Rzeszów - Wtorek, 08.10.2024
Reklama

Finisaż wystawy Andy'ego Warhola. Wystąpi zespół Tołhaje

Dodano: /

fot. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
fot. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Do niedzieli 16 czerwca 2024 w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie można zwiedzać wystawę prac jednego z najbardziej wpływowych artystów XX wieku zatytułowaną „Andy Warhol – przed i po”. Finisaż wystawa zaplanowano na piątek, 14 czerwca. Zostanie on wzbogacony przez koncert zespołu Tołhaje, który zagra repertuar z płyty „Mama Warhola”. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie odebrać można przy kasie biletowej w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Zespół TOŁHAJE powstał wiosną 2000 r. z inicjatywy dwóch muzyków Damiana Kurasza i Janusza Demkowicza. Po krótkim czasie dołączyli do nich inni muzycy, pochodzący z terenów Podkarpacia: Marysia Jurczyszyn, Tomasz Duda, Jakub Mietła, Robert Krok, Łukasz Moskal i Piotr Rychlec. W swojej twórczości, zespół czerpie inspiracje m.in. z tradycji Bojków i Łemków – grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady przed 1947 r., z kultury muzycznej terenów Polski południowo-wschodniej (Lubelszczyzna) oraz grup etnicznych dzisiejszej Ukrainy. Elementy te dopełnione są reminiscencjami jazzu, muzyki orientalnej i elektroakustycznej. To oryginalne połączenie czyni zespół łatwo rozpoznawalnym i charakterystycznym na zróżnicowanej scenie muzyki folkowej. Sama nazwa Tołhaje oznacza z węgierskiego zbójników grasujących w Beskidach. Zespół, tak jak niegdysiejsi tołhaje beskidnicy, grasują po folkowej scenie muzycznej, mieszając style i gatunki, tworząc niepowtarzalne aranżacje ludowych pieśni.

W 2018 roku zespół wydał płytę „Mama Warhola”, która powstała na podstawie rusińskich pieśni ludowych zaśpiewanych przez mamę Andy’ego Warhola – Julię. Przywołała ona z pamięci muzykę swej młodości i nagrała winylową płytę z tradycyjnymi utworami, którą wysłała do swojej siostry mieszkającej we wsi Mikova (Słowacja). Te pieśni stały się osnową płyty Tołhajów łączącego karpackie melodie z nowoczesnym brzmieniem muzyki charakterystycznej dla środowiska słynnej Silver Factory Andy’ego Warhola. Na płycie słychać elektroniczne i gitarowe dopełnienia nawiązujące do nowojorskiego undergroundu np. cover All Tomorrow's Parties, The Velvet Underground & Nico. Szereg pieśni inicjuje głos Julii Warhola, co jest kontynuowane przez wokal Marysi Jurczyszyn i dalej przez rozbudowaną aranżację znakomitych instrumentalistów.

Projekt muzyczny zespołu Tołhaje „Mama Warhola” został zrealizowany we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy'ego Warhola i Stowarzyszeniem im. Andy’ego Warhola w Medzilaborcach na Słowacji.

Wystawa zatytułowana „Andy Warhol Przed i Po” dostępna jest dla zwiedzających od 11 kwietnia br. Ekspozycja prezentuje prace jednego z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Wystawa została zorganizowana ze zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Medzilaborcach (Słowacja) i jest efektem współpracy Samorządowego Kraju Preszowskiego z Województwem Podkarpackim.

Kuratorem wystawy jest Martin Cubjak, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola. Autorem koncepcji jest dr Michał Bycko, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola, a koordynatorem dr Michał Rut, kustosz Muzeum Okręgowe w Rzeszowie.

Wystawa prac Andy’ego Warhola w Rzeszowie jest wynikiem współpracy Samorządowego Kraju Preszowskiego z Województwem Podkarpackim. Inicjatywa, której patronuje Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, została przygotowana i udostępniona publiczności przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Finisaż licznie odwiedzanej wystawy został wzbogacony


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Noc Muzeów powraca do łańcuckiego Zamku

W sobotę 4 czerwca turyści będą mogli obejrzeć wnętrza I piętra rezydencji. Nocne zwiedzanie reprezentacyjnych pokoi odbędzie się w blasku zamkowych żyrandoli.

Aktualności

7. KINOLUB - festiwal filmów dla dzieci i młodzieży w Rzeszowie

Siódma edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 10 - 15 czerwca 2022 r.

Aktualności

Znamy pełny line-up KultURaliów 2022

Na scenie m.in. Łydka Grubasa, Zenek Kupatasa, Maciej Maleńczuk, Kalwi i Remi, Paluch i Video.

Aktualności

Muzeum Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie wznawia zajęcia edukacyjne

Muzeum jest dostępne dla odwiedzających od poniedziałku do piątku, również w czasie wakacji.

Aktualności

Bezpłatne wydarzenia w Rzeszowskich Piwnicach dla dzieci i dorosłych z Polski i Ukrainy

Rzeszowskie Piwnice biorą udział w cyklu wydarzeń z Funduszami Unijnymi, które są bezpłatne i prowadzone z udziałem tłumacza ukraińskiego. To między innymi warsztaty dźwiękowe, Silent Disco, warsztaty ceramiki i spacer fotograficzny.

Aktualności

Mata ogłosił trasę koncertową. Rzeszów jednym z przystanków

Znakiem rozpoznawczym trasy będzie wyjątkowa oprawa audiowizualna i nietypowe lokacje, w których wystąpi raper.

Reklama