Rzeszów - Poniedziałek, 21.10.2024
Reklama

"Flisacy" na zdjęciach Andrzeja Łady w Urzędzie Marszałkowskim. Wernisaż 25 marca

Dodano: /

W poniedziałek,  25 marca o godzinie 10:30 holu głównym budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Flisacy” autorstwa Andrzeja Łady.

Większość zdjęć powstała podczas Flisu Roku Rzeki Wisły Ulanów – Gdańsk 2017 oraz różnych uroczystości, w których brali udział członkowie Bractwa Flisackiego na przestrzeni ostatnich lat. Zdjęcia wybrane na wystawę zostały także umieszczone w albumie dokumentalnym „Flisacy” autorstwa Andrzeja Łady, którego premiera odbyła się 4 grudnia 2018 podczas dorocznych uroczystości barbórkowych w Ulanowie. Album posłuży jako jeden z elementów dokumentacji wpisu tradycji flisackich w Ulanowie na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Obecnie wystawę można oglądać do 23 marca w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim przy Alei 3-go Maja 6. Wcześniej wystawa prezentowana była w gmachu Sejmu RP oraz ratuszu miejskim w Serocku.

Bractwo Flisackie od wielu lat stara się promować dziedzictwo kulturowe naszego regionu jakim niewątpliwe są tradycje flisackie. Można wysnuć tezę, że zwód flisacki w okresie od XVI do XIX wieku napędzał polską gospodarkę. Największy rozwój flisactwa przypada na XVII wiek, kiedy rzekami w Polsce transportowano największe ilości towarów, np. w 1618 roku do Gdańska drogą wodną dostarczono 250 tys. ton zboża, a ponadto wielkie ilości drzewa czy potaż. Przez wieki Wisła była najważniejszą gospodarczo rzeką świata. Aby dokładniej zobrazować potęgę żeglugi śródlądowej w Polsce warto odnotować fakt, że Krzysztof Kolumb odkrywając Amerykę w 1492 roku płynąc trzema statkami, największy – Santa Maria miał długość 21 metrów. Wtedy po Wiśle pływało tysiące statków, w tym 35-cio metrowe szkuty budowane, m.in. w Ulanowie. Miasteczko położone nad ujściem Tanwi do Sanu na przestrzeni wieków stanowił ważne centrum handlu i transportu wodnego Sanem i Wisłą do Warszawy i Gdańska. Dlatego zwano go „Galicyjskim Gdańskiem” lub „Małym Gdańskiem”.

Związku z tym Bractwo Flisackie, które zostało reaktywowane w 1991 roku na podwalinach Cechu Retmańskiego i Sternickiego z 1763 roku od wielu lat czynnie kultywują tradycje flisackie organizując tradycyjne spływy oraz włączając się w życie kulturalne Ziemi Ulanowskiej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Świąteczne Targi Książki po raz czwarty w Rzeszowie. Spotkania z autorami, nowości książkowe, promocje

a targach pojawią się m.in. Marek Niedźwiecki, Janusz Leon Wiśniewski, Karolin Korwin-Piotrowska, Jacek Fedorowicz i Andrzej Stasiuk. Ważne miejsce w programie tegorocznych targów zajmie panel samorządowy Unii Metropolii Polskich na temat akcji...

Aktualności

ŁukasiewiczIMPRO - wieczór pełen zaskoczeń i dobrej zabawy w Teatrze Maska

Teatr Maska zaprasza na improwizowaną jazdę bez trzymanki, czyli wieczór ŁukasiewiczIMPRO. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek, 28 października o godz. 18:00.

Aktualności

Słynne hity z filmów o Jamesie Bondzie zabrzmią w Filharmonii Podkarpackiej

Koncert pn. 007 Symfonicznie odbędzie się 27 listopada o godz. 18:00 w Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

"Blaski i cienie" - premiera nowego spektaklu teatr Maska

Premierowy pokaz odbędzie się W najbliższą sobotę, 22 października o godz. 18:00.

Aktualności

Rzeszowski Czwartek Literacki. Spotkanie autorskie z Teresą Paryną

Spotkanie odbędzie się 20 października w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13.

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci. Strażak Sam i spotkanie z dentystą

W najbliższą niedzielę, 23 października w kinie Helios przy Al. Powstańców Warszawy na najmłodszych widzów czeka kolejna porcja niespodzianek w ramach Filmowych Poranków. Początek o godz. 9:45.

Aktualności

Piersi, Golec uOrkiestra, Sławomir, Łzy i wielu innych na koncercie charytatywnym w Rzeszowie

Koncert pod nazwą „Niepokonani – Rzeszów 2022” odbędzie się w hali Podpromie.

Aktualności

Fotografie Jerzego Wygody w Galerii WDK

18 października o godz. 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Jerzego Wygody organizowanej w 1. rocznicę śmierci tego Artysty. Ekspozycja będzie czynna do 2 listopada 2022...

Reklama