Rzeszów - Niedziela, 20.04.2025
Reklama

Internetowa premiera nowej produkcji teatru Maska

Dodano: /

Najnowsza propozycja rzeszowskiego teatru lalek zadebiutuje dziś w serwisie YouTube.

23 października 2020 r. o godz. 15:00 odbędzie się internetowa premiera czytania performatywnego „Zamek z kart” przygotowanego przez Teatr Maska.

Jest to jedna z dwóch produkcji online realizowanych przez rzeszowski teatr w ramach projektu „Teatr Mask@ w sieci - Wszystko da się naprawić“ dofinansowanego z programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury. 9 października 2020 r. swoją internetową premierę miało słuchowisko „Pan złota rączka”. Autorami obydwu produkcji są Magda Żarnecka i Przemysław Jaszczak, który odpowiada również za reżyserię.

Hasło przewodnie projektu „Wszystko da się naprawić „ odnosi się bezpośrednio do relacji międzyludzkich w obecnych czasach.

ZAMEK Z KART to sztuka, której tematem są uprzedzenia i nietolerancja wobec osób niepełnosprawnych. Dramat przełamuje wiele tematów tabu, w tym także poczucie konieczności wpisywania się w cudze oczekiwania, wyobrażenia, przyjmowania narzucanych ról społecznych i konwenansów. Inne, drugoplanowe wątki dramatu to prawa zwierząt i ochrona środowiska.

W Prawdziwym Królestwie wszystko musi być idealne, jak z prawdziwego zdarzenia, działać jak w zegarku. Nic więc dziwnego, że przyszły następca tronu budzi takie emocje, a poddani wiążą z nim wielkie nadzieje. Pewnego dnia wszystko ulega jednak radykalnej zmianie, kiedy to Eryk spada z konia i doznaje trwałej kontuzji kręgosłupa. Oto przyszły król – ten idealny, wymarzony, pomnikowy - od tej pory będzie jeździł na wózku. Król i Królowa za wszelką cenę próbują ukryć ten fakt przed opinią publiczną, wymyślając rozmaite powody nieobecności syna, który nagle znika z obrazka. Zamek z kart runął.

Twórcy zajmują zdecydowane stanowisko i podejmują próbę walki z nietolerancją wobec osób niepełnosprawnych. Fabuła sztuki jest inspirowana baśnią Andersena o dzielnym ołowianym żołnierzyku. Baśń z dzieciństwa, opowiadana Erykowi i Antoninie przez ciepłego kamerdynera Gustawa, a także spotkania ze zwierzętami z sąsiadującego z królestwem lasu, dadzą chłopcu siłę i sprawią, iż uwierzy, że „nie musi chodzić, żeby zajść daleko”. Spotykane po kolei poszczególne postaci utwierdzą go w przekonaniu, że skoro umie się cieszyć, śmiać, płakać, skoro płynie w nim krew, czuje strach to jest prawdziwym chłopcem, a co za tym idzie – godnym następcą tronu.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Tribute to Michael Jackson Symfonicznie”- wyjątkowy koncert już wkrótce w Rzeszowie

"Tribute to Michael Jackson Symfonicznie" - to prawdziwy diament w świecie projektów muzycznych, błyszczący promieniami dźwięków i harmonii.

Aktualności

Prace wybitnej polskiej ilustratorki w Galerii pod Ratuszem

Ponad 100 prac Olgi Siemaszko, pierwszej damy polskiej ilustracji, będzie można oglądać już od 19 października w rzeszowskiej Galerii pod Ratuszem. Wydarzenie jest częścią organizowanych przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej obchodów 80-lecia...

Aktualności

Siedmioczęściowe dzieło Brahmsa zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

W piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej usłyszymy „Niemieckie Requiem” Johannesa Brahmsa. To siedmioczęściowy utwór na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę. Orkiestrę poprowadzi Artur Pinho Maria. Solistami wieczoru będą wokaliści: soprnistka Agata...

Aktualności

Świąteczne Targi Książki. Wielkie święto literatury już w listopadzie w Rzeszowie

Spotkania autorskie, ponad 60 wydawnictw z premierami i ofertami książkowymi oraz warsztaty dla dzieci - tak w skrócie będą wyglądały tegoroczne Świąteczne Targi Książki w CKH Millenium Hall w Rzeszowie. Wydarzenie odbędzie...

Aktualności

„Opowieści z podróży”. Andrzej Stasiuk spotka się z czytelnikami

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z prozaikiem i eseistą Andrzejem Stasiukiem – 17 października 2024 r., godz. 17.00, budynek WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13. Wstęp wolny.

Aktualności

Jesienne pokazy widowiska multimedialnego „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”

Wakacyjne pokazy multimedialne pn. „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” zyskały rzeszę miłośników, dlatego Rzeszowski Dom Kultury postanowił kontynuować widowiska również w okresie jesiennym. Ma październik i listopad zaplanowano 6 pokazów.

Aktualności

Pokazy filmowe w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Kolejne wydarzenie kulturalne w "przywróconej do życia"  zabytkowej kamienicy mieszczącej się tuż obok rzeszowskiego Rynku, przy ul. Króla Kazimierza 25. Tym razem będzie to projekcja filmów: włoskiego „Konesera” Giuseppe Tornatore oraz dokumentu...

Reklama