Rzeszów - Sobota, 02.11.2024
Reklama

DKF Klaps wraca po wakacyjnej przerwie. Pierwsze spotkanie już 6 września

Dodano: /

Po wakacyjnej przerwie wracają poniedziałkowe projekcje filmowe w Wojewódzkim Domu Kultury w ramach cyklu Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps”. Pierwsze spotkanie dla miłosników dobrego kina, połączone z prelekcją i pofilmową dyskusją już 6 września.

REPERTUAR NA WRZESIEŃ:

- 6 września 2021 r. - W CO GRAJĄ LUDZIE, reż. Jenni Toivoniemi

- 13 września 2021 r. - NA RAUSZU, reż. Thomas Vinterberg

- 20 września 2021 r. - O NIESKOŃCZONOŚCI, reż. Roy Andersson

- 27 września 2021 r. - JINPA, reż, Pema Tseden

Pokazy filmów, tradycyjnie odbywają się w poniedziałki o godz. 19:00 w WDK, ul. S. Okrzei 7. Karnety miesięczne na cztery filmy będą dostępne w cenie 30 zł a wejściówki pojedyncze na każdy film w cenie 10 zł.

Podczas projekcji będą obowiązywać aktualne w tym czasie obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

O FILMACH:

W CO GRAJĄ LUDZIE, reż. Jenni Toivoniemi

produkcja: Finlandia 2020; gatunek: komedia; czas trwania: 117 min

Pełna humoru, słodko-gorzka satyra na pokolenie trzydziestolatków.

Grupa dobrych przyjaciół po trzydziestce postanawia zorganizować przyjęcie niespodziankę z okazji zbliżających się urodzin Mitzi. Pełen nostalgii weekend spędzony w idyllicznie położonym domu ma przypomnieć bohaterom czasy, kiedy byli nastolatkami. Czy coś może pójść nie tak?      

Z pewnością, zwłaszcza że jubilatka nie wydaje się zachwycona pomysłem grupy. Skołowana kobieta liczyła raczej na spokojny weekend, a na to najwyraźniej się nie zanosi. Napięcie wzrasta z chwilą, gdy jej najlepsza przyjaciółka Veronika pojawia się ze swoim nowym chłopakiem Mikaelem. Znajome otoczenie i dawne rytuały sprawiają, że bohaterowie zapominają na chwilę o dorosłości. Wspólnie spędzony czas zmusi ich jednak do ponownej oceny przeszłości i teraźniejszości.  

W swoim pełnometrażowym debiucie utalentowana fińska reżyserka w twórczy sposób wykorzystuje dobrze znaną w kinie konwencję. Buduje dynamikę grupy, mieszając powagę z nieco absurdalnymi momentami, a kiedy indziej ciętym poczuciem humoru.

 

NA RAUSZU, reż. Thomas Vinterberg

produkcja: Dania 2020; gatunek: komediodramat; czas trwania: 115 min

„Na rauszu” opowiada historię grupy przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka alkoholu pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować. Nie przewidują jednak skutków, jakie pociągnie za sobą długotrwałe utrzymywanie stałego poziomu promili we krwi - przez cały dzień, również w pracy...

NAJWAŻNIEJSZE NAGRODY:

• OSCAR dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego

• BAFTA dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego

• CEZAR dla Najlepszego Filmu Zagranicznego

• Europejskie Nagrody Filmowe

- Najlepszy Film,

- Najlepszy Reżyser (Thomas Vinterberg),

- Najlepszy Aktor (Mads Mikkelsen),

- Najlepszy Scenariusz (Thomas Vinterberg i Thomas Lindholm)

• MFF San Sebastian 2020 - Nagroda dla Najlepszego Aktora dla Madsa Mikkelsena, Thomasa Bo Larsena, Magnusa Millanga i Larsa Ranthe

OD REŻYSERA:

