Rzeszów - Czwartek, 31.10.2024
Reklama

Jubileuszowa edycja festiwalu Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor

Dodano: /

Już po raz dziesiąty w Rzeszowie odbędzie się festiwal Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor. W programie 11 różnorodnych wydarzeń z pogranicza teatru, literatury i plastyki. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10 – 13 sierpnia 2022 r. na scenach Teatru Przedmieście i Teatru Maska.

Stworzony w 2011 roku festiwal Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor to niecodzienne wydarzenie naukowo-artystyczne wypełnione spotkaniami z ludźmi sztuki, zainspirowanymi ideami wielkiej trójki reformatów światowego teatru pochodzących z Rzeszowa i Podkarpacia – Jerzego Grotowskiego, Tadeusza Kantora i Józefa Szajny.

W programie festiwalu znalazło się aż 11 różnorodnych wydarzeń z pogranicza teatru, literatury i plastyki: 7 spektakli, 2 wystawy,  performance poetycki i wykład performatywny. Każdą z tych propozycji łączy wspólny temat: „pomiędzy…” – pomiędzy życiem a śmiercią, jawą a snem, normalnością a szaleństwem. Dzięki artystom będziemy mogli doświadczyć momentów szczególnych, które zdarzają się na przecięciu dwóch światów.

Dziesiąta jubileuszowa edycja festiwalu Źródła Pamięci w sposób szczególny odwoływać się będzie do postaci i twórczości Józefa Szajny. W 2022 roku w 100-lecie jego urodzin rzeszowski Teatr Przedmieście zaprosi na premierę „Śmierci na gruszy” Witolda Wandurskiego, sztukę wystawianą przez twórcę „Repliki” aż pięciokrotnie. Jak dzisiaj wybrzmi prosta i niby odległa legenda-misterium o uwięzionej śmierci? Z kolei Studio Teatralne Koło z Warszawy zaprezentuje „Don Kichota” i na nowo zmierzy się z uniwersalnym mitem błędnego rycerza z La Manchy. Natomiast na otwarcie festiwalu Teatr Maska pokaże swoją najnowszą premierę pt. „Arszenik”.

Druga linia festiwalowej narracji to oddanie głosu historiom kobiecym. W tym nurcie zobaczymy: spektakl „Camille” w wykonaniu Kamili Klamut – rzecz o życiu i twórczości słynnej rzeźbiarki Camille Claudel, performance poetycki „Chcę wypowiedzieć wszystko” Joanny Pawelczyk z Paryża oraz gości ze Lwowa – „Word and Voice” Theatre Centre, którzy zaprezentują ukraińskie pieśni weselne w widowisku ”Wesele. Ogród boskich pieśni”.

Bardzo ciekawie zapowiadają się także spektakle „Stacja Świadek” Teatru Brama z Goleniowa oraz „Ekstazy” Teatru Tańca O.de.la z Rzeszowa.

Festiwalowi będą towarzyszyć dwie wystawy: przegląd fotografii z 10 lat istnienia festiwalu Źródła Pamięci (foyer Teatru Maska) oraz wyjazd do Galerii Sztuki Współczesnej Pastula w Porębach Kupieńskich.

PROGRAM

10 SIERPNIA (środa)

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

17.30  Otwarcie wystawy fotografii „10 lat festiwalu Źródła Pamięci”

18.00  Teatr Maska „ARSZENIK” /premiera/

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

20.00  Joanna Pawelczyk  „CHCE WYPOWIEDZIEĆ WSZYSTKO” – performance poetycki (Paryż)

 

11 SIERPNIA (czwartek)

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

Henryk Mazurkiewicz „WNUCZEK GROTOWSKIEGO” – wykład performatywny (Wrocław)

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

18.00  Teatr O.de.la „EKSTAZY” (Rzeszów)

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

20.00  Teatr Przedmieście „ŚMIERĆ NA GRUSZY”  /premiera/

 

12 SIERPNIA (piątek)

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

18.00  Kamila Klamut „CAMILLE” (Wrocław)

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

20.00  Teatr Brama „STACJA ŚWIADEK” (Goleniów)

 

13 SIERPNIA (sobota)

11.00 Wyjazd do Galerii Sztuki Współczesnej Pastula w Porębach Kupieńskich

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

18.00  „Word and Voice” Theatre Centre „WESELE. OGRÓD BOSKICH PIEŚNI” (Lwów)

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

20.00  Studio Teatralne Koło „DON KICHOT” (Warszawa)

Bilety  w cenie 25/20 zł dostępne na: teatrmaska.pl

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Architektura i człowiek na minimalistycznych fotografiach Jarka Bala

- Staram się to, co widzę ujmować w prosty i mam nadzieję, że ciekawy dla odbiorcy sposób – mówi o swoich fotografiach Jarek Bal, którego wystawę będzie można oglądać w Galerii Nierzeczywistej...

Aktualności

"Ocalić od zapomnienia" - upamiętnią twórczość wybitnych polskich artystów

W najbliższy czwartek odbędzie się Zaduszkowy Koncert Wspomnień pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”. Jego celem jest upamiętnienie twórczości wybitnych polskich artystów.

Aktualności

Noworoczny Koncert Wiedeński w wykonaniu Orkiestry Księżniczek w Rzeszowie

Już 13 stycznia 2024 roku w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się bestseller na polskiej scenie muzycznej - koncert pierwszej na Świecie Orkiestry Księżniczek z nowym programem pt. Noworoczny Koncert Wiedeński 2. Wystąpią soliści...

Aktualności

Joanna Jax spotka się z czytelnikami

W najbliższy czwartek, 23 listopada 2023 r. w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką Joanną Jax. Początek o godz....

Aktualności

Zespół Tara Fuki wystąpi w sali balowej łańcuckiego zamku

Czeski zespół Tara Fuki zagra koncert w sali balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie w ramach „Europejskich Wieczorów Literacko-Muzycznych”.

Aktualności

Wystartowały Świąteczne Targi Książki. Tysiące książek na stoiskach, spotkania z autorami

W Millenium Hall rozpoczęło się dwudniowe święto literatury. Wśród zaproszonych gości są m.in. Artur Andrus, Jerzy Bralczyk, Manuela Gretkowska, Janusz Leon Wiśniewski czy Katarzyna Nosowska.

Aktualności

"Maria Stuart" po prawie 80-ciu latach powraca na deski Siemaszkowej

W najbliższą sobotę, w teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się premiera spektaklu „Maria Stuart” Juliusza Słowackiego. Tekst powraca na deski rzeszowskiej sceny po prawie osiemdziesięciu latach od pierwszego wystawienia.

Aktualności

Schubert, Mendelssohn i Brahms w Filharmonii Podkarpackiej

Uwertura „w stylu włoskim” Schuberta, Koncert skrzypcowy e-moll Mendelssohna i III Symfonia F-dur Brahmsa wypełnią program najbliższego koncertu symfonicznego w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Orkiestrę poprowadzi Jakub Chrenowicz, a...

Reklama