Rzeszów - Sobota, 26.10.2024
Reklama

"Flisacy" na zdjęciach Andrzeja Łady w Urzędzie Marszałkowskim. Wernisaż 25 marca

Dodano: /

W poniedziałek,  25 marca o godzinie 10:30 holu głównym budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Flisacy” autorstwa Andrzeja Łady.

Większość zdjęć powstała podczas Flisu Roku Rzeki Wisły Ulanów – Gdańsk 2017 oraz różnych uroczystości, w których brali udział członkowie Bractwa Flisackiego na przestrzeni ostatnich lat. Zdjęcia wybrane na wystawę zostały także umieszczone w albumie dokumentalnym „Flisacy” autorstwa Andrzeja Łady, którego premiera odbyła się 4 grudnia 2018 podczas dorocznych uroczystości barbórkowych w Ulanowie. Album posłuży jako jeden z elementów dokumentacji wpisu tradycji flisackich w Ulanowie na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Obecnie wystawę można oglądać do 23 marca w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim przy Alei 3-go Maja 6. Wcześniej wystawa prezentowana była w gmachu Sejmu RP oraz ratuszu miejskim w Serocku.

Bractwo Flisackie od wielu lat stara się promować dziedzictwo kulturowe naszego regionu jakim niewątpliwe są tradycje flisackie. Można wysnuć tezę, że zwód flisacki w okresie od XVI do XIX wieku napędzał polską gospodarkę. Największy rozwój flisactwa przypada na XVII wiek, kiedy rzekami w Polsce transportowano największe ilości towarów, np. w 1618 roku do Gdańska drogą wodną dostarczono 250 tys. ton zboża, a ponadto wielkie ilości drzewa czy potaż. Przez wieki Wisła była najważniejszą gospodarczo rzeką świata. Aby dokładniej zobrazować potęgę żeglugi śródlądowej w Polsce warto odnotować fakt, że Krzysztof Kolumb odkrywając Amerykę w 1492 roku płynąc trzema statkami, największy – Santa Maria miał długość 21 metrów. Wtedy po Wiśle pływało tysiące statków, w tym 35-cio metrowe szkuty budowane, m.in. w Ulanowie. Miasteczko położone nad ujściem Tanwi do Sanu na przestrzeni wieków stanowił ważne centrum handlu i transportu wodnego Sanem i Wisłą do Warszawy i Gdańska. Dlatego zwano go „Galicyjskim Gdańskiem” lub „Małym Gdańskiem”.

Związku z tym Bractwo Flisackie, które zostało reaktywowane w 1991 roku na podwalinach Cechu Retmańskiego i Sternickiego z 1763 roku od wielu lat czynnie kultywują tradycje flisackie organizując tradycyjne spływy oraz włączając się w życie kulturalne Ziemi Ulanowskiej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Zwiedzanie Łaźni Rzymskich w zamku w Łańcucie za symboliczną złotówkę

Zwiedzanie odbędzie się w najbliższy weekend w ramach akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich.

Aktualności

Daria Zawiałow w Rzeszowie. Ostatni koncert przed dłuższą przerwą

Rzeszów będzie ostatnim miastem na pożegnalnej trasie Darii Zawiałow. Artystka planuje roczną przerwę. Trasa “METROPOLIS… wojen nie będzie” obejmie łącznie 12 polskich miast.

Aktualności

Październik w DKF Klaps z przedpremierą filmu "Pasażerowie nocy" [REPERTUAR]

Pięć filmów znalazło się w październikowym repertuarze Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”.

Aktualności

Babski wieczór z komedią "Bilet do raju"

Przed seansem, w holu kina zaplanowane szereg atrakcji dla Pań.

Aktualności

W weekend mnóstwo atrakcji dla seniorów w Rzeszowie

Miejskie instytucje kultury w ramach ogólnopolskiej akcji „Weekend seniora z kulturą” przygotowały szereg atrakcji dla seniorów. Wydarzenia odbędą się 1 i 2 października.

Aktualności

Jesienna trasa Natalli Przybysz zawita do Rzeszowa

Natalia Przybysz ogłosiła jesienną trasę koncertową pn. „Serce Spokojne”. Jednym z przystanków na trasie będzie Rzeszów. Artystka wystąpi 14 listopada o godz. 20:00 w Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

Ave Teatr powraca po wakacyjnej przerwie. W weekend dwa spektakle

W ten weekend w Instytucie Muzyki UR wystawione zostaną dwie sztuki: „Mąż mojej żony” oraz „Kobieta na zamówienie”.

Reklama