Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

DKF Klaps wraca po wakacyjnej przerwie! Znamy wrześniowy repertuar

Dodano: /

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza po wakacyjnej przerwie na kolejne filmowe spotkania połączone z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami. Pokazy filmów zaplanowano w poniedziałki o godz. 19:00 w WDK, ul. Stefana Okrzei 7. Karnety miesięczne na cztery filmy będą dostępne w cenie 30 zł, a wejściówki pojedyncze na każdy film w cenie 10 zł.

W programie:

  • 4 września 2023 r. - ŚWIAT PO PRACY, reż. Erik Gandini
  • 11 września 2023 r. - CICHA DZIEWCZYNA, reż. Colm Bairéad
  • 18 września 2023 r. - TURKUSOWA SUKNIA, reż. Maryam Touzani
  • 25 września 2023 r. - SAINT OMER, reż. Alice Diop

O filmach:

ŚWIAT PO PRACY, reż. Erik Gandini
gatunek: dokument / produkcja: Szwecja, Norwegia, Włochy, 2023 / czas trwania: 81 min

Czy jesteśmy gotowi na świat bez pracy? A może nie wyobrażamy sobie bez niej życia? Mistrz kina dokumentalnego Erik Gandini („Wideokracja", „Szwedzka teoria miłości") z poczuciem humoru bierze na warsztat przewidywania naukowców, że za kilka dekad w większości zadań zastąpią nas maszyny. Rusza w podróż po świecie, żeby lepiej zrozumieć znaczenie pracy w naszym życiu. W Kuwejcie odkrywa, że każdy ma do niej prawo, więc w niektórych miejscach na jednym stanowisku zatrudnionych jest 20 osób, które nie mają nic do roboty. W Korei Południowej 14-godzinny dzień pracy to norma i oznaka szacunku. Z kolei w Stanach Zjednoczonych co roku pracownicy rezygnują z ponad 500 milionów godzin urlopu z obawy o utratę pracy.
Dzięki swojej przewrotności i wnikliwemu spojrzeniu Gandini po raz kolejny podbija serca publiczności - „Świat po pracy" stał się najpopularniejszym filmem festiwali Millennium Docs Against Gravity i CPH:DOX.  
 

CICHA DZIEWCZYNA, reż. Colm Bairéad
gatunek: dramat / produkcja: Irlandia 2022 / czas trwania: 95 min


Młoda, zamknięta w sobie Cáit wprowadza się do swoich krewnych na wsi, gdzie po raz pierwszy doświadcza bliskości, która zmienia jej spojrzenie na świat.

„Cicha dziewczyna” to opowieść o 9-letniej Cáit, która mieszka w wielodzietnej, ubogiej rodzinie. Po tym jak jej matka kolejny raz zachodzi w ciążę, dziewczynka trafia do swoich krewnych na wsi. Dotąd zamknięta, nieco przygaszona Cáit zaczyna otwierać się na świat i zgłębiać tajemnice nowego domu.

Nagrodzony na Berlinale film w niezwykły sposób kreuje atmosferę, znakomicie operuje niedopowiedzeniem i hipnotyzuje pracą kamery. Jest to ciepła, przejmująca opowieść o nieoczywistych, budujących się więzach między dzieckiem i dorosłymi, a także o niewinności dzieciństwa.

Nominowana do Oscara „Cicha dziewczyna” to przepiękny, nastrojowy, zrealizowany w zjawiskowych irlandzkich plenerach debiut Colma Bairéada, który pokazuje, że czasami najmniejsze historie poruszają najbardziej.

TURKUSOWA SUKNIA, reż. Maryam Touzani
gatunek: melodramat / produkcja: Maroko/Francja/Belgia 2022 / czas trwania 118 min

Wzruszająca, pełna lokalnego kolorytu opowieść o różnych odcieniach miłości.

Mina i Halim, małżeństwo z wieloletnim stażem, prowadzi niewielki zakład krawiecki w marokańskim mieście Sala. O talencie mężczyzny, a zwłaszcza niezwykłym hafcie, jakim ozdabia tradycyjne, szyte przez siebie stroje, jest na tyle głośno, że kolejne zamówienia znacznie przekraczają jego możliwości.  

Sytuacja zmusza Halima, by zatrudnił młodego pomocnika, choć początkowo nie jest do tego przekonany. Ostatecznie pod jego skrzydła trafia Youssef, dla którego praktyka u boku mistrza w swoim fachu, za jakiego uchodzi starszy z mężczyzn, jest wielką szansą. Przyglądanie się codziennej żmudnej pracy Halima to dla niego nie tylko możliwość doskonalenia własnych umiejętności, ale też lekcja cierpliwości oraz pokory.


