Rzeszów - Niedziela, 29.09.2024
Reklama

Fundacja Rzeszowska rusza z nowym projektem

Dodano: /

27 listopada 2020 r. odbędzie się inauguracja nowego projektu Fundacji Rzeszowskiej – „Wzór Podkarpacki”. Jest on dedykowany wszystkim, którzy zapragną poznać niezwykły świat ludowych kształtów, kolorów i kryjących się za nimi znaczeń.

Obszar województwa podkarpackiego w kontekście dziedzictwa kulturowego, to różnorodna mozaika kultur, którą tworzyło wiele grup etnograficznych.

Materialne przejawy aktywności minionych pokoleń zachęcają do poznania, ale również inspirują do działania. Autorzy „Wzoru Podkarpackiego” postanowili popularyzować wyjątkowe dziedzictwo, a zarazem wspierać kreatywne projekty, w których bogactwo regionalnych wzorów będzie stanowić punkt wyjścia do twórczych poszukiwań.

Na stronie internetowej wzorpodkarpacki.pl, której premiera odbędzie się 27 listopada 2020 r. znajdą się wybrane przez etnografów ze zbiorów podkarpackich muzeów eksponaty. Będą im towarzyszyć opisy podkreślające specyfikę przedmiotów – nośników przeróżnych motywów. Do twórczego wykorzystania zostaną udostępnione również wzory opracowane graficznie w taki sposób, aby można je było wykorzystać podczas projektowania tkanin, odzieży, biżuterii, książek oraz innych przedmiotów.

Należy podkreślić, że realizacja „Wzoru Podkarpackiego” przez Fundację Rzeszowską nie byłaby możliwa bez entuzjazmu i wsparcia merytorycznego pracowników podkarpackich instytucji kultury. W projekt do tej pory zaangażowały się: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy oraz Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie.

Sztuka i rzemiosło ludowe były jednymi z najbliższych człowiekowi aktywności kulturowych. Jednak w XX w. można było obserwować proces skutecznego zrywania z tymi praktykami.

W efekcie przerwania międzypokoleniowego przekazu straciliśmy wiedzę, umiejętności

i wrażliwość charakterystyczną dla ludzi obcujących z przyrodą czy naturalnymi materiałami. Dopiero na początku XXI w. w Polsce pojawiły się okoliczności sprzyjające sięganiu do kultury ludowej. Jako pierwsi wykorzystali je projektanci, czasem w sposób spektakularny. Wystarczy wspomnieć udaną współpracę wikliniarzy z podkarpackiego Rudnika nad Sanem z wybitnym polskim biurem architektonicznym Ingarden & Ewý przy wznoszeniu pawilonu Polski na wystawie Expo w Japonii w 2005 r. Od tamtego czasu, od polskiego boomu na twórczość inspirowaną kulturą ludową minęła dekada. Trend, wzmacniany na początku przez wybitnych projektantów, zaczął tracić dynamikę. Przejmowany przez kulturę masową, zbliżył się do kiczu. Na szczęście obserwacje poczynione w ciągu kilku ostatnich lat, dotyczące potrzeby pogłębionego doświadczenia przeszłości, dają nadzieję na pozytywny odbiór takich działań, jak „Wzór podkarpacki” – zauważa Paweł Kraus, kurator projektu.

Inicjatywa „Wzór Podkarpacki” jest dofinansowana ze środków Województwa Podkarpackiego w ramach konkursu „Mecenat kultury” 2020.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Północ-Południe - Spotkania Filmowe". Rusza nowa inicjatywa filmowa w Rzeszowie

Już w najbliższy czwartek (14.09) w stolicy Podkarpacia startuje nowy projekt filmowy Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie pod nazwą „Północ-Południe - Spotkania Filmowe”. Do niedzieli (17.09) miłośnicy dobrego kina będą mieli okazję...

Aktualności

Dwa koncerty w Filharmonii Podkarpackiej przed rozpoczęciem sezonu

22 września 2023 r. Filharmonia Podkarpacka zainauguruje 69. sezon artystyczny. Zanim jednak to nastąpi, na melomanów czekają jeszcze dwa koncerty, które odbędą się w niedzielę, 17 września.

Aktualności

Wybitny polski fotograf spotka się z rzeszowską publicznością

Już w najbliższą niedzielę (10.09) wybitny polski fotografii i wykładowca Tomasz Tomaszewski spotka się z rzeszowską publicznością. Spotkanie odbędzie się w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa przy ul. 3 Maja 9. Wydarzenie jest...

Aktualności

XII Narodowe Czytanie i piknik czytelniczy w Ogrodach Bernardyńskich

Podczas 12. odsłony akcji będziemy czytać wspólnie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Aktualności

Otwarcie Senioraliów Rzeszowskich. Koncert Izabeli Trojanowskiej i barwny korowód

W najbliższą niedzielę, 9 września na rzeszowskim Rynku odbędzie się wielkie otwarcie tegorocznych Senioraliów Rzeszowskich. Główną atrakcją wydarzenia będzie koncert Izabeli Trojanowskiej. Uroczystość poprzedzi barwny korowód seniorów.

Aktualności

Cezary Łazarewicz spotka się z czytelnikami w Ogrodach Bernardyńskich

Przed nami ostatnie spotkanie z cyklu „Letnie Ogrody Literackie”, organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Tym razem z czytelnikami spotka się Cezary Łazarewicz.

Aktualności

XX Międzynarodowy Festiwal Zespołów Tanecznych "O Laur Rzecha"

Już po raz 20. Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Artystycznej „Promotor” we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Rzeszowie zapraszają do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Tanecznych „O Laur Rzecha”. Zgłoszenia trwają do 22...

Aktualności

"Matki równoległe" Almodovara w Letnim Ogródku Kulturalnym

W najbliższy piątek, 8 września o godz. 20:00 odbędzie się ostatni w tym sezonie pokaz plenerowy w Letnim Ogródku Kulturalnym. Na placu przy budynku Estrady Rzeszowskiej (ul,Jagiellońska 24) będzie można obejrzeć film...

Reklama