Rzeszów - Piątek, 10.01.2025
Reklama

Filmy dokumentalne z całego świata na dużym ekranie. 21. Watch Docs w Rzeszowie

Dodano: /

Już po raz 16. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa organizuje w stolicy Podkarpacia Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. Projekcje będzie można oglądać przez 5 dni w dwóch miejscach festiwalowych. 

21. Objazdowy Festiwal Filmowy „WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie” rozpocznie się w poniedziałek, 13 listopada i potrwa do piątku 16 listopada. Przez pięć dni będzie można zobaczyć kilkanaście filmów dokumentalnych z całego świata, w tym m.in. z Ukrainy, Holandii, Izraela, USA, Szwajcarii i Polski.

Festiwalowe projekcje będę odbywały się w dwóch lokalizacjach: w WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej przy ul. Ciegielnianej 14 oraz w Kinie za Rogiem Cafe przy ul. Św. Mikołaja 6 w Rzeszowie.

Wstęp na wszystkie pokazy filmowe oraz wykłady festiwalowe jest bezpłatny.

Będzie to już 21. ogólnopolska odsłona festiwalu. W rzeszowskiej WSPiA festiwal gości już po raz 16.

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi.

PROGRAM FESTIWALU WATCH DOCS

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
ul. Cegielniana 14, Rzeszów

 

Środa (15 listopada) Aula 1.18 bud A

9:00 – Oficjalne otwarcie 21. Objazdowego Festiwalu WATCH DOCS

9:10 – wręczenie nagród laureatom Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka

9:15 – „Adopciaki”
73' 2020 Holandia, reż. Saskia Gubbels

aNajwiększe holenderskie schronisko dla zwierząt. Ludzie, starający się zrobić wszystko by jak najlepiej przygotować psy do adopcji – i ich podopieczni, których trudno nie polubić.

10:35 – Spotkanie z przedstawicielem schroniska dla zwierząt.

11:00 – „Kupa pieniędzy”
84' 2022 USA, reż. Shawn Bannon

Za kulisami przemysłowej hodowli świń. Wielkie pieniądze, cierpienie zwierząt, śmierdzący problem i ludzie zmuszeni żyć w sąsiedztwie gigantycznych „fabryk mięsa”.

12:40 – „Sfora”
52' 2022 Polska, reż. Tadeusz Chudy

Więzienie, psy i klawisz z otwartą głową. Czy recydywiści z długoletnimi wyrokami na karku są w stanie ocalić przed eutanazją zwierzaki z okolicznego schroniska?

Czwartek (16 listopada) Aula 1.18 bud A

9:00 – „Rozjaśnić mrok”
80' 2022 Ukraina, reż. KINODOPOMOHA

Jak mieszkać w domu, którego ściany zburzył rosyjski pocisk? Wojna w Ukrainie z perspektywy cywilów w obiektywie młodych twórców dokumentu.

10:30 – “Szwedy”
35' 2022 Polska, reż. Robert Kowalski

Są zuchwali i sprzyja im niesamowite szczęście – ukraińscy żołnierze podczas misji bojowych pod Charkowem w początkowej fazie inwazji Rosji na Ukrainę.

11:15 – Prelekcja

11:45 – „Rekonstrukcja inwazji”
100' 2021 Czechy, Słowacja, reż. Jan Šikl

Trudna prawda o Praskiej Wiośnie 1968 roku opowiedziana przez cudem odnalezione archiwalia. Opór i oportunizm, bohaterowie i kolaboranci.

Piątek (17 listopada) Aula 1.18 bud A

09:00 – „Syndrom Hamleta”
85' 2022 Polska, Niemcy, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

Pierwsza generacja Ukraińców urodzonych w wolnym kraju zmaga się w wojennymi traumami.

10:30 – Prelekcja

11:00 - „Młoda Białoruś”
53' 2022 Polska, reż. Łukasz Ruciński, Patryk Szczepaniak

Traumatyczne wspomnienia represji, walka z systemem i tęsknota za zwyczajnym życiem. Młodzi Białorusini po ucieczce z kraju szukają swojego miejsca w świecie.

12:00 – „Zakaz filmowania”
24' 2021 Szwecja, reż. Knutte Wester

Teheran, jakiego nie znamy: nielegalny hop-hop w parkach i podziemnych przejściach, ukryta kamera, strach i ochota na bunt.

 

Kino Za Rogiem Cafe
ul. Świętego Mikołaja 6, 35-001 Rzeszów

Poniedziałek 13 listopada

17:00 - „Rozjaśnić mrok”
80' 2022 Ukraina, reż. KINODOPOMOHA

Jak mieszkać w domu, którego ściany zburzył rosyjski pocisk? Wojna w  Ukrainie z perspektywy cywilów w obiektywie młodych twórców dokumentu.

18:30 - „Ukraina. Na tropie rosyjskich zbrodni”
51' 2022 Szwajcaria, reż. Marie-Laure Widmer Baggiolini

To dzięki ich zaangażowaniu będzie można kiedyś postawić przed sądem  zbrodniarzy w mundurach. Żmudna praca działaczy i śledczych  dokumentujących rosyjskie zbrodnie wojenne

Wtorek 14 listopada

17:00 – „Adopciaki”
73' 2020 Holandia, reż. Saskia Gubbels

Największe holenderskie schronisko dla zwierząt. Ludzie, starający się  zrobić wszystko by jak najlepiej przygotować psy do adopcji – i ich  podopieczni, których trudno nie polubić.

