Rzeszów - Niedziela, 21.12.2025
Reklama

Fotograficzna podróż do początków hali sportowej ROSiR

Dodano: 15.11.2023 r. / ws

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa organizuje pierwszą, stałą ekspozycję zdjęć z archiwum realizowaną poza siedzibą galerii. Będzie to wystawa zatytułowana "W między_czasie" na której prezentowane będą fotografie Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wystawa jest częścią obchodów jubileuszu 60-lecia obiektu.

“W MIĘDZY_CZASIE” to fotograficzna podróż do samych początków miejsca, które na mapie Rzeszowa zawsze miało wyjątkowy charakter i znaczenie. Zespół obiektów sportowo-rekreacyjnych funkcjonujących od kilkunastu lat pod szyldem Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji już od pierwszej połowy lat 60. XX w. pełnił ważną rolę centrum miejskiej aktywności sportowej jak również miejsca dla wakacyjnego relaksu i odpoczynku.

Dla działających wówczas w Rzeszowie sekcji i klubów sportowych był niejednokrotnie areną zmagań i współzawodnictwa, w wielu przypadkach zwieńczonego drużynowymi oraz indywidualnymi sukcesami na arenie ogólnopolskiej.

Od samego początku centralnym punktem tej przestrzeni była hala sportowa, która od września 2022 roku nosi imię Mieczysława Raby - wieloletniego zawodnika, a później trenera drużyny koszykarzy rzeszowskiej Resovii, który w 1971 roku wprowadził ją do ekstraklasy.

Wyjątkowej klasy obiekt ulokowany na planie kwadratu zaprojektowali rzeszowscy architekci: Andrzej Martens, Adolf Kosiba, Andrzej Kopacz oraz Stanisław Kuś. Do dzisiaj jest to jeden z najlepszych przykładów rzeszowskiej architektury użytkowej z czasów PRL, którego funkcja i charakter - mimo upływających, kolejnych dekad i pojawiających się potrzeb - pozostały bliskie pierwotnemu założeniu.

Jubileusz 60-lecia Hali Sportowej ROSiR to powód do dumy dla wszystkich, którzy przez sześć dekad budowali pozycję i markę rzeszowskiego sportu tworząc historię przepełnioną emocjami, wspomnieniami i sportowymi sukcesami.

Wernisaż wystawy "W między_czasie" odbędzie się w najbliższy piątek 18 listopada o godzinie 18:00, hallu głównym Hali Sportowej im. Mieczysława Raby przy ul. Pułaskiego 13 w Rzeszowie.

Na wystawie prezentowane będą fotografie Jacka Fischera, Andrzeja Listwana, Jerzego Jawczaka oraz Zdzisława Postępskiego z Archiwum Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Ekspozycja fotografii potrwa do 30 czerwca 2024 r. Wstęp wolny.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Ave Teatr powraca po wakacyjnej przerwie. W weekend dwa spektakle

W ten weekend w Instytucie Muzyki UR wystawione zostaną dwie sztuki: „Mąż mojej żony” oraz „Kobieta na zamówienie”.

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci. Chiński smok i Strażak Sam w kinie Helios

Podczas wydarzenia najmłodsi mogą liczyć również na zwariowane zabawy i animacje.

Aktualności

Gra miejska "Łukasiewicz". Poznaj biografię i osiągnięcia wynalazcy lampy naftowej

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie organizuje grę miejską pn. „Łukasiewicz” dla młodzieży od 13. roku życia. Wydarzenie odbędzie się w ramach Roku Ignacego Łukasiewicza.

Aktualności

Bezpłatne warsztaty i wystawa w ramach projektu "Kurhanin ze Słociny"

Rzeszowski Dom Kultury realizuje projekt „Kurhanin ze Słociny” inspirowany postacią Stanisława Gliwy

Aktualności

Ruszyły zgłoszenia do festiwalu "O Laur Rzecha"

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 15-16 listopada.

Aktualności

Marek Koterski i Małgorzata Bogdańska w Rzeszowie. Spotkania, monodram i przegląd filmów reżysera

Kino za Rogiem Cafe organizuje tydzień z reżyserem Markiem Koterskim i z aktorką Małgorzatą Bogdańską.

Aktualności

"Śpiewająca z Wilczkami" - premiera nowego spektaklu teatru Przedmieście

Premierowe pokazy odbędą się w dniach 24 i 25 września o godz. 19.00 w siedzibie Teatru Przedmieście przy ul. Reformackiej 4.

Aktualności

Koncert Wiedeński. Jedyna na świecie Orkiestra Księżniczek przyjedzie do Rzeszowa

Wystąpią soliści polskich i europejskich scen operowych, balet oraz jedyna na Świecie Orkiestra Księżniczek.

Reklama