Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Internetowa premiera nowej produkcji teatru Maska

Dodano: /

Najnowsza propozycja rzeszowskiego teatru lalek zadebiutuje dziś w serwisie YouTube.

23 października 2020 r. o godz. 15:00 odbędzie się internetowa premiera czytania performatywnego „Zamek z kart” przygotowanego przez Teatr Maska.

Jest to jedna z dwóch produkcji online realizowanych przez rzeszowski teatr w ramach projektu „Teatr Mask@ w sieci - Wszystko da się naprawić“ dofinansowanego z programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury. 9 października 2020 r. swoją internetową premierę miało słuchowisko „Pan złota rączka”. Autorami obydwu produkcji są Magda Żarnecka i Przemysław Jaszczak, który odpowiada również za reżyserię.

Hasło przewodnie projektu „Wszystko da się naprawić „ odnosi się bezpośrednio do relacji międzyludzkich w obecnych czasach.

ZAMEK Z KART to sztuka, której tematem są uprzedzenia i nietolerancja wobec osób niepełnosprawnych. Dramat przełamuje wiele tematów tabu, w tym także poczucie konieczności wpisywania się w cudze oczekiwania, wyobrażenia, przyjmowania narzucanych ról społecznych i konwenansów. Inne, drugoplanowe wątki dramatu to prawa zwierząt i ochrona środowiska.

W Prawdziwym Królestwie wszystko musi być idealne, jak z prawdziwego zdarzenia, działać jak w zegarku. Nic więc dziwnego, że przyszły następca tronu budzi takie emocje, a poddani wiążą z nim wielkie nadzieje. Pewnego dnia wszystko ulega jednak radykalnej zmianie, kiedy to Eryk spada z konia i doznaje trwałej kontuzji kręgosłupa. Oto przyszły król – ten idealny, wymarzony, pomnikowy - od tej pory będzie jeździł na wózku. Król i Królowa za wszelką cenę próbują ukryć ten fakt przed opinią publiczną, wymyślając rozmaite powody nieobecności syna, który nagle znika z obrazka. Zamek z kart runął.

Twórcy zajmują zdecydowane stanowisko i podejmują próbę walki z nietolerancją wobec osób niepełnosprawnych. Fabuła sztuki jest inspirowana baśnią Andersena o dzielnym ołowianym żołnierzyku. Baśń z dzieciństwa, opowiadana Erykowi i Antoninie przez ciepłego kamerdynera Gustawa, a także spotkania ze zwierzętami z sąsiadującego z królestwem lasu, dadzą chłopcu siłę i sprawią, iż uwierzy, że „nie musi chodzić, żeby zajść daleko”. Spotykane po kolei poszczególne postaci utwierdzą go w przekonaniu, że skoro umie się cieszyć, śmiać, płakać, skoro płynie w nim krew, czuje strach to jest prawdziwym chłopcem, a co za tym idzie – godnym następcą tronu.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"W krainie zmysłów" - wystawa prac osób z zaburzeniami psychicznymi w WDK

Do 12 sierpnia br. w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury dostępna będzie wystawa prac mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ul. Załęskiej 7a w Rzeszowie.

Aktualności

Babski Wieczór z przedpremierą komedii "Greckie wakacje" i greckimi przekąskami

W ostatni piątek miesiąca (29 lipca) kino Zorza organizuje Babski Wieczór z przedpremierowym pokazem filmu „Greckie Wakacje”. Przed seansem, w holu kina odbędzie się degustacja smakołyków z rzeszowskiej tawerny greckiej Pitagyros.

Aktualności

Agata Tuszyńska spotka się z czytelnikami w Ogrodach Bernardyńskich

Agata Tuszyńska, pisarka, poetka i reportażystka, będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu Letnie Ogrody Literackie, organizowanego przez WiMBP w Rzeszowie.

Aktualności

Letnie Brzmienia w nowej lokalizacji

Pierwotnie koncerty miały odbyć się na rzeszowskich Bulwarach. Organizator zmienił jednak miejsce imprezy. Artyści wystąpią w fosie Zamku Lubomirskich.

Aktualności

Odsłonięcie muralu i koncert z okazji 80. urodzin Tomasza Stańki. Wystąpią Józef Skrzek i Erik Truffaz

Przed nami kolejne wydarzenia w Rzeszowie celebrujące przypadającą w lipcu 80. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu - Tomasza Stańki.

Aktualności

400 słuchawek i trzy rodzaje muzyki. Silent Disco w centrum Rzeszowa

W piątek, 15 lipca na Skwerze Kultury odbędzie się wyjątkowa impreza taneczna.

Reklama