Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

DKF Klaps wraca z projekcjami po wakacyjnej przerwie [REPERTUAR]

Dodano: /

BULION I INNE NAMIĘTNOŚCI / Materiały prasowe Gutek Film
BULION I INNE NAMIĘTNOŚCI / Materiały prasowe Gutek Film

Niespełna tydzień pozostało do rozpoczęcia nowego sezonu filmowych seansów w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. We wrześniu, oprócz filmowych nowości, widzowie będą mieli okazję obejrzeć „Rozmowę” Francisa Forda Coppoli z 1974 roku, która w tym roku obchodzi 50-lecie powstania.

Filmowe spotkania w ramach DKF Klaps tradycyjnie odbywają się w poniedziałki o godz. 19:00. Seanse poprzedzone są prelekcjami, a po nich odbywają się pofilmowe dyskusje, które prowadzi Dominik Nykiel. Przed każdą wrześniową projekcją prezentowane będą Polskie Kroniki Filmowe z lat 70-tych.

Karnety miesięczne na pięć filmów będą dostępne w cenie 35 zł a wejściówki pojedyncze na każdy film w cenie 12 zł.

WRZEŚNIOWY REPERTUAR KLAPSA:

  • 02.09.2024 r. - „WYTŁUMACZENIE WSZYSTKIEGO”, reż. Gábor Reisz
  • 09.09.2024 r. - „MNICH I KARABIN”, reż. Pawo Choyning Dorji
  • 16.09.2024 r. - „ROZMOWA”, reż. Francis Ford Coppola
  • 23.09.2024 r. - „NIE OBIECUJCIE SOBIE ZBYT WIELE PO KOŃCU ŚWIATA”,  reż. Radu Jude
  • 30.09.2024 r. - „BULION I INNE NAMIĘTNOŚCI”, reż. Anh Hung Tran


O filmach:

WYTŁUMACZENIE WSZYSTKIEGO, reż. Gábor Reisz
gatunek: czarna komedia / produkcja: Węgry, Słowacja 2023 / czas trwania: 123 min

Gorące budapeszteńskie lato. Licealista Abel (nagradzany za tę rolę Gáspár Adonyi-Walsh) przygotowuje się do egzaminu dojrzałości. W tym, by odpowiednio skupić się na nauce, nie pomaga mu fakt, że całą uwagę kieruje w stronę swojej najlepszej przyjaciółki Janki, w której jest beznadziejnie zakochany. Dziewczyna z kolei żywi niespełnione uczucie do żonatego nauczyciela historii Jakaba. Jakby komplikacji było mało, mężczyzna nie tak dawno wszedł w poważną konfrontację z konserwatywnym ojcem Abla. Napięcia w mocno podzielonym węgierskim społeczeństwie na dobre wychodzą na powierzchnię, gdy egzamin maturalny Abla z historii przeradza się w ogólnokrajowy skandal.

Uznany węgierski reżyser Gábor Reisz w swoim nowym filmie opowiada o politycznym napięciu, które odczuwalne jest każdego dnia w jego coraz bardziej spolaryzowanym kraju. Jak przekonuje, bezpośrednią przyczyną tego, by powstał scenariusz „Wytłumaczenia wszystkiego”, były wydarzenia z 2021 roku, kiedy Uniwersytet Sztuk Teatralnych i Filmowych w Budapeszcie stracił swoją autonomię i został całkowicie zreorganizowany przez rządzących, co spotkało się z licznymi publicznymi protestami oraz demonstracjami.

Nagrody dla filmu:
2024 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty - Grand Prix
2024 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Trondheim – Najlepszy film
2024 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Urugwaju – Najlepszy reżyser
2024 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bratysławie – Najlepszy film
2024 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Monachium – Najlepszy Film Międzynarodowy
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji – Nagroda główna (konkurs „Horyzonty”)
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago – Najlepszy film
2023 – Europejski Festiwal Filmowy w LesArcs – Najlepszy aktor, Nagroda Cineuropa
2023 – Festiwal Filmowy w Las Palmas – Nagroda Srebrna Lady Harimaguada
2023 – Festiwal Filmowy Tertio Millenio – Nagroda jury młodzieżowego

MNICH I KARABIN, reż. Pawo Choyning Dorji
gatunek: dramat / produkcja: Bhutan, Francja, USA, Tajwan 2023 / czas trwania: 107 min

Rok 2006 to moment zwrotny w historii Królestwa Bhutanu. Wraz z abdykacją króla rozpoczęła się droga niewielkiego kraju nie tylko w stronę modernizacji, ale i tego, by stać się najmłodszą demokracją świata. Jednym z fundamentów tego ustroju są wybory powszechne, które nigdy wcześniej nie miały tu miejsca. W tym celu urzędnicy postanawiają zorganizować wybory na próbę, które mają pokazać, z jak wielkim wyzwaniem będą w niedalekiej przyszłości się mierzyć.
Będzie to trudne zwłaszcza w odległych rejonach, gdzie część mieszkańców nie zna nawet swojej dokładnej daty urodzenia. To też miejsca, w których kluczową rolę odgrywa tradycja, a religia jest znacznie ważniejsza od polityki. Dla lokalnej społeczności największymi autorytetami pozostają mnisi, którzy mają swój punkt widzenia na całą sytuację. A jakby tego było mało, w ten ważny moment dla najnowszej historii kraju zapląta się też pewien amerykański kolekcjoner broni.

