroko pojętych praw człowieka w tym problemów...

Aktualności

Znamy pełny line-up Rockowej Nocy. Festiwal startuje 15 listopada

Organizatorzy najgłośniejszego rzeszowskiego festiwalu ogłosili ostatnie dwa zespoły, które w tym roku zagrają na Rockowej Nocy. Do ujawnionych wcześniej wykonawców dołączyli: Deus Mortem oraz zwycięzcy Konkursowego Przeglądu Zespołów RN 2024, czyli Leepy.

Aktualności

Podwójne warsztaty dla dzieci z ilustratorem Arturem Nowickim

Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Słowo i obraz” organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

16. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy [PROGRAM]

Znamy szczegółowy program 16. edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. Jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce odbędzie się w G2A Arenie w podrzeszowskiej Jasionce, która na 3 dni stanie się miejscem spotkania...

Reklama