Rzeszów - Środa, 30.04.2025
Reklama

Jubileusz 35-lecia zespołu Impet. Dwa widowiska i wywiad z Bernadettą Wojtuń - Sikorą, kierownikiem i choreografem zespołu

Dodano: /

35 lat minęło jak jeden dzień! Działający przy Centrum Młodzieży w Rzeszowie Zespół Taneczny Form Nowoczesnych „Impet”, świętuje Wielki Jubileusz – 35-lecie istnienia. Z tej okazji już 15 marca 2025 r. w siedzibie Centrum odbędą się dwa wyjątkowe widowiska. My z kolei zachęcamy do lektury wywiadu z Bernadettą Wojtuń - Sikorą,  kierownikiem i choreografem zespołu Impet, który możecie przeczytać poniżej.

Połączył nas taniec - dwa wielkie widowiska taneczne

Już w najbliższą sobotę, 15 marca 2025 r. w siedzibie Centrum Młodzieży przy ul. Osmeckiego 51 w Rzeszowie odbędą się dwa wyjątkowe widowiska taneczne, przygotowane z okazji Jubileuszu 35-lecie istnienia zespołu „Impet”. Na scenie zaprezentują się: Zespół Taneczny Form Nowoczesnych IMPET, Absolwentki Zespołu IMPET, „senSDance” Akademia Tańca Jazzowego oraz Zespół Taneczny STEPS. Łącznie wystąpi ponad 60 tancerek.

Widowiska odbędą się o godz. 15.30 i 18.30. Wstęp wolny, za okazaniem wejściówek. Rezerwacje pod nr. telefonu 17 748 38 91

Zespół Taneczny Form Nowoczesnych „Impet”

Zespół Taneczny Form Nowoczesnych „Impet” działa przy Centrum Młodzieży w Rzeszowie (do 2024 Młodzieżowy Dom Kultury) od lutego 1990 roku. Obecnie tańczą w nim dziewczęta w wieku 13 – 19 lat. Zespół prezentuje miniatury i etiudy taneczne w oparciu o współczesne techniki tańca. Repertuar Zespołu od 1990- 2025 to ponad 80 choreografii; zespołowych, solowych i duetów. Zespół tworzy i prezentuje własne widowiska, takie jak: „Kolory życia”, „Sekrety”, „Razem w tańcu”, „Motyl, gwiazdy i my”, „W drodze bez końca”, To co nas łączy” czy „W stronę Słońca”.

Współpracuje z teatrami min. Sceną Propozycji Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Teatrem NO-TAK ze Stropkova na Słowacji.). „Impet” reprezentował Młodzieżowy Dom Kultury i miasto Rzeszów w Łucku (Ukraina 2015), a także w Stropkowie i Wranowie (Słowacja 2009 - 2016), w ramach międzynarodowej współpracy kulturalnej.

Uczestniczy w wielu koncertach charytatywnych (m.in. Caritas) oraz w imprezach kulturalnych miasta Rzeszowa (m.in: Europejski Stadion Kultury, Święto Paniagi). Wiele lat współpracował z Uniwersytetem Rzeszowskim, a wcześniej z Wyższą Szkołą Pedagogiczną oprawiając artystycznie wiele imprez i uroczystości. Od 2003 współtworzy cykliczne koncerty z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca i w nich co roku występuje.

Zespół „Impet” ma na koncie wiele nagród i wyróżnień na Ogólnopolskich oraz Międzynarodowych Festiwalach Tanecznych m.in. w Bułgarii, Czechach, Ukrainie.


Na zdj. Bernadetta Wojtuń-Sikora / Archiwum prywatne

Wywiad z Bernadettę Wojtuń- Sikorą, kierownikiem i choreografem zespołu „Impet”

Z okazji wielkiego Jubileuszu, przeprowadziliśmy krótką rozmowę z Bernadettę Wojtuń- Sikorą - pomysłodawcą, kierownikiem i choreografem Zespołu Tanecznego Form Nowoczesnych „Impet”. Zachęcamy do lektury.

RESinet.pl: Szykuje się wielki jubileusz w Centrum Młodzieży w Rzeszowie. Zespół Taneczny Form Nowoczesnych „Impet" działa już 35 lat! Jak Pani wspomina początki zespołu?

