Rzeszów - Czwartek, 31.10.2024
Reklama

Dzieła sztuki z elektrośmieci. Wyjątkowa wystawa w Rzeszowie

Dodano: /

22 lutego 2022 r. w Rzeszowie otwarto niepowtarzalną wystawę, na której prezentowane są dzieła wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Ekspozycję prezentowaną w Rzeszowskich Piwnicach można zwiedzać do połowy marca br.

Wystawa "Elektryczne Śmieci jako dzieła sztuki! Beeżuteria i Ogrody w szkle" to dwie niezwykłe kolekcje zaprojektowane i wykonane przez Katarzynę Samczyńską, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dzieła powstały z kabli, drutów, fragmentów aluminium, miedzi i drewna pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Beeżuteria poprzez kształty i kolory nawiązuje do pszczół, z kolei Ogrody w Szkle stanowią zaproszenie do świata natury w wydaniu eko.

 „Trash art w centrum stawia pamięć. Przedmioty, które wykorzystuje, jak pisał Culler, stanowią swoistego rodzaju pamiątki pomagające utrzymać nam wspomnienia. Gdy przestają pełnić swoje pierwotne funkcje, np. zużyty bilet do kina czy zniszczona ulubiona suszarka do włosów mogą zyskać życie po życiu dzięki trash art. Nie są już wprawdzie na swoim miejscu, ale w zamian zaskakują swym nieoczywistym pięknem” – mówi Katarzyna Samczyńska. Tworzenie dzieł sztuki w oparciu o elementy elektrycznych śmieci wymaga współpracy z profesjonalnymi zakładami przetwarzania, ponieważ samodzielny demontaż urządzeń tego typu jest prawnie zakazany z uwagi na niebezpieczne substancje zawarte w zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. 

Beeżuteria w heksagonach

Unikatowe broszki, naszyjniki, kolczyki utrzymane zostały w palecie barw miodowej, karmelowej, jasnożółtej stanowiąc kolorystyczne nawiązanie do pszczół. Dodatkowo, artystka skupiła się na formach – ich wiodącą inspiracją pozostaje heksagon, czyli kształt plastrów miodu w ulu. „To, co zdecydowanie przyciąga wzrok to kunsztowne wykonanie każdego najdrobniejszego detalu. Zatopione elementy pochodzące z recyklingu elektrycznych śmieci podkreślają nietuzinkowy charakter kolekcji, ale są także doskonałym przykładem tego, że trash art może mieć wiele odsłon. Kolekcja Beeżuteria przypomina o ulach z recyklingu, które Fundacja stawia w wielu miastach w Polsce pokazując sens selektywnej zbiórki” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Wystawa zostanie zaprezentowana w ciekawych ekspozytorach w kształcie heksagonu.

Ogrody w szkle

Elementy aluminiowe pochodzące z recyklingu lodówek; fragmenty szkła powstałe z przetworzenia kineskopów telewizyjnych czy detale uzyskane z błyszczących bębnów od pralek zostały wykorzystane do stworzenia magicznych ogrodów z industrialnym sznytem. Nieodkryte piękno materiałów pochodzących z recyklingu, umiejętnie zaprojektowane i wyeksponowane, przenosi do zupełnie innego wymiaru. Wystawy: Beeżuteria oraz Lasy w szkle to nie tylko uczta dla zmysłów. Prace Katarzyny Samczyńskiej, powstałe w ramach projektu Elektryczne Śmieci, stanowią wezwanie do selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. „Warto podkreślić, że również dzięki zaangażowaniu rzeszowian, którzy oddają elektrośmieci do czerwonych pojemników w swoim mieście, możemy tworzyć dzieła sztuki w nurcie trash art nadając elektrycznym śmieciom drugie życie. Dziękując mieszkańcom Rzeszowa za ich proekologiczną postawę, zapraszamy do odwiedzenia Rzeszowskich Piwnic i obejrzenia wystawy” – dodaje Kinga Rodkiewicz.

Wystawę, organizowaną wspólnie przez Gminę  Miasto Rzeszów, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO, można oglądać w Rzeszowskich Piwnicach od 22 lutego do 15 marca 2022r.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

HUŚTAWKA

Ostatnia w tym sezonie premiera Teatru Maska

Jeszcze przed wakacjami w repertuarze Teatru Maska pojawi się nowy spektakl. 1 czerwca odbędzie się premiera „Huśtawki” na podstawie bestsellerowej książki Timo Parveli pod tym samym tytułem. Przedstawienie przewidziane jest dla dzieci...

Aktualności

KultURalia 2024. Poparzeni Kawą Trzy dołączają do line-upu

„Gotowi na koncert, w czasie którego z pewnością nie będziecie w stanie stać spokojnie? Możemy Wam zagwarantować, że niejeden KAWAŁEK DO TAŃCA na nim poleci!” – tak organizatorzy KultURaliów zapowiedzieli w mediach...

ŚWIĘTO MELOMANÓW

Kolejny weekend Muzycznego Festiwalu w Łańcucie [17 - 19.05.2024]

Wiele muzycznych emocji czeka melomanów podczas najbliższego weekendu. Przed nami kolejne, wyjątkowe koncerty w ramach 63. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Spotkania z muzyką odbędą się zarówno w sali zamkowej łańcuckiego Zamku jak...

Etno-Wiosna

Turbo Balkan Groove w wykonaniu orkiestry Fanfara Awantura w WDK

W sobotę, 18 maja 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się kolejny koncert z cyklu Etno-Wiosna. Tym razem na scenie orkiestra dęta Fanfara Awantura w projekcie Turbo Balkan Groove....

NOC MUZEÓW W RZESZOWIE

Noc Biblioteki „Z historią Rzeszowa w tle”. Literackie perełki za 2 zł

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do wzięcia udziału w Nocy Biblioteki „Z historią Rzeszowa w tle”. Wydarzenie odbędzie się w ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Rzeszowie.

XII Rzeszowskie KultURalia Studenckie 2024

Kolejni wykonawcy w line-upie Kulturaliów. Ruszyła sprzedaż biletów

10 gwiazd na scenie głównej, scena klubowa, strefa foodtrucków, strefa chilloutu oraz wesołe miasteczko - tak będą wyglądały tegoroczne Rzeszowskie KultURalia Studenckie.

63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Multimedialne przedstawienie „Charlie Chaplin’s Smile” w Filharmonii Podkarpackiej

Trwa 63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. W piątek, 10 maja przed publicznością wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą izraelskiego dyrygenta Naoma Zura. W programie multimedialne przedstawienie „Uśmiech Charliego Chaplina”.

NOCNE ZWIEDZANIE

18 instytucji, kilkadziesiąt wydarzeń. Noc Muzeów w Rzeszowie

Zbliża się kolejna edycja Nocy Muzeów. Już 18 maja 2024 r. rzeszowskie muzea, galerie i instytucje kultury otworzą swoje drzwi dla zwiedzających. W wydarzeniu udział weźmie osiemnaście placówek, które przygotowały kilkadziesiąt wydarzeń.

Reklama