Nowy film twórcy nominowanej do Oscara „Lunany. Szkoły na końcu świata” (2019)

Pawo Choyninga Dorjiego to przejmująca, ale i niepozbawiona humoru opowieść o niełatwej transformacji, jaką ma przejść całe społeczeństwo.
Reżyser, po raz kolejny ukazując zapierające dech w piersiach krajobrazy, wskazuje, że kluczem do zmian jest zrozumienie przeszłości.

Nagrody dla filmu:
2024 – OSCARY – shortlista, najlepszy film międzynarodowy
2024 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tromsø – Nagroda specjalna
2024 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy we Fryburgu – Nagroda publiczności
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rzymie – Nagroda specjalna Jury
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Vancouver – Nagroda publiczności
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mumbaju – Nagroda publiczności

ROZMOWA, reż. Francis Ford Coppola
gatunek: dramat, thriller / produkcja: USA 1974 / czas trwania: 113 min

Ekspert od monitoringu Harry Caul (w tej roli Gene Hackman) zostaje zatrudniony do śledzenia młodej pary, którą nagrywa podczas spaceru po zatłoczonym Union Square w San

Francisco. Podczas odsłuchiwania nagrań nabiera podejrzeń, że zarejestrowana rozmowa ujawnia tajemniczy spisek.

Harry uznawany jest za eksperta w swoim zawodzie. Obsesyjnie jednak obawia się podsłuchu i dlatego trzyma się na uboczu, oddzielając interesy od życia osobistego. Jest do tego stopnia na tym punkcie przewrażliwiony, że na wszelkie sposoby broni dostępu do swojej prywatności.

W tym roku mija 50 lat od powstania arcydzieła Francisa Forda Coppoli. Utrzymana w konwencji thrillera „Rozmowa” zadaje pytanie dotyczące władzy, moralnej odpowiedzialności a także skutków postępującego rozwoju technologicznego. Została zrealizowana dwa lata po „Ojcu chrzestnym”. Reżyser zwykł mówić, że film o Vito Corleone zrealizował tylko po to, by mieć środki na nakręcenie właśnie filmu o Harrym Caulu. Finansowy i artystyczny sukces opowieści o mafijnej rodzinie spowodował, że Coppola mógł ziścić swój wymarzony projekt.
„Rozmowa” jest filmem, który mimo swojego uniwersalnego i ponadczasowego przesłania, wpisuje się w panującą wówczas w Stanach Zjednoczonych atmosferę wywołaną aferą Watergate. Tym filmem Coppola potwierdził swój status jednego z najciekawszych twórców lat 70., którego twórczość łączy w sobie cechy kina amerykańskiego i europejskiego.

Za swój film otrzymał pierwszą w swojej karierze Złotą Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes (drugą odebrał 5 lat później za „Czas apokalipsy”).
„Byłem przerażony rozmiarami i możliwościami szpiegostwa przy użyciu urządzeń elektronicznych, kiedy przed sześciu laty rozpoczynałem realizację „Rozmowy”. Zdałem sobie sprawę, że specjalista od tego rodzaju podsłuchu musi być człowiekiem specjalnego gatunku, czymś więcej, niż zwykłym detektywem posługującym się nowoczesną techniką i wydało mi się fascynujące zagłębić się w jego psychikę i doświadczenia”.

Francis Ford Coppola, Film

NIE OBIECUJCIE SOBIE ZBYT WIELE PO KOŃCU ŚWIATA, reż. Radu Jude
gatunek: czarna komedia / produkcja: Rumunia, Francja, Chorwacja 2023 / czas trwania: 163 min

Bohaterką nowego filmu czołowego rumuńskiego reżysera Radu Jude jest asystentka produkcji Angela Raducanu (Ilinca Manolache). Przed przepracowaną i niezbyt dobrze opłacaną kobietą poważne zadanie, jakim jest przeprowadzenie wstępnych rozmów z kandydatami do udziału w krótkim filmie na temat bezpieczeństwa w pracy, zamówionym przez dużą międzynarodową korporację. Od wczesnego ranka Angela przemierza Bukareszt, byle tylko wyrobić się ze wszystkimi zadaniami, jakie postawiła przed bohaterką zatrudniająca ją firma produkcyjna. Obok przeprowadzenia castingu to także odebranie z lotniska szefowej marketingu klienta (w tej roli Nina Hoss) czy szereg innych, drobnych produkcyjnych spraw. Co gorsza, casting nie idzie po myśli Angeli, z chwilą gdy jedna z osób, z którymi rozmawia, przekonuje o odpowiedzialności pracodawcy za wypadek, jaki jej się przydarzył. Do tego, by wybuchł skandal, brakuje niewiele.