Bernadetta Wojtuń-Sikora: Z sentymentem i trochę niedowierzaniem, że to wszystko się wydarzyło i trwało tyle lat… Po przybyciu z Krakowa do Rzeszowa, poszukując pracy instruktora tańca, trafiłam do Młodzieżowego Domu Kultury. Zaproponowałam utworzenie zespołu tanecznego w oparciu o formy nowoczesne. Pomysł się spodobał p. dyr. Halinie Olszewskiej, która akurat szukała rozwiązania co dalej zrobić z nastolatkami tańczącymi w Rewii Tanecznej „Estradka Uszatka”. Dziewczęta trafiły pod „moje skrzydła” i tak się zaczęła historia Zespołu „Impet”, w lutym 1990 roku. To była świetna grupa; już przygotowana tanecznie, chętna do pracy i bardzo kreatywna. Dla mnie początkującej wówczas instruktorki tańca, prowadzenie takiej grupy, to było duże wyzwanie i doświadczenie, oraz okazja do realizacji swoich pomysłów tanecznych i choreograficznych. Bardzo mile wspominam początki pracy z Zespołem „Impet”; próby, tworzenie choreografii („Niepewność”, „Obietnica Słońca”), zgrupowanie w Medzilabordze, pierwsze występy i festiwale. Z kilkoma pierwszymi tancerkami Zespołu utrzymuję kontakt do dziś.

RESinet.pl: Z okazji Jubileuszu, przygotowaliście Państwo dwa wyjątkowe widowiska, które odbędą się już w najbliższą sobotę w siedzibie Centrum Młodzieży przy ul. Osmeckiego 51 w Rzeszowie. Proszę powiedzieć, czego mogą spodziewać się widzowie? Jak przedstawia się program tego wydarzenia?

Bernadetta Wojtuń-Sikora: Będzie to różnorodne, barwne widowisko taneczne pn. „Połączył nas taniec”. Zostaną zaprezentowane różne choreografie: z repertuaru Zespołu „Impet”, autorskie solówki absolwentek Zespołu, choreografie zaproszonych Zespołów „Steps” i „Sensdance”. Program koncertu będzie zawierał prezentacje z fragmentami choreografii z przeszłości. No i jeszcze trochę informacji z historii Zespołu.

RESinet.pl: A jak przebiegały przygotowania do Jubileuszu?


Bernadetta Wojtuń-Sikora:
Przygotowania trwały kilka miesięcy. Budowanie programu artystycznego Zespołu, praca nad choreografiami, liczne próby. Do koncertów zaprosiłam też absolwentki Zespołu „Impet”, z którymi odtwarzamy 2 choreografie, które kiedyś tańczyły. Niektóre z nich przygotowują autorskie choreografie solowe. Odbywają się też próby wspólne; obecny skład Zespołu i absolwentki. Ćwiczymy wówczas prolog, finał i choreografie tańczone razem. Równocześnie do koncertu przygotowują się Zespoły „Steps” i „Sensdance”, prowadzone przez wieloletnie tancerki Impetu.

Choć przygotowania nie są łatwe, wymagają dużo czasu, wysiłku, to z satysfakcją obserwuję duże zaangażowanie tancerek i współodpowiedzialność za jubileuszowe widowisko.

Jubileusz Zespołu to nie tylko praca na sali tanecznej nad programem artystycznym. To również działania organizacyjne, reklamowe, przygotowanie prezentacji, przygotowanie wystawy, ustalenia dotyczące oświetlenia i nagłośnienia itp. Jestem ogromnie wdzięczna naszej niezawodnej ekipie z Centrum Młodzieży, która z wielkim zaangażowaniem tym wszystkim się zajmuje i wspiera nasz Jubileusz.

A z mojej strony choreografa i reżysera widowiska prawie wszystko jest gotowe, teraz tylko ćwiczyć i dopracować jak najlepiej choreografie. Jeszcze ostatnie szlify przy przygotowaniu do druku programu dla widzów i słowa dla konferansjerów. Przed nami jeszcze ostatnia prosta -próba generalna całości widowiska. Jestem pełna nadziei, że widowisko się uda i spodoba się publiczności. A że dosyć długie, cóż to jednak podsumowanie 35 lat działalności Zespołu…

RESinet.pl: Jakie są największe sukcesy zespołu Impet?


