Rzeszów - Niedziela, 20.04.2025
Reklama

Jubileuszowa edycja festiwalu Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor

Dodano: /

Już po raz dziesiąty w Rzeszowie odbędzie się festiwal Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor. W programie 11 różnorodnych wydarzeń z pogranicza teatru, literatury i plastyki. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10 – 13 sierpnia 2022 r. na scenach Teatru Przedmieście i Teatru Maska.

Stworzony w 2011 roku festiwal Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor to niecodzienne wydarzenie naukowo-artystyczne wypełnione spotkaniami z ludźmi sztuki, zainspirowanymi ideami wielkiej trójki reformatów światowego teatru pochodzących z Rzeszowa i Podkarpacia – Jerzego Grotowskiego, Tadeusza Kantora i Józefa Szajny.

W programie festiwalu znalazło się aż 11 różnorodnych wydarzeń z pogranicza teatru, literatury i plastyki: 7 spektakli, 2 wystawy,  performance poetycki i wykład performatywny. Każdą z tych propozycji łączy wspólny temat: „pomiędzy…” – pomiędzy życiem a śmiercią, jawą a snem, normalnością a szaleństwem. Dzięki artystom będziemy mogli doświadczyć momentów szczególnych, które zdarzają się na przecięciu dwóch światów.

Dziesiąta jubileuszowa edycja festiwalu Źródła Pamięci w sposób szczególny odwoływać się będzie do postaci i twórczości Józefa Szajny. W 2022 roku w 100-lecie jego urodzin rzeszowski Teatr Przedmieście zaprosi na premierę „Śmierci na gruszy” Witolda Wandurskiego, sztukę wystawianą przez twórcę „Repliki” aż pięciokrotnie. Jak dzisiaj wybrzmi prosta i niby odległa legenda-misterium o uwięzionej śmierci? Z kolei Studio Teatralne Koło z Warszawy zaprezentuje „Don Kichota” i na nowo zmierzy się z uniwersalnym mitem błędnego rycerza z La Manchy. Natomiast na otwarcie festiwalu Teatr Maska pokaże swoją najnowszą premierę pt. „Arszenik”.

Druga linia festiwalowej narracji to oddanie głosu historiom kobiecym. W tym nurcie zobaczymy: spektakl „Camille” w wykonaniu Kamili Klamut – rzecz o życiu i twórczości słynnej rzeźbiarki Camille Claudel, performance poetycki „Chcę wypowiedzieć wszystko” Joanny Pawelczyk z Paryża oraz gości ze Lwowa – „Word and Voice” Theatre Centre, którzy zaprezentują ukraińskie pieśni weselne w widowisku ”Wesele. Ogród boskich pieśni”.

Bardzo ciekawie zapowiadają się także spektakle „Stacja Świadek” Teatru Brama z Goleniowa oraz „Ekstazy” Teatru Tańca O.de.la z Rzeszowa.

Festiwalowi będą towarzyszyć dwie wystawy: przegląd fotografii z 10 lat istnienia festiwalu Źródła Pamięci (foyer Teatru Maska) oraz wyjazd do Galerii Sztuki Współczesnej Pastula w Porębach Kupieńskich.

PROGRAM

10 SIERPNIA (środa)

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

17.30  Otwarcie wystawy fotografii „10 lat festiwalu Źródła Pamięci”

18.00  Teatr Maska „ARSZENIK” /premiera/

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

20.00  Joanna Pawelczyk  „CHCE WYPOWIEDZIEĆ WSZYSTKO” – performance poetycki (Paryż)

 

11 SIERPNIA (czwartek)

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

Henryk Mazurkiewicz „WNUCZEK GROTOWSKIEGO” – wykład performatywny (Wrocław)

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

18.00  Teatr O.de.la „EKSTAZY” (Rzeszów)

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

20.00  Teatr Przedmieście „ŚMIERĆ NA GRUSZY”  /premiera/

 

12 SIERPNIA (piątek)

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

18.00  Kamila Klamut „CAMILLE” (Wrocław)

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

20.00  Teatr Brama „STACJA ŚWIADEK” (Goleniów)

 

13 SIERPNIA (sobota)

11.00 Wyjazd do Galerii Sztuki Współczesnej Pastula w Porębach Kupieńskich

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

18.00  „Word and Voice” Theatre Centre „WESELE. OGRÓD BOSKICH PIEŚNI” (Lwów)

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

20.00  Studio Teatralne Koło „DON KICHOT” (Warszawa)

Bilety  w cenie 25/20 zł dostępne na: teatrmaska.pl

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Bezpłatne teatrzyki dla dzieci w centrum handlowym w Krasnem

„Czerwony kapturek”, „Baśń o gajowym Chrobotku” i „Złote jajko” to tylko niektóry z bezpłatnych spektakli dla najmłodszych, jakie będzie można zobaczyć w 2025 roku w pasażu centrum handlowym Auchan Krasne. Za tą...

Aktualności

II edycja Wielkiego Koncertu Świątecznej Pomocy w Rzeszowie. Wystąpią 4 zespoły

Sztab WOŚP w Tyczynie już po raz drugi organizuje w stolicy Podkarpacia koncert na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na scenie cztery zespoły, na bramce wolne datki do puszki.

Aktualności

Kultowa “Nienawiść” wraca do kin w wersji 4K. Gdzie zobaczysz w Rzeszowie?

Po 30 latach od premiery, na ekrany kin wraca kultowy film “Nienawiść” Mathieu Kassovitza w odrestaurowanej kopii 4K. Obraz będzie można obejrzeć w trzech rzeszowskich kinach.

Aktualności

Koncert charytatywny dla podopiecznych rzeszowskich domów dla dzieci

„Bo jak nie my to kto?” – pod takim hasłem odbędzie się koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony zostanie w całości na poprawę codziennych warunków życia podopiecznych rzeszowskich domów dla dzieci.

Aktualności

Muzyka pięciu kompozytorów zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

W najbliższy piątek, 10 stycznia 2025 r. salę koncertową Filharmonii Podkarpackiej wypełnią dźwięki utworów takich kompozytorów jak: Mozart, Verdi, Bizet, Dvorak i Puccini. Orkiestrę poprowadzi Jiří Petrdlík. Podczas koncertu wystąpią również soliści...

Aktualności

Charytatywne kolędowanie dla małej Alicji z Rzeszowa. RDK organizuje 9 koncertów

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza wszystkich mieszkańców Rzeszowa na cykl dziewięciu koncertów charytatywnych pod nazwą „Styczeń z Kolędą – Rzeszowski Dom Kultury dla Alicji”, które będą się odbywać od 12 do 31 stycznia...

Aktualności

Ostatni weekend w Świątecznym Miasteczku na rzeszowskim Rynku [3-6.01.2025]

Jeżeli chcecie jeszcze poczuć świąteczną atmosferę w sercu Rzeszowa, zaplanujcie wypad na rzeszowski Rynek w ten weekend. Będą to ostatnie dni funkcjonowania Świątecznego Miasteczka i towarzyszącego mu Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Aktualności

„Jaco – Opowieść o Zbigniewie Jakubku” – dokument Huberta Gotkowskiego i Bartłomieja Skubisza do obejrzenia w sieci

Hubert Gotkowski i Bartłomiej Skubisz nakręcili film dokumentalny opowiadający o życiu i twórczości wirtuoza instrumentów klawiszowych, kompozytora, aranżera i pedagoga – Zbigniewa Jakubka. Obraz można już obejrzeć w sieci.

Reklama