Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Inauguracja sezonu w Teatrze Przedmieście

Dodano: /

Dwa spektakle zainaugurują nowy sezon artystyczny 2019/2020 w Teatrze Przedmieście. 13 września o godz. 19:00 wystawiona zostanie sztuka „Faust” Johanna Wolfganga Goethego , natomiast dzień później, 14 września o tej samej godzinie widzowie zobaczą spektakl „Święto”, którego scenariusz oparto na motywach powieści „Kamień na kamieniu” Wiesława Myśliwskiego. Spektakle odbędą się w siedzibie teatru, przy ul. Reformackiej 4. Rezerwacji można dokonywać pod nr tel.: 667714730. Bilety: 30 zł

We wrześniu teatr odbędzie również kilka podróży i wystawi swoje spektakle poza granicami naszego miasta, tj. w Jarosławiu, na Słowacji i w Gruzji. W październiku Teatr Przedmieście będzie świętował swoje 18 urodziny.

O spektaklach:

FAUST

Teatr Przedmieście ponownie sięga po wielką literaturę, tym razem Aneta Adamska bierze na warsztat arcydzieło literatury światowej: „Fausta” Johanna Wolfganga Goethego. Nie będzie to jednak klasyczna repertuarowa pozycja, ale jak zwykle sztuka przefiltrowana przez autorską wizję reżyserki. W naszym spektaklu mieszają się elementy ludyczne i misteryjne, a widz staje się świadkiem wewnętrznej przemiany bohaterów.

W warstwie tekstowej scenariusza oprócz tekstu Goethego znajdą się fragmenty dramatu Christophera Marlowe’a, a także teksty z dzienniczka Siostry Faustyny Kowalskiej. To opowieść o wewnętrznym konflikcie jakie toczy się w duszy każdego człowieka. Tytułowy Faust pragnie poznać i zrozumieć prawa rządzące światem,  pragnie  konfrontacji z Bogiem i spotkania z siłami piekła, wreszcie pragnie doświadczyć czystej, romantycznej miłości. Głównym pytaniem tego spektaklu jest: co stanie się z nami, jeśli zapomnimy o Bogu? Co stanie się z naszą duszą jeśli zapomnimy, że to jedyna nieśmiertelność jaką tutaj mamy na ziemi...

Reżyseria i adaptacja tekstu: Aneta Adamska

Scenografia: Aneta Adamska, Paweł Sroka

Muzyka: Jakub Adamski

Występują: Jakub Adamski, Aneta Adamska, Iwona Błądzińska, Paweł Sroka, Maciej Szukała, Kinga Waleń, Elżbieta Winiarska

 

ŚWIĘTO

Bohater spektaklu „Święto” to człowiek pogubiony, miotający się między kochankami, rodzicami tradycjonalistami, księdzem. Każdy chce wrzucić na jego plecy bagaż własnych oczekiwań, ale w nim tkwi mały chłopiec, który, choć pragnie akceptacji i miłości, to jednak nie potrafi, nie chce tego bagażu dźwigać. Frustrację znieczula alkoholem. Kradzione jabłka z parafialnego sadu naznaczyły go grzechem na całe życie, niczym kęs biblijnego jabłka z rajskiego drzewa.

To spektakl rozciągnięty w czasie i przestrzeni. Sztuka zderza ze sobą świat zdesakralizowany i święty, czas zabawy i modlitwy, a także pokazuje „biednego” człowieka i jego skomplikowaną naturę, sprzeczności, namiętności, które rozsadzają go od wewnątrz. Nasz bohater zmaga się z własną pamięcią, przywołuje z przeszłości kolejne osoby i zdarzenia, stawia pytania o sens życiowych wyborów. Fragmenty z powieści wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego stały się podstawą do rozważań o miłości, przemijaniu, śmierci, Bogu i człowieku.

Scenariusz na motywach powieści „Kamień na kamieniu” Wiesława Myśliwskiego

Adaptacja tekstu i reżyseria: Aneta Adamska

Muzyka: Reisha Trio

Występują: Aneta Adamska, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Monika Adamiec, Iwona Błądzińska, Paweł Sroka, Maciej Szukała

 

Kurs teatralny dla dzieci, młodzieży i dorosłych 2019/2020

Teatr Przedmieście zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na roczny kurs teatralny (2019/2020). Praca będzie sie odbywać w trzech grupach wiekowych!

Spotkanie organizacyjne i zapisy odbędą się 12 września godz. 17.00 w siedzibie teatru przy ul. Reformackiej 4.

Zajęcia obejmują:

  • Interpretację tekstu (wiersz, proza)
  • Trening fizyczny aktora
  • Ruch sceniczny, ćwiczenia oddechowo - dykcyjne
  • Pracę z rytmem, muzyką i dynamiką
  • Odnajdywanie relacji ciała i głosu
  • Etiudy, improwizacje sceniczne, teatralne zabawy
  • Ćwiczenia fonacyjne, emisja głosu
  • Indywidualne konsultacje logopedyczne
  • Przygotowanie przedstawienia teatralnego
  • Warsztaty z zaproszonymi reżyserami, aktorami (dla starszej grupy)
  • Wykłady z wiedzy o teatrze (dla starszej grupy)

 

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Walentynkowe akcje czytelnicze w filiach WiMBP

Dla czytelników przygotowano różnorodne wydarzenia - warsztaty, spotkania, akcja wymiany książek i zabawy czytelnicze. Działania te mają na celu promocję mające na celu promocję biblioteki, literatury i czytelnictwa.

Aktualności

Rockowa Noc 2023. Znamy termin, miejsce i pierwsze zespoły!

Organizatorzy Rockowej Nocy ogłosili pierwsze zespoły, które wystąpią podczas tegorocznej edycji festiwalu. Znamy również termin i miejsce wydarzenia. Pierwsza pula karnetów dwudniowych już w sprzedaży.

Aktualności

Grand OFF - Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata w WDK

22 lutego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie będzie można obejrzeć 11 filmów nagrodzonych podczas 16. edycji Festiwalu GRAND OFF im. Witolda Kona - Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata

Aktualności

Late Night Poems rusza w trasę koncertową i prezentuje video

Eskaubei zapowiada koncerty promujące wydany w zeszłym roku winylowy album jazzowo poetyckiej grupy Late Night Poems – Ostatni Dzień Lata.

Aktualności

"Ballady i romanse" dla młodzieży i dorosłych w teatrze Maska

„Ballady i romanse” w wersji, jakiej się nie spodziewacie – 17 lutego o godz. 18:00 w teatrze Maska.

Aktualności

Walentynki w Rzeszowskich Piwnicach. Muzyka Claptona w wykonaniu rzeszowskich artystów

14 lutego o godzinie 20.00 w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się koncert rzeszowskich muzyków, których artystycznym zamierzeniem jest uhonorowanie twórczości Erica Claptona. Ze sceny popłyną takie przeboje jak „Layla” czy „Tears in Heaven”.

Aktualności

Luty w DKF Klaps z dwoma pokazami przedpremierowymi [REPERTUAR]

Przed nami kolejny miesiąc z dobrym kinem w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Aktualności

Rossini, Grieg i Brahms w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

W programie piątkowego koncertu w Filharmonii Podkarpackiej znalazły się trzy utwory: uwertura do opery „Wilhelm Tell” Rossiniego, koncerty fortepianowy a-moll Griega oraz I symfonia Brahmsa.

Reklama