Bernadetta Wojtuń-Sikora:
Sukces pojmuję i interpretuję na wiele sposobów. To nie tylko nagrody, medale na festiwalach, ale także ciekawe choreografie, udane prezentacje, wiele zaproszeń do udziału w koncertach i imprezach w Polsce i zagranicą np. Słowacja, Ukraina. Za duży sukces uważam opracowanie i realizację w Zespole „Impet” ponad 80 choreografii oraz prezentację programu artystycznego Zespołu ponad 1100 razy, w kraju i za granicą.
Za duże osiągnięciem uważam utrzymanie wysokiego poziomu Zespołu „Impet” i jego konsekwentną działalność przez te wszystkie lata, stworzenie przyjaznej atmosfery i rozbudzenie u dziewcząt pasji do tańca.

Sukcesem jest także to, że tancerki „Impetu” po opuszczeniu Zespołu (zazwyczaj po maturze), dalej kontynuują drogę taneczną; jako tancerki w innych zespołach tanecznych, w teatrach tańca, studiując na kierunkach tanecznych czy jako instruktorki prowadząc swoje grupy taneczne.

A jeśli chodzi o sukcesy na Festiwalach Ogólnopolskich czy Międzynarodowych to w ciągu 35 lat było ich mnóstwo. Podam tylko kilka:  „Złota Jodła”- Ogólnopolski Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, Kielce (1994), Laureat Ogólnopolskie Konfrontacje Zespołów Tanecznych, Małogoszcz (2007, 2011), Ogólnopolski Festiwal Tańca „Reakcje“, Krapkowice (2018), I, II, III miejsce -Międzynarodowy Festiwal Artystyczny, Bułgaria – Nessebar (2009, 2011, 2014, 2016),  I, III miejsce - International Festival Gold Europe “Spring Symphony”, Praga (2017), I miejsce -Międzynarodowy Festiwal Artystyczny "Wawelskie skarby”, Kraków (2024).

RESinet.pl: Ile tancerek liczy obecnie zespół Impet?

Bernadetta Wojtuń-Sikora: Obecnie pracujemy w jednej grupie liczącej 14 osób, zróżnicowanej wiekowo (15 – 19 lat). W tym roku z powodu przygotowań do Jubileuszu, nie organizowałam grupy początkującej. Ścisłą współpracę mam z absolwentkami Zespołu, które włączają się do działalności Zespołu, pomagając mi przy realizacji koncertów. Prezentują na nich często swoje autorskie choreografie. W ramach prób od czasu do czasu prowadzą z Zespołem współczesną technikę taneczną.

RESinet.pl: W jaki sposób można dołączyć do zespołu? Jakie kryteria trzeba spełnić?


Bernadetta Wojtuń-Sikora: Do Zespołu „Impet” nie robię tzw. naboru, testów rytmicznych, czy sprawnościowych. Zapraszam na pierwszą próbę, już w stroju tanecznym, czyli stają na sali i ćwiczą. Prowadzę próbę dostosowując nieco ćwiczenia taneczne do możliwości nowo przybyłych dziewcząt, żeby zachęcić a nie zniechęcić. Obserwuję jak sobie radzą, czy mają predyspozycje do tańca m.in. poczucie rytmu i sprawność ogólną. Zazwyczaj przyjmuję wszystkie chętne dziewczęta, zostają te którym taka forma tańca i pracy odpowiada.

Dziewczęta bez doświadczenia tanecznego zapisuję do grupy początkującej (12 – 15 lat), a dziewczęta tańczące już kiedyś w innych zespołach do grupy zaawansowanej (16- 18lat) .

Nie tak dawno przy Impecie działała Grupa tańca współczesnego „Przestrzenie”, skupiająca tancerki w wieku 19 – 23 lat. Mam nadzieję, że uda nam się ponownie wrócić do tego pomysłu i powstanie forma zbliżona do Teatru Tańca.

RESinet.pl: Zespół Impet, to nie jedyny zespół taneczny, który działa w Centrum Młodzieży w Rzeszowie? Jakie inne grupy taneczne funkcjonują w placówce?

