Rzeszów - Niedziela, 23.02.2025
Reklama

Fuzja polskiej muzyki ludowej i nowoczesnego jazzu. Joachim Mencel Quintet w WDK

Dodano: /

Joachim Mencel Quintet, fot. Jacek Gancarczyk/materiały prasowe
Joachim Mencel Quintet, fot. Jacek Gancarczyk/materiały prasowe

Joachim Mencel Quintet z projektem ARTISENA wystąpi już 27 lutego na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Będzie to pierwszy w tym roku koncert z cyklu Czwartki Jazzowe – kontynuacja.

Czwartki Jazzowe – kontynuacja to powrót do kultowych spotkań z jazzem, które WDK organizował w latach 1994-2004 w klubie „Bohema”. W ramach koncertów, które się tam odbyły, wystąpiła plejada znakomitych muzyków, m.in.: Grażyna Łobaszewska, Krzysztof Ścierański, Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Włodzimierz Nahorny, Tomasz Stańko, Vitold Rek, Lora Szafran, Michał Urbaniak, Krystyna Prońko, Justyna Steczkowska i wielu, wielu innych.

Od 2015 roku rzeszowski WDK znów zaprasza na jazzowe czwartki. W sali widowiskowej przy Okrzei 7 odbywają się koncerty, które mają swoją wierną publiczność i przyczyniają się do popularyzacji jazzu w stolicy Podkarpacia.

Nowy sezon Czwartków Jazzowych rusza już 27 lutego. Tego dnia na scenie WDK wystąpi Joachim Mencel Quintet z projektem zatytułowanym Artisena. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety w cenie: 30 zł (przedsprzedaż), 40 zł (w dniu koncertu) do nabycia w kasie WDK lub online na bilety.kulturapodkarpacka.pl.

Zespół wystąpi w składzie:

Joachim Mencel – piano, lira korbowa
Weronika Plutecka – skrzypce
Szymon Mika – gitara
Paweł Wszołek – kontrabas
Szymon Madej – perkusja


Joachim Mencel – to uznany polski pianista, kompozytor, główny pro¬pagator nowoczesnego jazzu wykonywanego na lirze korbowej (vielle à roue).

Jego najnowsze projekty związane są z lirą kor¬bową, instrumentem który popularny był zwłasz¬cza w średniowieczu i renesansie, a rozsławili go wędrowni pieśniarze oraz trubadurzy. Mencel używa tego instrumentu w zupełnie nowatorski sposób. Proszę wyobrazić́ sobie jak mogą̨ na lirze korbowej zabrzmieć́ jazzowe utwory np. Johna Coltrane’a czy Ornette’a Colemana... Mencel za¬biera nas w zupełnie nowy świat doznań este¬tycznych.

Jego zainteresowania krążą także wo¬kół muzyki etnicznej. Skomponował cykl utworów Artisena, w którym łączy idiomy muzy¬ki jazzowej i tradycyjnej. Materiał ukazał się na płycie wydanej przez wydawnictwo For Tune.

Projekt ARTISENA to fuzja polskiej muzyki ludowej oraz nowocze¬snego jazzu. To muzyka bazująca na tradycyjnych tańcach ludowych i chociaż nie jest przeznaczona do tańczenia, to taniec wyraźnie kształtuje cały wyraz tej muzyki.

Lider zespołu Joachim Mencel tak mówi: Zależy mi, aby moja muzyka „tańczyła” w duszy słuchacza. Chodzi mi bardziej o obudzenie w odbiorcy duchowej, a nie fizycznej ekspresji.
Repertuar zawiera kompozycje autorstwa Joachima Mencla in¬spirowane tańcami polskimi i tańcami obecnych w Polsce mniej¬szości etnicznych. Wśród utworów jest m.in. polonez, oberek, ku¬jawiak, czardasz, mazurek i krakowiak. Połączenie autorskiego stylu kompozytorskiego Mencla z duchem muzyki tanecznej stworzyło całkiem nową jakość. Jest to muzyka żywiołowa i jednocześnie poruszająca serce w rytmie ludowych tańców. Słucha¬cza wzrusza tęskna nuta muzyki naszych korzeni i zadziwia jej asymilacja na gruncie nowoczesnego jazzu.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Festiwal Watch Docs po raz siedemnasty w Rzeszowie

Już po raz siedemnasty Rzeszów będzie jednym z przystanków Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. W programie blisko 20 projekcji dotyczących szeroko pojętych praw człowieka w tym problemów...

Aktualności

Znamy pełny line-up Rockowej Nocy. Festiwal startuje 15 listopada

Organizatorzy najgłośniejszego rzeszowskiego festiwalu ogłosili ostatnie dwa zespoły, które w tym roku zagrają na Rockowej Nocy. Do ujawnionych wcześniej wykonawców dołączyli: Deus Mortem oraz zwycięzcy Konkursowego Przeglądu Zespołów RN 2024, czyli Leepy.

Aktualności

Podwójne warsztaty dla dzieci z ilustratorem Arturem Nowickim

Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Słowo i obraz” organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

16. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy [PROGRAM]

Znamy szczegółowy program 16. edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. Jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce odbędzie się w G2A Arenie w podrzeszowskiej Jasionce, która na 3 dni stanie się miejscem spotkania...

Aktualności

Rockowa Noc 2024. Znamy kolejne zespoły, które zagrają na festiwalu

Las Trumien i Percival Schuttenbach dołączają do line-upu tegorocznej edycji festiwalu Rockowa Noc. Do rozpoczęcia festiwalu pozostało nieco ponad tydzień.

Aktualności

I Symfonia Mahlera zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

Po dwutygodniowej przerwie, przestrzeń sali widowiskowej w Filharmonii Podkarpackiej znów wypełni muzyka symfoniczna. Tym razem melomani będą mieli okazje zanurzyć się w dźwiękach I Symfonii D – dur „Tytan” Gustava Mahlera. Orkiestrę...

Aktualności

Listopadowe spotkanie z historią w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

W dniu Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum Okręgowego w Rzeszowie odbędą się bezpłatne prelekcje, m.in. kierownika działu historycznego Rafała Kocoła oraz dr Wojciecha Mosia połączone z prezentacją eksponatów. Wstęp wolny.

Reklama