Rzeszów - Poniedziałek, 23.12.2024
Reklama

Epicki poemat symfoniczny R. Straussa w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

Podczas najbliższego wieczoru muzycznego w Filharmonii Podkarpackiej, usłyszmy monumentalne dzieło Richarada Straussa – „Symfonia alpejska”. Orkiestrę FP poprowadzi  Jiří Petrdlík - jeden z najbardziej uznawanych europejskich dyrygentów swojego pokolenia.

Niemiecki kompozytor – Richard Strauss (1864 – 1949) w pełni zasłużył na miano „króla późnoromantycznej orkiestry symfonicznej”. W zakresie instrumentacji wzniósł się na nieosiągalne dla wielu kompozytorów wyżyny mistrzostwa. Jego utwory magnetyzują wielką siłę wyrazu, dzięki orkiestrze, która w rękach Straussa staje się narzędziem do budowania wielkich obrazów symfonicznych programowo – ilustracyjnych. Alpensinfonie op. 64 (1915), to właściwie epicki, pełen dramaturgii poemat symfoniczny, napisany na orkiestrę o potężnej obsadzie, która wprost oszałamia mnóstwem niezwykłych kolorystycznych efektów. Aby zilustrować samotną wyprawę wędrowca na alpejski szczyt zastosował kompozytor Windmaschine i Donnermaschine – naśladujące odgłosy deszczu i burzy. Symfonia rozpoczyna się akordami w ciemnych barwach, z których wyłania się motyw gór. To początek wyprawy w mrokach przed świtem. Aura jaśnieje – przy wschodzie słońca. Muzyka prowadzi słuchacza dalej alpejskim szlakiem poprzez łąki, strumienie, lasy i wodospady przepiękne naśladowane dźwiękami skrzypiec, harf i czelesty. W końcu wędrowiec dociera do lodowca – migotanie lodu oddają dźwięki trąbek w najwyższych rejestrach. Szczyt zostaje zdobyty. Wzruszenie wędrowca, podziwiającego zapierający dech w piersiach widok ze szczytu, obrazuje solo oboju. Emocjonalna kulminacja Symfonii alpejskiej jest peanem na cześć piękna natury. Droga powrotna przywołuje grozę burzy i szalejący wiatr, odmalowuje również zachód słońca. Dzieło kończy się cichym epilogiem, jakby „spowitym w mrokach nocy”.

Najbliższy koncert abonamentowy w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się w piątek, 12 stycznia  2024 r. Rozpoczęcie tradycyjnie o godz. 19:00. W bilety w cenie 30 zł (ulgowy) i 40 zł (normalny) do nabycia w kasie Filharmonii oraz na stronie internetowej instytucji.

 

Jiří Petrdlík /1977/ - jednen z najbardziej uznawanych europejskich dyrygentów swojego pokolenia. Studiował grę na fortepianie, puzonie i dyrygenturę (1995-2000 w Konserwatorium w Pradze, 2000-2005 w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze) u prof. Miroslava Košlera, prof. Miriam Němcovej, prof. Jiří Bělohlávka, prof. Radomila Eliški, prof. Františka Vajnara, prof.Tomáša Koutníka i innych. Ukończył studia w klasie mistrzowskiej głównego dyrygenta orkiestry Filharmonii w Nowym Jorku prof. Kurta Masura we Wrocławiu i głównego dyrygenta Filharmonii BBC prof. Jiří Bělohlávka.

W latach 2002-2009 był stałym dyrygentem Teatru Narodowego w Brnie i dyrektorem muzycznym Teatru Miejskiego w Brnie. Od 2004 r. jest zatrudniony jako stały dyrygent w Teatrze im. J. K. Tylta w Pilźnie. Petrdlík regularnie współpracuje gościnnie z prestiżowymi międzynarodowymi scenami operowymi (np. W Mesynie, Tuluzie, Warszawie, Północnym Teksasie, Pradze, Szegedzie, Kairze, Aleksandrii itp.).

W dziedzinie muzyki symfonicznej Jiří Petrdlík dyryguje czołowymi orkiestrami czeskimi i zagranicznymi (Praska Orkiestra Symfoniczna, Czeskie Radio SO, Czeskie Narodowe SO, Filharmonia Janáček w Ostrawie, Morawska Filharmonia w Ołomuńcu, Północnoczeska Filharmonia w Teplicach, Wrocławska Filharmonia, Orkiestra Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Orkiestra MTM w Warszawie, KSO w Toronto, Iwasaki Philharmonic ao) i regularnie pojawia się jako gość na różnych festiwali muzycznych w Europie, Japonii, Chinach, Kanadzie i USA. Od sezonu 2010/11 z powodzeniem rozwija bogatą współpracę artystyczną z Kairską Orkiestrą Symfoniczną, gdzie został mianowany Dyrektorem Artystycznym Generalnym i Głównym Dyrygentem w latach 2011-15.. W sezonie 2014/15 Petrdlík został zaproszony do Alte Oper w Frankfurcie, a w sezonie 2015/16 był gościnnym dyrygentem w Wiener Musikverein. Od tego czasu rozwijał bogatą współpracę artystyczną jako stały dyrygent gościnny Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Od roku 2015 Petrdlík regularnie organizuje prestiżowe noworoczne trasy koncertowe w Chinach z wybitnymi europejskimi orkiestrami.

