Rzeszów - Poniedziałek, 30.09.2024
Reklama

Finał V edycji Rzeszowskiego Weekendu Fotografii. Wystawa prac Marka Arcimowicza

Dodano: /

W najbliższy piątek w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Marka Arcimowicza pt. “W poszukiwaniu białej plamy na mapie – zdobycie Tramen Tepui”. Ekspozycja prezentowana jest na zakończenie tegorocznej V edycji Rzeszowskiego Weekendu Fotografii.

Wystawa ta rozpoczyna jednocześnie wyjątkowy rok jubileuszu autora z okazji 30 lat pracy artystycznej i 25 lat pracy dla magazynu National Geographic Polska.

Ekspozycji prac towarzyszyć będzie spotkanie autorskie połączone z prezentacją materiału fotograficznego w formie pokazu multimedialnego, wykonanego w trakcie polsko – wenezuelskiej wyprawy na górę Tramén Tepui w południowo-wschodniej Wenezueli w 2012 roku. Podczas ekspedycji, na zboczach góry, Polacy odkryli unikalne okazy fauny, w tym zupełnie nowe dla nauki endemiczne gatunki motyli. absolwentka Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego, miłośniczka tropikalnych ekosystemów i naukowych wyzwań.

Wernisaż wystawy zaplanowano na piątek, 15 grudnia o godz. 18:00 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa przy ul. 3 Maja 9. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 20 stycznia 2024 r. Wstęp wolny.

O AUTORZE

Marek Arcimowicz - fotograf magazynu National Geographic Polska od początku istnienia pisma, czyli od 1999 roku - znany jest jako „fotograf do zadań specjalnych”. Fotografował we wszystkich strefach klimatycznych Ziemi. Z aparatem podróżował przez zaśnieżone pustkowia Spitsbergenu, pustynię Gobi, Papuę, Indie, Mongolię, po szczyty Himalajów. Był wielokrotnym uczestnikiem i organizatorem wypraw wspinaczkowych, eksploracyjnych i badawczych. Zawsze interesowało go to, co egzotyczne, nieznane, odległe.

Jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki, Politechniki Wrocławskiej i początkowo jego zainteresowania fotograficzne koncentrowały się właśnie wokół architektury i sztuki użytkowej. W późniejszych latach skupia się głównie na aspektach dynamiki i ruchu w fotografii, co wynika z jego zaangażowania w dalekie wyprawy i w sporty ekstremalne.

W 2012 roku w ramach międzynarodowej ekspedycji naukowej do Wenezueli wspiął się na niezdobyty wcześniej szczyt Tramen Tepui. Plonem tej wyprawy było również odkrycie trzech nieznanych dotąd gatunków zwierząt.

Od 2014 do 2018 pełnił funkcję fotografa w projekcie „Kobieta na krańcu świata” Martyny Wojciechowskiej. Jego fotoreportaż „Ludzie duchy” ze szkoły w Buhangija w Tanzanii, gdzie uczą się odrzuceni przez społeczeństwo albinosi, można było zobaczyć w wydaniu „National Geographic Polska” oraz podczas wystawy o tym samym tytule.

Jego prace były eksponowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. „Oczami fotografów National Geographic”, publikowano je też na łamach wydawnictw książkowych i prasy. W 2016 roku z rąk prezydenta miasta odebrał tytuł ambasadora Wałbrzycha - obok takich osobowości jak Krzesimir Dębski czy Olga Tokarczuk.

Jest twórcą, gospodarzem i współorganizatorem festiwalu fotograficznego “FotoCamp”. Okazjonalnie - również wykładowcą akademickim. Jak sam mówi, żyje w międzykontynentalnym rozkroku, a w przerwach od pracy, mieszka z rodziną w górach.

źródło: https://www.national-geographic.pl/.../marek-arcimowicz... 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Festiwal Watch Docs po raz piętnasty zawita do Rzeszowa

Kilkadziesiąt projekcji filmów dokumentalnych dotyczących problemu uchodźców, zmian klimatu, demokracji, wolności i praw człowieka tak zapowiada się tegoroczny Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”.

Aktualności

W weekend w Zorzy święto kina polskiego i europejskiego

Bilety na seanse w ramach tych dwóch inicjatyw będą w wyjątkowo niskich cenach.

Aktualności

Około 400 tancerzy na festiwalu "O Laur Rzecha"

Już po raz 19. w Rzeszowie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Zespołów Tanecznych „O Laur Rzecha”.

Aktualności

W Rzeszowie powstało studio filmowe Lukra Films. Będą produkcje międzynarodowe

W Rzeszowie powstało pierwsze studio filmowe Lukra Films, którego celem będzie tworzenie międzynarodowych filmów fabularnych. Jego założycielami są: Łukasz Roga, reżyser filmu „No Stars Anymore” oraz Rafał Kalisz – właściciel firmy Fibrain....

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci. Bing, maskotka niespodzianka, fotolustro i inne atrakcje

W najbliższą niedzielę, 6 listopada mali kinomani będą mieli okazję obejrzeć na wielkim ekranie bajki z serii Bing. Nie zabraknie również licznych atrakcji – gościem specjalnym poranka będzie maskotka niespodzianka.

Aktualności

Wieczór z Melpomeną w bibliotece. Spotkanie z Robertem Żurkiem, aktorem "Siemaszki"

7 listopada o godz. 17:00 w Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33 a odbędzie się spotkanie z Robertem Żurkiem, aktorem Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Reklama