Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

"Fenomeny" - nowa wystawa fotografii w Galerii Nierzeczywistej

Dodano: /

14 stycznia 2022 r. (piątek) o godz. 18:00 w Galerii Nierzeczywistej przy ul. Jana Matejki 10, odbędzie się wernisaż wystawy pn. "Fenomeny" Jagody Przybylak i Jerzego Dobrzańskiego. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 2 lutego br.

Wystawa „Fenomeny” prezentuje twórczość Jadwigi Przybylak urodzonej w Warszawie, a mieszkającej od ponad 40 lat w Nowym Jorku awangardowej artystki, która w latach 70 -tych tworzyła początki nurtu polskiej fotografii konceptualnej.

Opiekunem jej dorobku a zarazem asystentem jest rzeźbiarz  Jerzy Dobrzański urodzony w Rzeszowie, który również prezentuje swoje prace.

Jest to pierwsza wspólna wystawa duetu, który twórczo rezonuje ze sobą już od 8 lat.

O wystawie:

Jest to opowieść o tym w jaki sposób jawią się rzeczy i jak my je doświadczamy. O tym jak szukamy nielogicznej szczeliny rozumienia fenomenów* i czy patrzymy  żeby widzieć czy  tak żeby zobaczyć?

Na wystawie mamy  do czynienia z metadokumentalistyką gestów fotograficznych, które podlegają strukturalnym przetworzeniom, przestrzennym rekonfiguracjom, perspektywicznej negocjacji w obszarze zmarzliny fotograficznej, a więc rozbijaniem tafli lodu, którą jest fotografia. Tak jakbyśmy przechadzali się, wbrew zasadzie fotografii, w jej wewnętrznych komnatach, próbując przekroczyć fotograficzny pozór, płaszczyznę dekoracji, z żądaniem tego, co autentyczne. I tak wchodzimy do fotograficznego holu, niemożliwego wnętrza, które jednocześnie patrzy na nas.

* Słowo Fenomen w kontekście fenomenologii Edmunda Husserla to zjawa lub zjawisko dane zmysłom, lecz nie takie, za którym ukrywa się jakaś rzecz lub przedmiot sam w sobie. Fenomen jest manifestacją rzeczy samej.

O autorach:

Jagoda Przybylak - urodziła się w Warszawie w roku 1929, gdzie ukończyła studia architektoniczne na tamtejszej Politechnice. Od początku lat 80-tych mieszka naprzemiennie w Nowym Jorku i Warszawie. Na drugą połowę lat 60-tych przypada początek jej działalności artystycznej, którą zakwalifikować można do nurtu fotografii konceptualnej. Jej pierwszą ważną wystawą była "100 x siatka" w roku 1969. Od tamtego czasu nieprzerwanie zajmuje się ekploracją medium fotograficznego. Swoje prace wystawiała w wielu perstiżowych galeriach w Polsce i na całym świecie. Przez wiele lat współpracowała z Januszem Bąkowskim, Zbigniewem Dłubakiem oraz Krzysztofem Wodiczko.

Jerzy Dobrzański ( ur. w Rzeszowie)– rzeźbiarz, projektant, absolwent warszawskiej ASP, stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej - stypendium w Pratt Institute w Nowym Jorku w 2012 roku oraz stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii sztuki

wizualne.

Głównie autor rzeźb i obiektów w przestrzeni publicznej, która jest dla niego naturalnym polem ekspresji i ekspozycji artystycznej. Jego prace można zobaczyć w Gdańsku, Warszawie, Łodzi, czeskiej Pradze czy Rehovot w Izraelu.

Za swoje projekty otrzymał nagrody: Must Have na Łódź Design Festiwal w Łodzi czy Top Design Award na Arena Design w Poznaniu.

Organizator i kurator wielu wystaw i wydarzeń artystycznych.

 

Wystawa została objęta patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Ekspozycja potrwa do 2 lutego.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Andrzejki z Valentiną Maslovską w Rzeszowskich Piwnicach

Valentina Maslovska – wokalistka, trenerka wokalna, autorka tekstów i kompozytorka - zagra wraz z zespołem koncert andrzejkowy w Rzeszowskich Piwnicach. Podczas koncertu usłyszycie materiał z płyty "V A L E N T...

Aktualności

Halloweenowe Filmowe Przedszkole: Baśnie i polskie bajki dla najmłodszych

Kino za Rogiem Cafe organizuje spotkanie pod hasłem „Halloweenowe Filmowe Przedszkole” z myślą o dzieciach w wielu od 2 do 5 lat. Wydarzenie pozwoli maluchom odkryć magię kina i radość ze wspólnego...

Aktualności

Zdjęcia Krzysztofa Ruszela na nowej wystawie czasowej w Muzeum Etnograficznym

Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie zaprezentuje zdjęcia zmarłego 2021 roku Krzysztofa Ruszela, wieloletniego kierownika Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie. Wernisaż wystawy zatytułowanej „Ad memoriam Krzysztof Ruszel” odbędzie się 2 listopada 2023...

Aktualności

11. edycja festiwalu "Źródła Pamięci. Szajna - Grotowski - Kantor" [PROGRAM]

W programie tegorocznej edycji znalazło się m.in. cztery spektakle, prelekcje, wystawa oraz warsztaty.

Aktualności

Bezpłatne koncerty symfoniczne w Filharmonii Podkarpackiej

W najbliższy weekend będzie można wziąć udział w wyjątkowych doświadczeniach, jakim niewątpliwie są koncerty symfoniczne na żywo. W Filharmonii Podkarpackiej odbędą się dwa koncerty z udziałem orkiestry. Co ważne, obydwa wydarzenia są...

Aktualności

Wernisaż wystawy Beaty Czyżewskiej otworzy Rzeszów Jazz Festiwal 2023

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja największego festiwalu jazzowego na Podkarpaciu. Wydarzeniem otwierającym będzie wystawa fotografii Beaty Czyżewskiej prezentująca koncerty i artystów poprzedniej edycji.

Aktualności

Gala operowo-operetkowa z Jonasem Kaufmannem w kinie Zorza

W listopadzie kino Zorza pokaże retransmisję gali operowo-operetkowej z udziałem gwiazd operowego świata.

Aktualności

Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie będzie miał nową nazwę i status

Od przyszłego roku Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie zmieni nazwę na Centrum Młodzieży w Rzeszowie i zyska status pałacu młodzieży.

Reklama