Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Dwudniowa impreza dla miłośników komiksu już w ten weekend

Dodano: /

W najbliższy weekend w Wojewódzkim  Domu Kultury odbędzie się jubileuszowa edycja cyklicznej imprezy dla miłośników komiksów, animacji, kultury japońskiej i fantastyki naukowej spod znaku „Gwiezdnych Wojen”, czyli XXX Podkarpackie Spotkania z Komiksem. Wydarzenie organizowane jest przez działającą od ponad dwudziestu lat Rzeszowska Akademie Komiksu. Impreza odbędzie się w Sali audiowizualnej, na drugim piętrze WDK. Wstęp wolny.

Gośćmi tej edycji spotkań będą:

- Przemysław „Graphos” Świszcz – mieszkający w Strzyżowie twórca komiksów, od lat związany z Rzeszowską Akademią Komiksu i autor imponującego komiksowego albumu o pierwszym historycznym władcy Państwa Polskiego Mieszko: Dziedzictwo, który będzie miał w Rzeszowie swoją premierę. W spotkaniu weźmie udział także Robert „Siwy” Siwek – koordynator projektu realizacji komiksu.

- Maciej Kisiel – pochodzący z Jarosławia, a obecnie działający w Środzie Śląskiej twórca cyklu komiksów, z humorem przypominających baśnie słowiańskie, zebrane w wydanym niedawno albumie "Wiesław. O leniwym Wiesławie i jego pomocnikach".

https://www.facebook.com/WieslawMrokiSredniowiecza/

- Krzysztof Janicz – mieszkający w Warszawie znawca, scenarzysta i tłumacz komiksów, współtwórca bloga „Na plasterki” oraz witryny internetowej poświęconej steampunkowi „Retrostacja”, główny specjalista od twórczości Janusza Christy, scenarzysta komiksów Pierwsza brygada i Obłęd Hegemona (z cyklu „Nowe przygody Kajka i Kokosza”).

https://www.facebook.com/naplasterki/

- Michał Traczyk – mieszkający w Poznaniu doktor nauk humanistycznych, badacz komiksów i kultury popularnej, zastępca redaktora naczelnego i wydawca najważniejszego polskiego periodyku poświęconego komiksom „Zeszyty Komiksowe”, wydawca książek o komiksie i innych zjawiskach kultury współczesnej publikowanych pod szyldem Instytutu Kultury Popularnej, kierownik Pracowni Komiksu w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, autor książki Komiks na świecie i w Polsce (wyd. Dragon).

https://www.facebook.com/Zeszyty-Komiksowe-189675144454/

Sobotnie popołudnie wypełni blok tematyczny dla miłośników świata „Gwiezdnych wojen”, w tym roku poświęcony nowym wydarzeniom w bujnie rozwijającym się uniwersum „Star Wars” – serialowi „Mandalorianin” oraz nadchodzącej premierze IX epizodu cyklu filmowego pt. Skywalker: odrodzenie.

Podczas imprezy można będzie jeszcze oglądać jubileuszową wystawę komiksów i ilustracji trzynastu twórców związanych z Rzeszowską Akademią Komiksu, której finisaż odbędzie się w Galerii WDK na parterze w sobotę o godz. 15.30.

Cały drugi dzień imprezy przeznaczony jest dla miłośników kultury japońskiej, a przede wszystkim mangi i anime. Ta część spotkania upłynie pod znakiem zbliżających się Mikołajków i Świąt; nie zabraknie też coraz popularniejszego w Polsce „cospalya”, czyli występu postaci w strojach z popularnych mang i filmów anime oraz relacji z wyprawy do Chin.

Podczas imprezy odbędą się także konkursy wiedzy o komiksie i świecie „Gwiezdnych wojen” z mnóstwem nagród, ufundowanych przez wydawnictwa: Egmont Polska, Elemental, Instytut Kultury Popularnej, Kotori, Kurc, Ongrys, Scream Comics, Sonia Draga, Timof Comics, Taurus Media oraz Uroboros (Grupa Wydawnicza Foksal).

Organizatorami Spotkań są Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Rzeszowska Akademia Komiksu.

Impreza rozpoczyna się w sobotę o godz. 10.00, zaś w niedzielę o godz. 10.00 w sali audiowizualnej na 2 piętrze WDK w Rzeszowie, ul. Okrzei 7.

 

PROGRAM IMPREZY:

 

Sobota, 30.11.2019:

10.00 – 10.15 - otwarcie imprezy.

10.15 – 11.00 – Mieszko: Dziedzictwo – premiera albumu komiksowego i spotkanie z jego autorem Przemysławem Świszczem oraz koordynatorem projektu Robertem Siwkiem.

11.00 – 11.45 – „W świecie baśni słowiańskich”– spotkanie z Maciejem Kisielem, autorem komiksu Wiesław. Baśnie słowiańskie. O leniwym Wiesławie i jego pomocnikach.

11.45 – 12.30 – „Na plasterki i inne wyczyny Kaprala” – spotkanie z Krzysztofem Janiczem, zbieraczem, tłumaczem i scenarzystą komiksowym, znawcą twórczości Janusza Christy, autorem bloga „Na plasterki” i poświęconej steampunkowi witryny „Retrostacja”.

