Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Fundacja Rzeszowska rusza z nowym projektem

Dodano: /

27 listopada 2020 r. odbędzie się inauguracja nowego projektu Fundacji Rzeszowskiej – „Wzór Podkarpacki”. Jest on dedykowany wszystkim, którzy zapragną poznać niezwykły świat ludowych kształtów, kolorów i kryjących się za nimi znaczeń.

Obszar województwa podkarpackiego w kontekście dziedzictwa kulturowego, to różnorodna mozaika kultur, którą tworzyło wiele grup etnograficznych.

Materialne przejawy aktywności minionych pokoleń zachęcają do poznania, ale również inspirują do działania. Autorzy „Wzoru Podkarpackiego” postanowili popularyzować wyjątkowe dziedzictwo, a zarazem wspierać kreatywne projekty, w których bogactwo regionalnych wzorów będzie stanowić punkt wyjścia do twórczych poszukiwań.

Na stronie internetowej wzorpodkarpacki.pl, której premiera odbędzie się 27 listopada 2020 r. znajdą się wybrane przez etnografów ze zbiorów podkarpackich muzeów eksponaty. Będą im towarzyszyć opisy podkreślające specyfikę przedmiotów – nośników przeróżnych motywów. Do twórczego wykorzystania zostaną udostępnione również wzory opracowane graficznie w taki sposób, aby można je było wykorzystać podczas projektowania tkanin, odzieży, biżuterii, książek oraz innych przedmiotów.

Należy podkreślić, że realizacja „Wzoru Podkarpackiego” przez Fundację Rzeszowską nie byłaby możliwa bez entuzjazmu i wsparcia merytorycznego pracowników podkarpackich instytucji kultury. W projekt do tej pory zaangażowały się: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy oraz Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie.

Sztuka i rzemiosło ludowe były jednymi z najbliższych człowiekowi aktywności kulturowych. Jednak w XX w. można było obserwować proces skutecznego zrywania z tymi praktykami.

W efekcie przerwania międzypokoleniowego przekazu straciliśmy wiedzę, umiejętności

i wrażliwość charakterystyczną dla ludzi obcujących z przyrodą czy naturalnymi materiałami. Dopiero na początku XXI w. w Polsce pojawiły się okoliczności sprzyjające sięganiu do kultury ludowej. Jako pierwsi wykorzystali je projektanci, czasem w sposób spektakularny. Wystarczy wspomnieć udaną współpracę wikliniarzy z podkarpackiego Rudnika nad Sanem z wybitnym polskim biurem architektonicznym Ingarden & Ewý przy wznoszeniu pawilonu Polski na wystawie Expo w Japonii w 2005 r. Od tamtego czasu, od polskiego boomu na twórczość inspirowaną kulturą ludową minęła dekada. Trend, wzmacniany na początku przez wybitnych projektantów, zaczął tracić dynamikę. Przejmowany przez kulturę masową, zbliżył się do kiczu. Na szczęście obserwacje poczynione w ciągu kilku ostatnich lat, dotyczące potrzeby pogłębionego doświadczenia przeszłości, dają nadzieję na pozytywny odbiór takich działań, jak „Wzór podkarpacki” – zauważa Paweł Kraus, kurator projektu.

Inicjatywa „Wzór Podkarpacki” jest dofinansowana ze środków Województwa Podkarpackiego w ramach konkursu „Mecenat kultury” 2020.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Ponad 30 bezpłatnych wydarzeń w Rzeszowie w ramach letniej Akademii Przyjaźni z Funduszami Europejskimi

Inauguracja nastąpi już w piątek 1 lipca 2022 roku o godzinie 17:00 w Parku Papieskim podczas pierwszej odsłony Wakacyjnej Akademii Smyka.

Aktualności

Lipcowy harmonogram Poniedziałkowych Dyskusji Fotograficznych w RSF

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne zaprasza w lipcu na kolejne spotkania z cyklu PDF (Poniedziałkowe Dyskusje Fotograficzne) – otwarte spotkania dyskusyjne poświęcone fotografii.

Aktualności

Zakończenie sezonu artystycznego w Filharmonii Podkarpackiej

W programie: Uwertura do opery „Euryanthe” Webera, koncert fortepianowy A-dur KV 414 Mozarta oraz suita „Sen nocy letniej” Mendelssohna.

Aktualności

Premierowy pokaz filmu "Elvis" na Babskim Wieczorze

Tradycyjnie przed seansem w holu kina od godz. 17:00 zaplanowano różne pokazy kosmetyczne i dietetyczne dla Pań.

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci. Spotkanie z policjantami, symulator dachowania, ciuchcia i inne atrakcje

W najbliższą niedzielę, 26 czerwca w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy odbędzie się kolejny filmowy poranek dla dzieci. Motywem przewodnim spotkania będą bezpieczne wakacje.

Aktualności

Kino pod chmurką. Bezpłatne pokazy filmów z Festiwalu On Art w Letnim Ogródku Kulturalnym

Projekcje odbędą się zuż w najbliższy piątek 17 czerwca o godzinie 20:00 na placu przy budynku Estrady Rzeszowskiej.

Reklama