Po błyskotliwym debiucie sprzed trzech lat Maryam Touzani powraca ze wzruszającą, pełną lokalnego kolorytu opowieścią o różnych odcieniach miłości. Tunezyjska reżyserka z dużą czułością i subtelnością portretuje swoich bohaterów, koncentrując się na detalach, gestach, spojrzeniach.         

nagrody dla filmu m.in.:

2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Goteborgu – najlepszy film zagraniczny

2023 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tromso – nagroda Don Quixote

2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Nagroda FIPRESCI

2022 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Vancouver – nagroda publiczności

2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Marakeszu – nagroda jury

2022 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Atenach – nagroda publiczności, nagrody krytyków filmowych

2022 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago – nagroda dla najlepszego reżysera

2022 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid – nagroda dla najlepszej aktorki

 

SAINT OMER, reż. Alice Diop

gatunek: dramat / produkcja: Francja 2022 / czas trwania: 122 min

Francuski kandydat do Oscara i zdobywca Wielkiej Nagrody Jury na festiwalu w Wenecji. Wstrząsający, prowokacyjny dramat sądowy, w którym na ławie oskarżonych zasiada młoda imigrantka posądzona o zamordowanie swojej 15-miesięcznej córeczki. Sprawa wydaje się być przesądzona: dziewczyna przyznaje się do winy. Jednak jej szokująca spowiedź przed przysięgłymi nie tylko komplikuje proces, ale i uniemożliwia łatwe ferowanie wyroków. Alice Diop scenariusz tej historii oparła na faktach, ale jej film staje się manifestem skierowanym przeciwko oskarżaniu – matek i kobiet, szczególnie tych „obcych”, o innym kolorze skóry. 
Saint Omer niepostrzeżenie konfrontuje nas z naszymi własnymi uprzedzeniami, sprawia, że odkrywamy w sobie ławników, adwokatów, sędziów. Ale ta opowieść sięga jeszcze głębiej: ku kolektywnym wyrwom w sercach i pamięci; ku córkom dziedziczącym traumy matek. Bo wykluczenie i pogarda też bywają narzędziem zbrodni. 

nagrody:

Nagrody César, Francja 2023 - najlepszy debiut
IndieLisboa International Independent FF 2023 - Specjalne Wyróżnienie (Silvestre)
MFF w Wenecji 2022 - najlepszy debiut (Luigi De Laurentiis Award),
Edipo Re Award
MFF w Ghent 2022 - najlepszy film
Prix Jean Vigo 2022
Seville European FF 2022 - najlepszy film

 

Reklama

Komentarze

Tagi

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Muzyka Wojciecha Kilara w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

Piątkowy koncert w Filharmonii Podkarpackiej wypełnią utwory jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów – Wojciecha Kilara. Orkiestrę symfoniczną poprowadzi Paweł Przytocki. Za fortepianem zasiądzie Łukasz Trepczyński.

Aktualności

Finał V edycji Rzeszowskiego Weekendu Fotografii. Wystawa prac Marka Arcimowicza

W najbliższy piątek w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Marka Arcimowicza pt. “W poszukiwaniu białej plamy na mapie – zdobycie Tramen Tepui”. Ekspozycja prezentowana jest na zakończenie tegorocznej...

Aktualności

Seniorzy na parkiet! W sobotę Potańcówka Miejska na osiedlu Wilkowyja

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza na kolejną Potańcówkę Miejską dla Seniorów, która tym razem odbędzie się w sobotę 16 grudnia 2023 roku w godzinach 18:00-22:00 w sali widowiskowej Rzeszowskiego Domu Kultury filia Wilkowyja...

Aktualności

Gala z okazji 65-lecia Estrady Rzeszowskiej

14 grudnia w kinie Zorza odbędzie się Gala z okazji 65-lecia Estrady Rzeszowskiej. Ponadto swoje pierwsze urodziny obchodzą też Rzeszowskie Piwnice, a Rzeszowski Inkubator Kultury - RIK - dziesiąte!

Aktualności

Kłusem z Blusem zagra filmowe przeboje w Kinie za Rogim Cafe

Rzeszowski zespół Kłusem z Blusem wystąpi w Kinie Za Rogiem Cafe. Oprócz własnych kompozycji, grupa zagra również filmowe przeboje bluesowe.

Aktualności

Podkarpackie Dzieciom. Koncert charytatywny dla dzieci z chorobami nowotworowymi

W najbliższą sobotę w Rzeszowie odbędzie się koncert charytatywny, którego celem jest zbiórka pieniędzy na zakup nowoczesnego aparatu USG dla młodych pacjentów z chorobami onkohematologicznymi ze szpitala przy ul. Lwowskiej.

Aktualności

Jedyne takie wydarzenie w Rzeszowie. Turniej filmowy w Kinie za Rogiem Cafe

Zbliża się kolejna, ósma już edycja turnieju filmowego organizowanego przez Kino za Rogiem Cafe i audycje filmową Deja Vu w Radio Centrum 89fm.

Aktualności

Spotkanie autorskie Andrzejem Talarkiem

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie oraz Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie zapraszają na spotkanie autorskie w ramach Rzeszowskich Czwartków Literackich. Gościem będzie poeta i felietonista Andrzej Talarek.

Reklama