O swojej nowej produkcji Radu Jude mówi, że to połączenie komedii ze specyficznym kinem drogi. Zestawiając teraźniejszość z przeszłością, reżyser tworzy sugestywny i prowokacyjny obraz wyzysku, społecznych nierówności, pracy i nowej ekonomii.

Nagrody dla filmu:
2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno – Nagroda Specjalna Jury, Nagroda Jury Młodzieżowego, Wyróżnienie Jury Ekumenicznego
2023 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago – Nagroda dla najlepszego performansu
2023 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Gijon – Najlepszy film
2024 – Nagrody GOPO, Rumunia – Nagroda dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej

BULION I INNE NAMIĘTNOŚCI, reż. Anh Hung Tran
gatunek: dramat / produkcja: Francja 2023 / czas trwania: 135 min

„Bulion i inne namiętności” (nagroda za reżyserię na festiwalu w Cannes) wciąga w świat doskonałej francuskiej kuchni, ale przede wszystkim w zmysłowy sposób pokazuje, że poprzez potrawy, smaki i aromaty można wyrazić najgłębsze uczucia. Bohaterami osadzonego w drugiej połowie XIX wieku filmu są znakomita kucharka Eugénie (Juliette Binoche) i znany smakosz, gastronom Dodin (Benoît Magimel). Od 20 lat razem gotują, tworzą przepisy i wydają wielkie przyjęcia. Rozmawiają ze sobą głównie za pośrednictwem potraw, przygotowując wspaniałe buliony, sosy, przepiórki, turboty, warzywa z własnego ogrodu czy spektakularne desery. Świat, który wspólnie tworzą, pomaga im przetrwać najtrudniejsze życiowe momenty, a ich relacja przez lata ewoluuje.

Tran Anh Hung, luźno opierając scenariusz na powieści Marcela Rouffa i inspirując się autentyczną postacią Anthelme’a Brillata-Savarina, łączy romans z poetyckim kinem kulinarnym. Udowadnia również, że kino może oddawać niezwykły smak i aromat potraw, tak aby widz mógł rozkoszować się każdym ujęciem.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

TEATR NA EKRANIE

„Miss HIV” z Olgą Bołądź, Dorotą Kolak i Adamem Woronowiczem w Kinie za Rogiem Cafe

Kino za Rogiem Cafe zaprasza na kolejny spektakl w ramach cyklu „Teatr na ekranie”. Podczas najbliższego spotkania widzowie będą mieli okazję obejrzeć spektakl w reżyserii Krzysztofa Czeczota zatytułowany „Miss HIV”. W obsadzie...

Aktualności

OFF RZESZÓW - przegląd najlepszych spektakli offowych z całego kraju

OFF RZESZÓW to festiwal, którego celem jest prezentacja najnowszych nurtów w  teatrze offowym oraz stworzenie miejsca wymiany idei, doświadczeń i poglądów  dotyczących teatru offowego pomiędzy twórcami i odbiorcami. Tegoroczna edycja  odbędzie się w dniach 14-18...

Aktualności

Cicha dyskoteka na rzeszowskim Rynku

Już w najbliższą sobotę Rzeszowskie Piwnice organizują kolejną, wakacyjną imprezę z cyklu „Silent Disco na Skwerze Kultury”. Wydarzenie jest bezpłatne.

Aktualności

Eska Music Tour 2024. B.R.O. i Tymek bezpłatnie na rzeszowskich Bulwarach

RZESZÓW. Wakacyjna trasa koncertowa radia Eska już wkrótce zawita do Rzeszowa. Eska Music Tour współorganizowane z Estradą Rzeszowską odbędzie się 23 sierpnia na bulwarach nad Wisłokiem.

Aktualności

„Śmierć na gruszy” - plenerowy spektakl Teatru Przedmieście

W najbliższą sobotę, 10 sierpnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Letniej Sceny Teatru Przedmieście. O godz. 20.00 przed siedzibą teatru wystawiona zostanie sztuka „Śmierć na gruszy”.

Aktualności

Podkarpacki Festiwal Organowy w weekend zawita do Rzeszowa

W najbliższy weekend odbędą się kolejne dwa koncerty w ramach tegorocznej edycji Podkarpackiego Festiwalu Organowego.

Letnie ogrody literackie

Spotkanie z Ewą Ewart w Ogrodach Bernardyńskich

W najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie w ramach wakacyjnego cyklu WiMBP w Rzeszowie - Letnie Ogrody Literackie. Gościem będzie Ewa Ewart – wybitna dokumentalistka i zdobywczyni wielu prestiżowych nagród, autorka książek...

Teatralna Sobota

"Misiowe przygody" na Skwerze Kultury

W sobotę, 3 sierpnia o godzinie 17:00 na Skwerze Kultury będzie można zobaczyć spektakl dla najmłodszych zatytułowany „Misiowe Przygody”. Przedstawienie Teatru Nemno odbędzie się w ramach wakacyjnego cyklu „Teatralna Sobota”.

Reklama