Rzeszów - Sobota, 19.04.2025
Reklama

Jan Jakub Kolski na premierze swojego nowego filmu w Rzeszowie

Dodano: /

20 lutego  o godz. 18:00 w kinie Zorza swoją premierę będzie miał najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego „Ułaskawienie”, do  którego zdjęcia kręcono m.in. na Podkarpaciu. Sam reżyser będzie gościem premiery. Po projekcji odbędzie się spotkanie dla widzów i prasy.

„Ułaskawienie” to kolejny obraz, który powstał przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego i Gminy Miasto Rzeszów w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Film otrzymał wsparcie (wkład koprodukcyjny) w wysokości 300 tys. zł. brutto.  Zdjęcia do filmu powstawały m.in. w Przemyślu, Sędziszowie Małopolskim, Pruchniku, Rozbórzu Długim, Węgierce, Krzywczy.

W rolach głównych: Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski oraz Michał Kaleta. Za zdjęcia odpowiada Julian Kernbach. Scenariusz i reżyseria Jan Jakub Kolski.

Bilety na projekcję premierową można nabyć w kasie kina Zorza w cenie 20 zł. Pula jest ograniczona i wynosi 150 miejsc.

Westernowa tułaczka Kolskiego w powojennej Polsce

Wyświetlane w ramach Konkursu Głównego 42. Montreal World Film Festival „Ułaskawienie” to kolejne dzieło jednego z najbardziej uznanych polskich reżyserów, Jana Jakuba Kolskiego, autora między innymi Jasminum i Jańcia Wodnika. W swoim nowym filmie Jan Jakub Kolski sięga po wątki autobiograficzne, by na motywach historii własnego dziadka ukazać stratę niemożliwą do zaakceptowania. To kameralna i refleksyjna, ale zarazem wstrząsająca opowieść poruszająca uniwersalne tematy. Para głównych bohaterów (granych przez Jana Jankowskiego i Grażynę Błęcką-Kolską) odnajduje w sobie determinację, by razem ze zwłokami swojego syna przemierzyć pół kraju i zapewnić zmarłemu godny pochówek. Ułaskawienie spotkało się z dużym uznaniem ze strony krytyków filmowych i zdobyło trzy nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni (w tym za scenariusz dla Jana Jakuba Kolskiego oraz za główną rolę kobiecą Grażyny Błęckiej-Kolskiej).

Wędrówka bohaterów przez rozdartą wewnętrznie Polskę 1946 roku pozwala im zobaczyć na własne oczy rzeczywistość zrujnowanego wojną kraju. To świat, w którym bliscy zwracają się przeciwko sobie, a pomoc może przyjść z niespodziewanej strony. Osobista misja bohaterów nosi znamiona westernowej tułaczki, podczas której nawet surowe warunki i śmiertelne niebezpieczeństwo nie są tak ciężkie, jak brzemię na ich ramionach. Żeby osiągnąć swój cel bohaterowie będą musieli wykazać się wytrwałością i hartem ducha dawnych pionierów Dzikiego Zachodu.

Jan Jakub Kolski to reżyser, którego twórczość z czystym sumieniem można określić mianem kina autorskiego. Wplatanie wątków autobiograficznych w swoje scenariusze to jego sposób na rozliczenie z przeszłością, a także jej uhonorowanie. To autor wielu uznanych filmów, między innymi nagrodzonej w Gdyni Pornografii oraz Jasminum. Filmy Kolskiego cechuje niepowtarzalny charakter i intrygująca tajemniczość świata przedstawionego.

Od reżysera: „Ułaskawienie” ma być obrazem bardzo osobistym. Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i... miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub.

„Ułaskawienie” wejdzie do w kin 22 lutego.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Tribute to Michael Jackson Symfonicznie”- wyjątkowy koncert już wkrótce w Rzeszowie

"Tribute to Michael Jackson Symfonicznie" - to prawdziwy diament w świecie projektów muzycznych, błyszczący promieniami dźwięków i harmonii.

Aktualności

Prace wybitnej polskiej ilustratorki w Galerii pod Ratuszem

Ponad 100 prac Olgi Siemaszko, pierwszej damy polskiej ilustracji, będzie można oglądać już od 19 października w rzeszowskiej Galerii pod Ratuszem. Wydarzenie jest częścią organizowanych przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej obchodów 80-lecia...

Aktualności

Siedmioczęściowe dzieło Brahmsa zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

W piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej usłyszymy „Niemieckie Requiem” Johannesa Brahmsa. To siedmioczęściowy utwór na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę. Orkiestrę poprowadzi Artur Pinho Maria. Solistami wieczoru będą wokaliści: soprnistka Agata...

Aktualności

Świąteczne Targi Książki. Wielkie święto literatury już w listopadzie w Rzeszowie

Spotkania autorskie, ponad 60 wydawnictw z premierami i ofertami książkowymi oraz warsztaty dla dzieci - tak w skrócie będą wyglądały tegoroczne Świąteczne Targi Książki w CKH Millenium Hall w Rzeszowie. Wydarzenie odbędzie...

Aktualności

„Opowieści z podróży”. Andrzej Stasiuk spotka się z czytelnikami

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z prozaikiem i eseistą Andrzejem Stasiukiem – 17 października 2024 r., godz. 17.00, budynek WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13. Wstęp wolny.

Aktualności

Jesienne pokazy widowiska multimedialnego „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”

Wakacyjne pokazy multimedialne pn. „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” zyskały rzeszę miłośników, dlatego Rzeszowski Dom Kultury postanowił kontynuować widowiska również w okresie jesiennym. Ma październik i listopad zaplanowano 6 pokazów.

Aktualności

Pokazy filmowe w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Kolejne wydarzenie kulturalne w "przywróconej do życia"  zabytkowej kamienicy mieszczącej się tuż obok rzeszowskiego Rynku, przy ul. Króla Kazimierza 25. Tym razem będzie to projekcja filmów: włoskiego „Konesera” Giuseppe Tornatore oraz dokumentu...

Reklama