W tej historii poznajemy czterech miłych mężczyzn w średnim wieku. Żyją w świecie, który wszyscy dobrze znamy - przepełnionym nudą i przeciętnością, w którym człowiek czuje się pogrążony w monotonii, zagubiony w przyzwyczajeniach, przytłoczony. Jednocześnie bohaterowie mają świadomość, że zbliża się śmierć. Przekroczyli półmetek przeciętnego okresu życia. Wolność młodości, zauroczenia i beztroska powoli stają się odległymi wspomnieniami. Mężczyźni postanawiają wziąć udział w eksperymencie polegającym na systematycznym spożywaniu alkoholu. Początkowo wdrażają swój pomysł w życie w związku z pracą w szkole średniej, gdzie są nauczycielami.

Film humorystycznie, a w oczach niektórych zapewne też skandalicznie, przedstawia poważny temat. „Na rauszu” to wielopłaszczyznowa historia, która jednocześnie prowokuje i bawi, skłania do myślenia, płaczu i śmiechu. Mam nadzieję, że prowokuje również do głębszych przemyśleń, a także zachęca do dyskusji widzów żyjących w świecie, który z pozoru w coraz większym stopniu zdominowany jest przez purytańską retorykę, choć rzeczywistość wygląda tak, że ludzie piją naprawdę dużo alkoholu, i to już w młodym wieku.

„Na rauszu” to hołd dla życia. To sposób odzyskania irracjonalnej mądrości, odrzucającej przepełniony lękami zdrowy rozsądek i pozwalającej dojrzeć czystą przyjemność wynikającą z apetytu na życie. Chociaż konsekwencje często bywają śmiertelne.

Thomas Vinterberg

 

O NIESKOŃCZONOŚCI, reż. Roy Andersson

produkcja: Niemcy / Norwegia / Szwecja 2020; gatunek: Dramat / Surrealistyczny; czas trwania: 78 min

Wzruszająca refleksja nad ludzkim życiem, z całym jego pięknem, okrucieństwem, blaskiem i banałem.

Roy Andersson odważnie miesza ze sobą porządki - przeszłość ze współczesnością, jawę ze snem, surrealizm z prozą dnia codziennego.    

Przez serię starannie zakomponowanych krótkich epizodów, z których zbudowany jest film, przeprowadza nas łagodny głos Narratorki, inspirowanej postacią Szeherezady z „Księgi tysiąca i jednej nocy”. Tym sposobem poznajemy przechodzącego kryzys wiary księdza, parę kochanków unoszących się nad miastem w rytm nastrojowej muzyki, tańczące na ulicy młode dziewczyny czy mężczyznę drżącego o swoje oszczędności. Na pozór nie łączy ich nic, ale czy aby na pewno?       

Roy Andersson w charakterystyczny dla siebie sposób snuje refleksję nad ludzkim życiem. Nad jego pięknem, okrucieństwem, blaskiem i banałem. Wykorzystuje do tego narzędzia, które tak dobrze są znane z jego poprzednich filmów, z „Trylogią absurdu” na czele - surrealizm, melancholię, humor, nonsens, pozostając w tym - co ważne - niezmiennie oryginalny.             

NAJWAŻNIEJSZE NAGRODY:

2020 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Dublinie - nagroda za najlepszą reżyserię

2020 - Szwedzkie Nagrody Filmowe Guldbagge Awards - nagroda za najlepszą scenografię,

2019 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji - Srebrny Lew za najlepszą reżyserię

2019 - Europejskie Nagrody Filmowe - nagroda za najlepsze efekty specjalne

 

JINPA, reż, Pema Tseden

produkcja: Chiny 2018; gatunek: dramat; czas trwania: 86 min

„Jinpa” to nasycona kojącą melancholią i łagodnym humorem medytacja na temat ludzkiego losu, życia i śmierci, łącząca w sobie buddyjską filozofię z elementami kina drogi i przewrotnego westernu.