Bernadetta Wojtuń-Sikora: W Centrum Młodzieży działa kilka Zespołów tanecznych dziecięcych i młodzieżowych. Są zespoły tańca nowoczesnego (pracujące głównie w oparciu technikę moden-jazz): Kornele, T-8, Uśmiech i zespoły ludowe: Rudki i Rzeszowianka. Każdy ma swój charakter artystyczny i styl pracy. Zespoły te prowadzone są przez bardzo dobrych i doświadczonych choreografów - nauczycieli. Bywają koncerty w których wszystkie Zespoły biorą udział np. koncert w Filharmonii na zakończenie roku szkolnego, czy z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca (które opracowuję i reżyseruję). Można wtedy zobaczyć jak wysoki poziom wykonawczy prezentują.

RESinet.pl: Czy taniec to jest ta dziedzina, w której podopieczni Centrum Młodzieży w Rzeszowie odnoszą największe sukcesy?


Bernadetta Wojtuń-Sikora:
Jeśli mówimy o udziale w festiwalach czy mistrzostwach tanecznych, to nasze Zespoły odnoszą bardzo duże sukcesy w kraju i za granicą. Ale taniec to nie jedyna dziedzina w Centrum Młodzieży z świetnymi osiągnięciami.. Dotyczy to również innych pracowni m.in. wokalnych, teatralnych i plastycznych.

RESinet.pl: Dziękujemy za rozmowę i życzę dalszych sukcesów, zarówno zespołowi Impet, jak i wszystkim innym uczestnikom zajęć w Centrum Młodzieży.

Bernadetta Wojtuń-Sikora: Dziękuję, z przyjemnością przekażę życzenia. Zapraszam serdecznie na koncerty jubileuszowe w sobotę 15.03. 2025 o 15.30 lub 18.30.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

16. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy

Kultowy festiwal podróżniczy znów zawita do Rzeszowa. Znamy pierwszych gości

Za nieco ponad miesiąc, G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce stanie się miejscem spotkania miłośników wojaży po świecie: podróżników, obieżyświatów, turystów i ludzi gór. W dniach 29 listopada – 1 grudnia odbędzie się...

Aktualności

Warsztaty z Przemysławem Liputem, ilustratorem książek dla dzieci

Podczas warsztatów z Przemysławem Liputem, dzieci będą miały okazję stworzyć własny strój rycerski. Wydarzenie organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie w ramach projektu „Słowo i obraz”.

Aktualności

Farben Lehre w energetycznej wersji elektrycznej w klubie Pod Palmą

Po dłuższej przerwie, Farben Lehre wraca do Rzeszowa. Zespół zagra koncert w wersji elektrycznej w klubie Pod Palmą. Chłopaki pojawią się na jednej scenie wspólnie z młodą, żywiołową i radosną ekipą Pull...

Aktualności

Bilety do „Łukasiewicza” za 1 zł. Wyjątkowa promocja z okazji obchodów 75-lecia WDK

W związku z obchodami 75-lecia działalności Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, które przypadają na 26 października, Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz jako wyspecjalizowana jednostka WDK, przygotowało wyjątkową ofertę dla zwiedzających. Bilet za 1...

Aktualności

„Tribute to Michael Jackson Symfonicznie”- wyjątkowy koncert już wkrótce w Rzeszowie

"Tribute to Michael Jackson Symfonicznie" - to prawdziwy diament w świecie projektów muzycznych, błyszczący promieniami dźwięków i harmonii.

Aktualności

Prace wybitnej polskiej ilustratorki w Galerii pod Ratuszem

Ponad 100 prac Olgi Siemaszko, pierwszej damy polskiej ilustracji, będzie można oglądać już od 19 października w rzeszowskiej Galerii pod Ratuszem. Wydarzenie jest częścią organizowanych przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej obchodów 80-lecia...

Aktualności

Siedmioczęściowe dzieło Brahmsa zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

W piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej usłyszymy „Niemieckie Requiem” Johannesa Brahmsa. To siedmioczęściowy utwór na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę. Orkiestrę poprowadzi Artur Pinho Maria. Solistami wieczoru będą wokaliści: soprnistka Agata...

Aktualności

Świąteczne Targi Książki. Wielkie święto literatury już w listopadzie w Rzeszowie

Spotkania autorskie, ponad 60 wydawnictw z premierami i ofertami książkowymi oraz warsztaty dla dzieci - tak w skrócie będą wyglądały tegoroczne Świąteczne Targi Książki w CKH Millenium Hall w Rzeszowie. Wydarzenie odbędzie...

Reklama