Rzeszów - Niedziela, 29.09.2024
Reklama

Europejski Stadion Kultury 2019. W tym roku ponad 40 wydarzeń. Znamy pierwsze szczegóły

Dodano: /

Przed nami dziewiąta edycja największego wydarzenia kulturalnego w Rzeszowie. Festiwal Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury odbędzie się w dniach 21-23 czerwca. Przez trzy dni trwania festiwalu organizatorzy zapewnią intensywną dawkę doznań artystycznych. Podczas tegorocznej edycji odbędzie się ponad 40 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki, w tym m.in. koncerty, wystawy, spektakle, performance, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania i wiele innych. 

Najważniejszym punktem programu będzie Koncert Główny, który odbędzie się w piątek, 21 czerwca na Stadionie Miejskim. Na scenie pojawiają się polskie gwiazdy, które razem z artystami z krajów Partnerstwa Wschodniego wspólnie wykonają swoje utwory.

Podczas festiwalu nie zabraknie także kolejnych edycji wydarzeń znanych już rzeszowskiej publiczności, które na stałe wpisały się w program Festiwalu, takich jak choćby Silent Disco. W programie znajdzie się też kilka niezwykłych projektów, które swoją premierę będą miały właśnie podczas ESK. Organizatorzy nie zdradzają jednak jeszcze szczegółów - informacje o kolejnych wydarzeniach pojawiać się będą stopniowo na stronie internetowej Europejskiego Stadionu Kultury.

W tym roku organizatorzy postanowili stopniowo ujawniać kolejne punkty programu festiwalu. Pierwszym ogłoszonym wydarzeniem jest spektakl “Peryferie” opierający się na konwencji nowocyrkowej.

Niezwykle atrakcyjna dla widza forma pokazu umiejętności artystycznych reprezentować będzie Teatr Formy, który operuje przede wszystkim innymi środkami wyrazu niż słowo. W przypadku nowocyrkowego Teatru Formy, będzie to żonglerka artystyczna, iluzja optyczna oraz pokaz umiejętności siłowych za pomocą koła cyrkowego (akrobacja w kole). Performerzy biorący udział w spektaklu skoncentrują się na możliwościach ludzkiego ciała oraz doprowadzonej do perfekcji manipulacji obiektami. Pokazy umiejętności wpisane zostaną w strukturę dramatu. Problematyką, podejmowaną przez spektakl są granice międzykulturowe. Artyści reprezentować będą dwie podobne do siebie przestrzenie – każdy z nich będzie samodzielną jednostką, a ich spotkanie skutkować będzie tworzeniem nowej płaszczyzny, zacieraniem granic i kreowaniem wspólnego wyrazu artystycznego.

Dla zwiększenia efektu wizualnego, część sprzętu scenicznego będzie zaprogramowana zgodnie z rytmem muzyki za pomocą technologii LED.

Spektakl przygotowany został przez  Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Manowce, które zajmuje się popularyzacją polskiej sztuki nowego cyrku, w tym promocją najlepszych w swoich dziedzinie artystów scenicznych.

Spektakl będzie można zobaczyć 22 czerwca o godz. 20.00 przy Fontannie Multimedialnej.

A już 18 kwietnia kolejna odsłona jednego z punktów programu Festiwalu.

Informacje o kolejnych wydarzeniach, które odbędą się w ramach Festiwalu będą publikowane na stronie www.stadionkultury.pl w zakładce “Wydarzenia” oraz na facebookowym profilu Festiwalu. Na stronie uruchomiono również licznik, który odlicza czas do rozpoczęcia festiwalu.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rzeszowskie kina Helios obniżają ceny biletów

Kina Helios wprowadzają atrakcyjne ceny biletów. Nowy cennik obowiązuje od 17 stycznia.

Aktualności

Sweet Noise zagra w Rzeszowie w ramach trasy "Respect Tour"

Po kilku latach przerwy zespół Sweet Nosie powraca na scenę. Po udanej mini trasie w poprzednim roku, grupa kontynuuje koncertowanie i zapowiada już pierwsze koncerty w 2020 roku.

Aktualności

"Kod Dedala" w Kinie Konesera

Film inspirowany kulisami wydania „Inferno” Dana Browna.

Aktualności

Koncert Noworoczny w Wojewódzkim Domu Kultury

Podczas koncertu usłyszymy utwory muzyki klasycznej, musicalowej filmowej i rozrywkowej.

Aktualności

Spotkanie autorskie z Urszulą Dudziak

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wyjątkowe spotkanie.

Aktualności

"Boże ciało", kręcone w podkarpackich Jaśliskach, z nominacją do Oscara

Reżyser Jana Komasa ma szanse na Oscara. „Boże ciało”, które kręcono na Podkarpaciu, powalczy z filmami z Macedonii, Francji, Korei Południowej oraz Hiszpani.

Reklama