Petrdlík prowadził także szeroką działalność jako chórmistrz (od 2009 r. Dyrektor artystyczny praskiego chóru mieszanego), muzykolog (Uniwersytet Karola w Pradze) - zdobył tytuł doktora), wydawca i pedagog (kierownik wydziału dyrygentury Konserwatorium im. Jaroslava Ježka w Pradze) i z powodzeniem wziął udział w kilku konkursach (np. w konkursach: Prague Cantat, American Opera Competition, D. Flick Conductor Competition London). Jest przewodniczącym Jury Konkursu "Praga Kantat" i Towarzystwa Fibicha, a od 2017 r. Został dyrektorem unikalnego w skali światowej festiwalu melodramatu koncertowego „Melodramfest" i głównym dyrygentem międzynarodowej orkiestry Carpathia. Od sezonu 2020/21 jestem dyrektorem artystycznym zespołu opery w Teatrze im. J. K. Tyla Plzeň.

Szeroki repertuar Petrdlíka zawiera kompozycje różnych gatunków muzycznych, stylów i okresów. W dziedzinie dyskografii Petrdlík często zwraca uwagę na rzadko pojawiające się tytuły (np. Ezio Glucka - światowa premiera praskiej wersji opery Beethovena - Habsburskich kantat, Foerster - Glagolitic Mass, Fibich - Missa brevis, Prokofieva – Eugeniusz Oniegin, Arend – Astral Travels i in.)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Wszechświęte” – premiera nowego spektaklu Teatru Przedmieście

W dniach 21 i 22 września o godz. 19:00 w siedzibie Teatru Przedmieście przy ul. Reformackiej odbędą się bezpłatne, premierowe pokazy nowego spektaklu zatytułowanego „Wszechświęte”. Rezerwacji miejsc można dokonać pod nr tel....

Aktualności

Klub Pod Palmą rozpoczyna nowy sezon: Zeppelinians, K44 i dwie imprezy taneczne

Po wakacyjnej przerwie, najstarszy klub w Rzeszowie rusza z nowym sezonem imprezowo-koncertowym. W ten weekend w repertuarze, aż cztery wydarzenia.

Aktualności

Odwołany sobotni pokaz specjalny fontanny multimedialnej

Zaplanowany na sobotę pokaz specjalny fontanny multimedialnej z udziałem aktorów została odwołany. Powód: kiepskie prognozy meteorologiczne.

Aktualności

Premiera: Nowy album Eskaubei & Tomek Nowak Quartet

W piątek 13 września do sieci trafił nowy album Eskaubei & Tomek Nowak Quartet! „10/10”, to piąta płyta formacji konsekwentnie łączącej światy jazzu i hip hopu. Nazwa płyty nie jest przypadkowa. Znajduje...

Aktualności

We wrześniu premiera nowego spektaklu teatru Maska

Teatr Maska przygotował nowe widowisko dla najmłodszych widzów. Pod koniec września swoją premierę będzie miał spektakl "PINOK.IO, czyli co czują maszyny" w reżyserii Agi Błaszczak. Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od 7...

Aktualności

W sobotę otwarcie Senioraliów Rzeszowskich. Wystąpi Majka Jeżowska

Majka Jeżowska będzie gwiazdą wielkiego otwarcia tegorocznych Senioraliów Rzeszowskich. Uroczysta inauguracja z koncertem artystki odbędzie się w najbliższą sobotę na rzeszowskim Rynku. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Aktualności

Spacerownik Teatralny. Poznaj Rzeszów z zupełnie innej perspektywy

We wrześniu Rzeszów dołącza do ogólnopolskiego projektu pn. Spacerownik Teatralny. Po teatralnych zakamarkach miasta oprowadzał będzie Hubert Michalak.

Aktualności

Kaskaderskie show na parkingu rzeszowskiego hipermarketu

Przejazdy przesz ścianę ognia, widowiskowe kraksy, demolka monster truckiem, pokazy driftu, prezentacja jedynego w Polsce dragstera i wiele więcej przygotowali organizatorzy Monster Truck Show, który odbędzie się w najbliższy weekend w Rzeszowie.

Reklama