Rzeszów - Czwartek, 03.10.2024
Reklama

Internetowa premiera nowej produkcji teatru Maska

Dodano: /

Najnowsza propozycja rzeszowskiego teatru lalek zadebiutuje dziś w serwisie YouTube.

23 października 2020 r. o godz. 15:00 odbędzie się internetowa premiera czytania performatywnego „Zamek z kart” przygotowanego przez Teatr Maska.

Jest to jedna z dwóch produkcji online realizowanych przez rzeszowski teatr w ramach projektu „Teatr Mask@ w sieci - Wszystko da się naprawić“ dofinansowanego z programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury. 9 października 2020 r. swoją internetową premierę miało słuchowisko „Pan złota rączka”. Autorami obydwu produkcji są Magda Żarnecka i Przemysław Jaszczak, który odpowiada również za reżyserię.

Hasło przewodnie projektu „Wszystko da się naprawić „ odnosi się bezpośrednio do relacji międzyludzkich w obecnych czasach.

ZAMEK Z KART to sztuka, której tematem są uprzedzenia i nietolerancja wobec osób niepełnosprawnych. Dramat przełamuje wiele tematów tabu, w tym także poczucie konieczności wpisywania się w cudze oczekiwania, wyobrażenia, przyjmowania narzucanych ról społecznych i konwenansów. Inne, drugoplanowe wątki dramatu to prawa zwierząt i ochrona środowiska.

W Prawdziwym Królestwie wszystko musi być idealne, jak z prawdziwego zdarzenia, działać jak w zegarku. Nic więc dziwnego, że przyszły następca tronu budzi takie emocje, a poddani wiążą z nim wielkie nadzieje. Pewnego dnia wszystko ulega jednak radykalnej zmianie, kiedy to Eryk spada z konia i doznaje trwałej kontuzji kręgosłupa. Oto przyszły król – ten idealny, wymarzony, pomnikowy - od tej pory będzie jeździł na wózku. Król i Królowa za wszelką cenę próbują ukryć ten fakt przed opinią publiczną, wymyślając rozmaite powody nieobecności syna, który nagle znika z obrazka. Zamek z kart runął.

Twórcy zajmują zdecydowane stanowisko i podejmują próbę walki z nietolerancją wobec osób niepełnosprawnych. Fabuła sztuki jest inspirowana baśnią Andersena o dzielnym ołowianym żołnierzyku. Baśń z dzieciństwa, opowiadana Erykowi i Antoninie przez ciepłego kamerdynera Gustawa, a także spotkania ze zwierzętami z sąsiadującego z królestwem lasu, dadzą chłopcu siłę i sprawią, iż uwierzy, że „nie musi chodzić, żeby zajść daleko”. Spotykane po kolei poszczególne postaci utwierdzą go w przekonaniu, że skoro umie się cieszyć, śmiać, płakać, skoro płynie w nim krew, czuje strach to jest prawdziwym chłopcem, a co za tym idzie – godnym następcą tronu.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Nowy obraz w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Prezentacja w najbliższą niedzielę

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zakupiło do swoich zbiorów obraz „Niedziela” Władysława Aleksandra Maleckiego (1836-1900). Obraz został zakupiony do Galerii Malarstwa Polskiego ze środków Województwa Podkarpackiego.

Aktualności

Teatr w sieci / Natenczas. Nabór do IV edycji warsztatów teatralnych w "Siemaszkowej"

Do 20 czerwca można zgłaszać się do udziału w IV edycji wyjątkowych warsztatów teatralnych dla młodzieży pn. TEATR W SIECI/ NATENCZAS.

Aktualności

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko już po raz piąty w Rzeszowie

Nieoczywiste połączenia muzyczne i jazz w najlepszym wydaniu na światowym poziomie - już po raz piąty będziemy celebrować twórczość Tomasza Stańko, pochodzącego z Rzeszowa wybitnego trębacza jazzowego

Aktualności

Impreza z okazji 10-lecia Rzeszowskiego Inkubatora Kultury

Estrada Rzeszowska oraz Rzeszowski Inkubator Kultury zaprasza na wspólne świętowanie 10-lecia Rzeszowskiego Inkubatora Kultury w dniach 19-22 czerwca.

Aktualności

Międzysłów Karpat 2023. W Siemaszkowej rusza I edycja nowego festiwalu literackiego

Głównym elementem festiwalu będzie cykl spotkań autorskich, a na pierwsze z nich Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprasza już na początku czerwca.

Aktualności

DKF Klaps. Czerwiec z dobrym filmem w WDK

Miłośnikom dobrego kina polecamy zapoznanie się z czerwcowym repertuarem Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. W programie 4 projekcje.

Reklama