12.30 – 13.15 – „Komiksowe Zeszyty i komiksowa czytelnia” – spotkanie z Michałem Traczykiem, wydawcą i zastępcą redaktora naczelnego „Zeszytów Komiksowych” oraz kierownikiem Pracowni Komiksu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

13.15 – 13.30 – przerwa, przygotowania do konkursu.

13.30 – 15.30 – konkurs wiedzy o komiksie.

15.30 – finisaż jubileuszowej wystawy twórców związanych z Rzeszowską Akademią Komiksu (galeria WDK na parterze)

15.30 - 18.00 - blok dla fanów świata Gwiezdnych Wojen

15.30 – 16.00 – Rozgrzewka przed epizodem IX Gwiezdnych Wojen – wprowadzenie oraz przegląd materiałów promocyjnych do filmu Skywalker: odrodzenie.

16.00 – 17.00 – Mandalorianie, najlepsi łowcy nagród w świecie Gwiezdnych Wojen.

17.00 – 18.00 – Dawno, dawno temu... Konkurs wiedzy o Odległej Galaktyce.

18.00 – zakończenie pierwszego dnia imprezy.

 

Niedziela, 1.12.2019: Dzień mangi i anime:

10.00 – 11.00 – powitanie i podsumowanie ostatnich wydarzeń w świecie mangi i anime.

11.00 – 12.00 – wspólne dekorowanie sali i słuchanie pieśni świątecznych związanych z anime.

12.00 – 13.00 – 14.00 – Green or Red? – przypomnienie zeszłorocznych życzeń i postanowień ze święta Tanabata i sprawdzenie, ile z nich się spełniło. Gra „Green or Red” (dla tych, którzy nie wezmą udziału w Cosplay Walk.

13.00 – 13.30/14.00 – Cosplay Walk – pochód przebierańców w strojach z mangi i anime na trasie od studni na rynku do fontanny multimedialnej.

13.30/14.00 – 16.30 – Cosplay Walk Fun Section – gry i zabawy zorganizowane przez grupę Cosplay Walk.

16.30 – 17.30 – Goniąc za chińskim smokiem! – relacja z dwutygodniowej wyprawy Pawła „Tessana” Buchwalda do Chin.

18.00 – zakończenie imprezy.

 

Organizatorzy: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Rzeszowska Akademia Komiksu.

Sponsorzy nagród w konkursach: wydawnictwa: Egmont Polska, Elemental, Instytut Kultury Popularnej, Kotori, Kurc, Ongrys, Scream Comics, Sonia Draga, Timof Comics, Taurus Media i Uroboros (Grupa Wydawnicza Foksal).

WSTĘP WOLNY!

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Walentynkowe akcje czytelnicze w filiach WiMBP

Dla czytelników przygotowano różnorodne wydarzenia - warsztaty, spotkania, akcja wymiany książek i zabawy czytelnicze. Działania te mają na celu promocję mające na celu promocję biblioteki, literatury i czytelnictwa.

Aktualności

Rockowa Noc 2023. Znamy termin, miejsce i pierwsze zespoły!

Organizatorzy Rockowej Nocy ogłosili pierwsze zespoły, które wystąpią podczas tegorocznej edycji festiwalu. Znamy również termin i miejsce wydarzenia. Pierwsza pula karnetów dwudniowych już w sprzedaży.

Aktualności

Grand OFF - Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata w WDK

22 lutego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie będzie można obejrzeć 11 filmów nagrodzonych podczas 16. edycji Festiwalu GRAND OFF im. Witolda Kona - Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata

Aktualności

Late Night Poems rusza w trasę koncertową i prezentuje video

Eskaubei zapowiada koncerty promujące wydany w zeszłym roku winylowy album jazzowo poetyckiej grupy Late Night Poems – Ostatni Dzień Lata.

Aktualności

"Ballady i romanse" dla młodzieży i dorosłych w teatrze Maska

„Ballady i romanse” w wersji, jakiej się nie spodziewacie – 17 lutego o godz. 18:00 w teatrze Maska.

Aktualności

Walentynki w Rzeszowskich Piwnicach. Muzyka Claptona w wykonaniu rzeszowskich artystów

14 lutego o godzinie 20.00 w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się koncert rzeszowskich muzyków, których artystycznym zamierzeniem jest uhonorowanie twórczości Erica Claptona. Ze sceny popłyną takie przeboje jak „Layla” czy „Tears in Heaven”.

Aktualności

Luty w DKF Klaps z dwoma pokazami przedpremierowymi [REPERTUAR]

Przed nami kolejny miesiąc z dobrym kinem w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Aktualności

Rossini, Grieg i Brahms w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

W programie piątkowego koncertu w Filharmonii Podkarpackiej znalazły się trzy utwory: uwertura do opery „Wilhelm Tell” Rossiniego, koncerty fortepianowy a-moll Griega oraz I symfonia Brahmsa.

Reklama