Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Filharmonia Podkarpacka rozpoczyna nowy sezon. Zabrzmi m.in. V Symfonia Beethovena

Dodano: /

Uwertura do opery "Cyrulik Sewilski" G. Rossiniego otworzy nowy sezon artystyczny w Filharmonii Podkarpackiej. Następnie usłyszymy koncert na klarnet f- moll C.M. von Webera. W drugiej części wieczoru zabrzmi jeden z najsłynniejszych utworów muzyki poważnej – V Symfonia Ludwika van Beethovena. Orkiestrę symfoniczną poprowadzi hiszpański dyrygent David Gimenez, solistą będzie włoski klarnecista Alessandro Carbonare.

Nowy sezon artystyczny rozpocznie się z włoskim temperamentem – od Uwertury pochodzącej z uwielbianej przez publiczność opery komicznej – „Cyrulik Sewilski” (1816) Rossiniego (1792 – 1868). Pełno w niej słynnych muzycznych tematów urzekających radością, lekkością i wdziękiem. Nazwisko Carl Maria von Weber (1786 – 1826), jednego z pierwszych romantyków, także kojarzy się z operą. Niebawem w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej zabrzmi Uwertura do „Oberona” (1826), ale wcześniej usłyszeć będzie można Koncert na klarnet i orkiestrę f- moll (1811), napisany jeszcze przed pionierskim „Wolnym strzelcem” (1821) Webera. Klarnet był ulubionym instrumentem niemieckiego kompozytora – często powierzał mu Weber „role solowe” w swoich operach, jemu także poświęcił mistrzowski Kwintet klarnetowy (1815). Koncert na klarnet f- moll powstał z inspiracji niemieckiego wirtuoza Heinricha Baermanna (1784 – 1847), i do dzisiaj chętnie sięgają po niego koncertujący klarneciści, bo jest to utwór niezwykle atrakcyjny pokazujący wszystkie możliwości brzmieniowe klarnetu.

Drugą część wieczoru otworzą cztery przejmujące dźwięki – to bez wątpienia najsłynniejszy motyw w dziejach muzyki, który pochodzi z V Symfonii c –moll (1808) L. van Beethovena (1770 – 1827). Wiekopomne dzieło pisał kompozytor w czasie, kiedy postępująca utrata słuchu zmusiła go do rezygnacji z koncertów publicznych. Nie trudno wyobrazić sobie ogrom rozpaczy kompozytora. „Niewiele brakowało, a skończyłbym z życiem – pisał w testamencie heligenstadzkim – Tylko ona sztuka mnie powstrzymała. Ah zdało mi się to niemożliwe opuścić świat zanim stworzę to wszystko, do czego czułem się powołany…” Pełen niepokoju „motyw losu”- z pierwszej części Symfonii otwiera przed słuchaczem świat pełen emocji. „Cierpienie, walka, zwycięstwo” – ta idea wyrażona uniwersalnym językiem muzyki Beethovena przewija się we wszystkich częściach – w Andante o marszowym charakterze, dynamicznym Scherzu oraz w triumfalnym Finale, który wybrzmiewa w optymistycznym C – dur.

Inauguracja 69. sezonu artystycznego w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się już w najbliższy piątek, 22 września 2023 o godz. 19:00.

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

DAVID GIMÉNEZ– dyrygent

ALESSANDRO CARBONARE - klarnet

W programie:

  • G. Rossini – Uwertura do opery „Cyrulik Sewilski”
  • C. M. von Weber – Koncert na klarnet i orkiestrę f – moll op. 73
  • L. van Beethoven – V Symfonia c – moll op. 67

Ceny biletów: 30 zł ulgowy / 40 zł normalny.


ZOBACZ REPERTUAR FILHARMONII PODKARPACKIEJ NA I CZĘŚĆ SEZONU 2023/2024

 

Kilka słów o artystach:

DAVID GIMÉNEZ

fot. Materiały prasowe Filharmonii Podkarpackiej

Urodzony w Barcelonie, David Giménez studiował grę na fortepianie i kompozycję w Conservatori del Liceu w swoim rodzinnym mieście. Następnie specjalizował się w dyrygenturze w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu u Karla Österreichera oraz w Royal Academy of Music w Londynie u Sir Colina Davisa. Od swojego debiutu z orkiestrą NDR w Hanowerze w 1994 roku występował na całym świecie, prowadząc najznakomitsze orkiestry i solistów w takich salach, jak Royal Albert Hall, Filharmonia Berlińska, Salle Pleyel, Wiener Konzerthaus, Suntory Hall w Tokio oraz w nowojorskich Carnegie Hall i Avery Fisher Hall. W trakcie swojej kariery David Giménez dyrygował takimi zespołami, jak Orkiestra Filharmoników Wiedeńskich, Londyńska Orkiestra Symfoniczna, londyńska Philharmonia Orchestra, Orkiestra Filharmonii Monachijskiej, Orchestre de Paris i Orkiestra Filarmonica della Scala. Obecnie David Giménez jest honorowym dyrygentem Orquestra Simfònica del Vallès w Barcelonie.