18:30 - „Kupa pieniędzy”
84' 2022 USA, reż. Shawn Bannon

Za kulisami przemysłowej hodowli świń. Wielkie pieniądze, cierpienie  zwierząt, śmierdzący problem i ludzie zmuszeni żyć w sąsiedztwie  gigantycznych „fabryk mięsa”.

Środa 15 listopada

17:00 - „Nie mów nikomu”
71' 2022 Holandia, reż. Marjolein Busstra

Młodzi terapeuci i ich podopieczni – nastolatki uwikłane w różne formy  seksualnego wykorzystywania.

18:30 – „Terapia”
80' 2021 Izrael, reż. Zvi Landsman

Zamknięte środowisko izraelskich ortodoksów i szokujące praktyki  pseudo-terapeutów, obiecujących swoim zagubionym klientom „wyleczenie” z  homoseksualizmu.

Czwartek 16 listopada

17:30 – „Młoda Białoruś”
53' 2022 Polska, reż. Łukasz Ruciński, Patryk Szczepaniak

Traumatyczne wspomnienia represji, walka z systemem i tęsknota za  zwyczajnym życiem. Młodzi Białorusini po ucieczce z kraju szukają  swojego miejsca w świecie.

18:30 – „Mara. Białoruski sen”
62' 2022 Francja, Wielka Brytania, reż. Sasha Kulak

Alicja w krainie dyktatora. Kronika białoruskich protestów w poetyce  sennego marzenia.

Piątek 17 listopada

17:00 – „Sfora”
52' 2022 Polska, reż. Tadeusz Chudy

Więzienie, psy i klawisz z otwartą głową. Czy recydywiści z długoletnimi  wyrokami na karku są w stanie ocalić przed eutanazją zwierzaki z  okolicznego schroniska?

18:00 – „Syndrom Hamleta”
85' 2022 Polska, Niemcy, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

Pierwsza generacja Ukraińców urodzonych w wolnym kraju zmaga się w  wojennymi traumami.

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rzeszowski Dom Kultury otwiera nową filię. Ruszają zapisy na zajęcia

W październiku 2023 roku działalność rozpocznie dwudziesta filia Rzeszowskiego Domu Kultury. Placówka powstaje przy alei Tadeusza Rejtana 21. Z jej oferty będą mogły korzystać dzieci, młodzież oraz dorośli. Zapisy na zajęcia zaplanowano...

Aktualności

Parada stworów i cudaków rozpocznie tegoroczną Maskaradę [PROGRAM]

Wielkimi krokami zbliża się święto Teatrów Ożywionej Formy, które w tym roku wyjątkowo odbywa się jesienią. Hasło tegorocznej edycji Maskarady to „oSWÓJ LĘK”.

Aktualności

Plenerowy spektakl dla dzieci w Parku Jedności Polonii z Macierzą

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza dzieci wraz z rodzicami na plenerowy spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Lalkowego „Przytulanka” ze Stalowej Woli. Przedstawienie odbędzie się w ramach projektu „O tradycjach...

Aktualności

Afro Kolektyw gwiazdą Festiwalu Wolności Twórczej w Rzeszowie

W paździeniku w Rzeszowie odbędzie się 4. edycja Festiwalu Wolności Twórczej – interdyscyplinarnego cyklu wydarzeń ukazującego różne aspekty wolności artystycznej. Organizatorem 3-dniowego festiwalu jest Stowarzyszenie Podkultura.

Aktualności

Spotkanie z Ałbeną Grabowską i Wacławem Holewińskim w ramach Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej

Czwarte spotkanie w ramach Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat odbędzie się pod nazwą „Historia odkrywana na nowo – literatura i film”. Gośćmi będą: Ałbena Grabowska – autorka bestsellerowej powieści „Stulecie winnych”...

Aktualności

Finał Senioraliów Rzeszowskich. Koncert Małgorzaty Ostrowskiej na Bulwarach

W najbliższą sobotę, 16 września na Bulwarach odbędzie się wielki finał tegorocznej edycji Senioraliów Rzeszowskich. W bogatym programie wydarzenia znajdą się m.in. plenerowe targi dla Seniora, występy artystyczne, pokaz mody „Stylowy Senior”....

Aktualności

Rzeszów Breakout Days 2023 [PROGRAM]

W dniach 14 - 16 września w Rzeszowie odbędzie się kolejna edycja festiwalu Rzeszów Breakout Days poświęconego twórczości Tadeusza Nalepy, lidera i założyciela legendarnego zespołu Breakout.

Aktualności

Koncert Wiedeński 3 - premiera nowego programu Orkiestry Księżniczek w Rzeszowie

Znakomici soliści, wspaniałe kreacje wokalne, międzynarodowy balet, projekcje multimedialne, a przede wszystkim pierwsza na świecie Orkiestra Księżniczek. Ten wyjątkowy projekt już w październiku przyjedzie do Rzeszowa z nowym programem zatytułowanym „Koncert Wiedeński...

Reklama