Na wypranym z kolorów tybetańskim płaskowyżu Kekexili, najwyższym i największym na świecie, trudno o żywą duszę. Nikogo na swojej drodze nie spodziewa się z pewnością Jinpa, kierowca ciężarówki o aparycji wiecznego hipisa, samotnie pokonujący surowy krajobraz przy dźwiękach „O sole mio” dobywających się z zajechanej kasety magnetofonowej. Hipnotyczną podróż przerwie mu jednak spotkanie z małomównym piechurem, który przemierza pustkowie w poszukiwaniu zemsty.

Alegoryczna, precyzyjnie skomponowana historia, w której milczenie jest gęste, a każdy kadr hipnotyzuje drapieżnym pięknem, wielu krytykom nasunęła skojarzenia z kinem Jima Jarmusha.

Wyprodukowany przez Wong Kar-waia „Jinpa” jest kolejnym autorskim tryumfem Tybetańczyka Pemy Tsedena, którego filmy zdobyły szereg wyróżnień na światowych festiwalach. Reżyser jest pierwszym twórcą, któremu udało się oficjalnie realizować filmy w ojczystym regionie z udziałem lokalnych aktorów i w rodzimym dialekcie. Pokazuje Tybet współczesny: trudne warunki życia i pełne mocy tradycje, którymi podszyte są najzwyklejsze czynności.

NAJWAŻNIEJSZE NAGRODY:

- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 2018 – Najlepszy scenariusz
- TOKYO FILMeX 2018 - Nagroda Specjalna Jury
- Vesoul International Film Festival of Asian Cinema 2019 - Nagroda Główna Cyclo D'Or
- Academy Award of Beijing Film Academy 2020 - Najlepszy scenariusz
- Writers Guild of China Film Association 2020 - Najlepszy scenariusz

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Ferie zimowe w Rzeszowie. Dwa tygodnie pełne atrakcji

Miasto oraz podległe mu jednostki, przygotowało szereg atrakcji z okazji zbliżających się ferii zimowych w Rzeszowie.

Aktualności

Bezpłatny pokaz drugiej części trylogii Krzysztofa Kieślowskiego "Trzy kolory"

Rzeszowska Akademia Fotografii zaprasza na otwartą projekcję drugiej części trylogii Krzysztofa Kieślowskiego pt. "TRZY KOLORY. BIAŁY".

Aktualności

Kolejny sukces Amelii Borkowskiej z Rzeszowskiego Domu Kultury

Amelia Borkowska z Rzeszowskiego Domu Kultury zdobyła główną nagrodę Grand Prix podczas XVI Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Piotra Klimczyka w Kielcach. To kolejny wielki sukces utalentowanej wokalistki znanej między...

Aktualności

Pierwsza na świecie Orkiestra Księżniczek przyjedzie do Rzeszowa z najnowszym programem

Już 26 lutego w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się bestseller na polskiej scenie muzycznej - koncert pierwszej na świecie Orkiestry Księżniczek z najnowszym programem pt. "Lata 20., Lata 30. - Koncert...

Aktualności

Nowy, koncertowy singiel formacji Skubisz Lemańczyk Cooperation

W sieci zadebiutował drugi singiel promujący płytę formacji Skubisz Lemańczyk Cooperation „Stories about life and love”. To koncertowa wersja utworu „Prawda” dostępna w serwisach stramingowych oraz w postaci koncertowego video.

Aktualności

Rzeszowskie Piwnice świętują 1. urodziny. Przygotowano moc atrakcji

Minął rok od kiedy Rzeszowskie Piwnice otworzyły swoje podwoje dla zwiedzających, w nowej, multimedialnej formie. Z tej okazji 13 stycznia odbędą się wyjątkowe, pełne atrakcji. W programie, m.in. warsztaty muzyczne, bezpłatne pokazy...

Aktualności

DKF Klaps. Styczniowe spotkania z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

Cztery projekcje filmowe zaplanowano na styczeń w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Klaps. Już 9 stycznia miłośnicy dobrego kina będą mieli okazję obejrzeć przedpremierowo film „Godland” – przebój festiwalu w Cannes.

Reklama