Opera zajmuje ważne miejsce w harmonogramie występów Maestro Giméneza. Wykonywał on szeroki repertuar operowy w takich teatrach, jak La Scala, Wiener Staatsoper, Royal Opera House Covent Garden, Zurich Opera House, Berlin Deutsche Oper, Théâtre du Champs-Elysées, Washington Opera, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Teatro Real w Madrycie czy Sydney Opera House. Dzięki wyjątkowemu rozumieniu sztuki wokalnej Maestro Giménez regularnie współpracuje z takimi śpiewakami jak José Carreras, Plácido Domingo, Anna Netrebko, Roberto Alagna, José Cura, Bryn Terfel, Joseph Calleja i Charles Castronovo.

Maestro Giménez zasiadał również w jury konkursu wokalnego im. Verdiego w Parmie, Światowego Konkursu Operowego „Operalia” oraz Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Królowej Zofii w Madrycie. W 2022 roku został głównym gościnnym dyrygentem Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, a także dyrektorem artystycznym festiwalu „Sounds of Oradea” w Oradei w Rumunii.

W tym sezonie Maestro Giménez dyrygował między innymi Królewską Orkiestrą Filharmoniczną w Londynie, Belgijską Orkiestrą Narodową, Orchestra dell´Arena di Verona, Orchestra della RAI Torino, Orchestre de L´Île de France w Paryżu oraz Orquestra de Barcelona. W dziedzinie wykonawstwa muzyki operowej David Giménez otworzył niedawno sezon Gran Teatre del Liceu w Barcelonie serią koncertów w hołdzie Giuseppe Verdiemu i powierzono mu prawykonanie nowej opery El Juez, skomponowanej przez Christiana Kolonovitsa, która miała swoją światową premierę w Bilbao oraz na Festiwalu w Erl w Austrii. Maestro Giménez zadebiutował tą operą również w nowym Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu i Theater an der Wien. Do jego ostatnich osiągnięć można zaliczyć takie produkcje operowe jak Traviata, Lunatyczka i Carmen (Sofia Opera i Las Palmas Opera). Maestro Giménez wystąpił również na kilku koncertach, które odbyły się w ramach pożegnalnej światowej trasy koncertowej José Carrerasa, a także podczas niedawnego tournée Roberto Alagni we Francji i Belgii.

Nagrania Maestro Davida Giméneza obejmują utwory realizowane dla takich wytwórni płytowych jak Decca, BMG Classics, Koch-Schwann, Erato i Discmedi.

 

ALESSANDRO CARBONARE

fot. Materiały prasowe Filharmonii Podkarpackiej

Alessandro Carbonare urodził się w Desenzano del Garda ( północne Włochy ). Obecnie od 2004 roku jest pierwszym klarnecistą Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie.

Przez 15 lat mieszkał w Paryżu, gdzie był pierwszym klarnecistą w Orchestre National de France.

Artysta wygrał wiele międzynarodowych konkursów na całym świecie, takich jak Genewa 1990, Praga 1991, Toulon 1991, ARD Monachium 1991 i 1992 oraz Paryż 1992.

Jego występy koncertowe obejmują Orchestre de la Suisse Romande, Hiszpańską Orkiestrę Narodową, Orkiestrę Symfoniczną w Oslo, Orkiestrę Kameralną Niemiec Południowo-Zachodnich, Bayerischer Rundfunk w Monachium, Wien Sinfonietta, Orchestre National de France, Berlińską Orkiestrę Radiową oraz wszystkie najważniejsze orkiestry włoskie. Jako pierwszy klarnet grał również z Orkiestrą Filharmonii Berlińskiej, Orkiestrą Symfoniczną Chicago oraz Orkiestrą Filharmonii Nowojorskiej.

Na osobiste zaproszenie otrzymane od M° Claudio Abbado gra teraz w Lucerne Festival Orchestra oraz nagrał na żywo koncert klarnetowy K622 Mozarta dla Deutsche Gramophon.

Płyta ta zwyciężyła na 49-tym Record Academy Awards 2013. Dostępnych jest wiele innych nagrań dla Decca.

Alessandro Carbonare występuje aktywnie nie tylko w ramach muzyki klasycznej, lecz również w projektach jazzowych i klezmerskich. Jest aktywnym członkiem FESNOJIV w Wenezueli, ucząc nieodpłatnie muzyki setek ubogich młodych ludzi w Caracas. Współpracował z wieloma znanymi przyjaciółmi w ramach wszystkich rodzajów muzyki: Leonidas Kavakos, Pinkas Zuckerman, Alexandre Lonquich, Lang Lang, Martha Argherich, Paquito D’Riveira, Luis Sclavis, Enrico Pieranunzi i Stefano Bollani.

Jest profesorem w Accademia di Santa Cecilia w Rzymie oraz latem w Accademia Chigiana w Sienie.

 

 

Reklama

Komentarze

Reklama