Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

"Fenomeny" - nowa wystawa fotografii w Galerii Nierzeczywistej

Dodano: /

14 stycznia 2022 r. (piątek) o godz. 18:00 w Galerii Nierzeczywistej przy ul. Jana Matejki 10, odbędzie się wernisaż wystawy pn. "Fenomeny" Jagody Przybylak i Jerzego Dobrzańskiego. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 2 lutego br.

Wystawa „Fenomeny” prezentuje twórczość Jadwigi Przybylak urodzonej w Warszawie, a mieszkającej od ponad 40 lat w Nowym Jorku awangardowej artystki, która w latach 70 -tych tworzyła początki nurtu polskiej fotografii konceptualnej.

Opiekunem jej dorobku a zarazem asystentem jest rzeźbiarz  Jerzy Dobrzański urodzony w Rzeszowie, który również prezentuje swoje prace.

Jest to pierwsza wspólna wystawa duetu, który twórczo rezonuje ze sobą już od 8 lat.

O wystawie:

Jest to opowieść o tym w jaki sposób jawią się rzeczy i jak my je doświadczamy. O tym jak szukamy nielogicznej szczeliny rozumienia fenomenów* i czy patrzymy  żeby widzieć czy  tak żeby zobaczyć?

Na wystawie mamy  do czynienia z metadokumentalistyką gestów fotograficznych, które podlegają strukturalnym przetworzeniom, przestrzennym rekonfiguracjom, perspektywicznej negocjacji w obszarze zmarzliny fotograficznej, a więc rozbijaniem tafli lodu, którą jest fotografia. Tak jakbyśmy przechadzali się, wbrew zasadzie fotografii, w jej wewnętrznych komnatach, próbując przekroczyć fotograficzny pozór, płaszczyznę dekoracji, z żądaniem tego, co autentyczne. I tak wchodzimy do fotograficznego holu, niemożliwego wnętrza, które jednocześnie patrzy na nas.

* Słowo Fenomen w kontekście fenomenologii Edmunda Husserla to zjawa lub zjawisko dane zmysłom, lecz nie takie, za którym ukrywa się jakaś rzecz lub przedmiot sam w sobie. Fenomen jest manifestacją rzeczy samej.

O autorach:

Jagoda Przybylak - urodziła się w Warszawie w roku 1929, gdzie ukończyła studia architektoniczne na tamtejszej Politechnice. Od początku lat 80-tych mieszka naprzemiennie w Nowym Jorku i Warszawie. Na drugą połowę lat 60-tych przypada początek jej działalności artystycznej, którą zakwalifikować można do nurtu fotografii konceptualnej. Jej pierwszą ważną wystawą była "100 x siatka" w roku 1969. Od tamtego czasu nieprzerwanie zajmuje się ekploracją medium fotograficznego. Swoje prace wystawiała w wielu perstiżowych galeriach w Polsce i na całym świecie. Przez wiele lat współpracowała z Januszem Bąkowskim, Zbigniewem Dłubakiem oraz Krzysztofem Wodiczko.

Jerzy Dobrzański ( ur. w Rzeszowie)– rzeźbiarz, projektant, absolwent warszawskiej ASP, stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej - stypendium w Pratt Institute w Nowym Jorku w 2012 roku oraz stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii sztuki

wizualne.

Głównie autor rzeźb i obiektów w przestrzeni publicznej, która jest dla niego naturalnym polem ekspresji i ekspozycji artystycznej. Jego prace można zobaczyć w Gdańsku, Warszawie, Łodzi, czeskiej Pradze czy Rehovot w Izraelu.

Za swoje projekty otrzymał nagrody: Must Have na Łódź Design Festiwal w Łodzi czy Top Design Award na Arena Design w Poznaniu.

Organizator i kurator wielu wystaw i wydarzeń artystycznych.

 

Wystawa została objęta patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Ekspozycja potrwa do 2 lutego.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Skarby Franciszka Kotuli" - nowe wydawnictwo Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie

27 września 2023 r swoją premierę ma nowe wydawnictwo Muzeum Okręgowego i Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie zatytułowane „Skarby Franciszka Kotuli” autorstwa Moniki Michaluk. Z tej okazji w czwartek (28.09)...

Aktualności

Nowa wystawa w Galerii WDK

„Konie Mongolskie w Fotografii” – to tytuł nowej wystawy, która od 29 września 2023 r. będzie prezentowana w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury, mieszczącej się przy ul. Stefana Okrzei 7 w Rzeszowie.

Aktualności

Weber, Schumann i Ravel w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

Uwertura do opery „Oberon” Carla Marii von Webera, koncert fortepianowy a-moll Roberta Schumanna i druga suita koncertowa „Dafnis i Chloe” Maurice Ravela wypełnią program piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura...

Aktualności

Postacie ze świata sztuki, nauki i kultury na grafikach Julii Rut. Nowa wystawa w RIK

Od 6 do 27 października w budynku Rzeszowskiego Inkubatora Kultury będzie można obejrzeć prace absolwentki Instytutu Sztuk Pięknych UR – Julii Rut.

Aktualności

Spotkania autorskie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie

„Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat” to cykl spotkań autorskich organizowanych przez Wojewódzka i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. W ramach wydarzenia zaplanowano 8 spotkań, które odbędą się w różnych filiach...

Aktualności

"Królowie Bluesa" zagrają w Rzeszowie

Szykuje się kolejna gratka dla fanów bluesa. W październiku w Rzeszowie wystąpią znani polscy gitarzyści w ramach koncertu pn. „Królowie Bluesa”. Wydarzenie odbędzie się z okazji 3 jubileuszów Estrady Rzeszowskiej: 65-lecia Estrady...

Aktualności

W piątek parkingi RDK zamienią się w strefy atrakcji dla dzieci

Park(ing) Day to kolejna inicjatywa odbywająca się w ramach kończącego się w piątek Tygodnia Mobilności w Rzeszowie. 22 września 2023 r. parkingi przy filiach RDK zamienią się w strefy pełen atrakcji dla...

Aktualności

Bambolino - teatralne widowisko cyrkowe po raz pierwszy w Rzeszowie

Hipopotamy tańczące w baletkach, pojedynek kangurów bokserskich, Człowiek-Rakieta wystrzelony z armaty – to tylko część atrakcji jakie będzie można zobaczyć podczas barwnego pokazu cyrkowego mistrza Bambolino. Na widzów czeka 80 minut śmiechu...

Reklama