Rzeszów - Wtorek, 01.10.2024
Reklama

DKF Klaps. Świąteczny miesiąc z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

Dodano: /

Trzy projekcje filmowe zaplanowano w ramach grudniowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”. W repertuarze m.in. kultowy dla wielu miłośników kina „Opętanie” Andrzeja Żuławskiego z 1981 r.

Pokazy filmów w ramach DKF Klaps odbywają się w poniedziałki, o godz. 19:00 w sali widowiskowo-kinowej Wojewódzkiego Domu Kultury przy ul. Okrzei 7. Przed każdym seansem o filmie opowiada Dominik Nykiel. Z kolei po projekcji można wziąć udział w dyskusji, wyrazić swoją opinię na temat seansu czy posłuchać zdania innych kinomanów.

Karnety miesięczne na trzy filmy dostępne są w cenie 30 zł. Za pojedynczą wejściówkę na wybrany seans zapłacimy 12 zł.

Repertuar DKF Klaps – grudzień 2023

 

- 4 grudnia 2023 r. - LĘK, reż. Sławomir Fabicki

- 11 grudnia 2023 r. - OPĘTANIE, reż. Andrzej Żuławski

- 18 grudnia 2023 r. - APOLONIA, APOLONIA, reż. Lea Glob

 

O filmach

 

LĘK, reż. Sławomir Fabicki

gatunek: dramat / produkcja: Polska,  Szwajcaria, Niemcy 2023 / czas trwania: 96 min

Dwie siostry wyruszają w pełną emocji podróż, poprzez śmiech i łzy, radość i gniew, aż do finału, który ma rozstrzygnąć o losie jednej z nich.

Małgorzata kontroluje każdy aspekt swojego życia. Mocno stąpa po ziemi, jest zdecydowana i świetnie zorganizowana. Wszystko poświęciła karierze. Młodsza siostra Łucja jest jej przeciwieństwem – spontaniczna, wiecznie poszukująca, czasem zagubiona. Spełnia się jako matka. Choć ich życiowe drogi często biegły w odmiennych kierunkach, dziś splatają się podczas najważniejszej podróży. Małgorzata jest nieuleczalnie chora, a Łucja ma ją zawieźć do renomowanej kliniki w Szwajcarii.

Każda z nich inaczej widzi cel tej podróży. Dla Małgorzaty ma to być ostatnia droga, chce odejść na własnych warunkach. Z kolei Łucja wierzy, że przekona siostrę do zmiany decyzji i podjęcia walki o życie. Przed nimi czas kłótni, płaczu i śmiechu.

Czy będą potrafiły znów być ze sobą tak blisko jak kiedyś? To będzie ich najważniejsze spotkanie. Czy okaże się także ostatecznym rozstaniem?

Film otrzymał Nagrodę Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2023 r.

 

 

OPĘTANIE, reż. Andrzej Żuławski

gatunek: dramat, horror / produkcja: RFN, Francja 1981 / czas trwania: 124 min

Berlin Zachodni w okresie Zimnej wojny. Mark i Anna przechodzą małżeński kryzys spowodowany długotrwałą nieobecnością mężczyzny i romansem kobiety. Kobieta zaniedbuje ich wspólne dziecko i popadając w coraz bardziej skrajne emocjonalne stany zaczyna, które utrudniają porozumienie. Mark próbuje dowiedzieć się, co jest przyczyną dziwnego zachowania swojej żony i ratować ich związek. Sytuacja komplikuje się, kiedy poznaje Helen - do złudzenia przypominającą jego żonę.

„Opętanie” Andrzeja Żuławskiego powstało po przerwanej przez komunistyczne władze realizacji „Na srebrnym globie”. Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, drugi francuski film artysty, mimo światowego rozgłosu nigdy nie miał oficjalnej szerokiej dystrybucji w Polsce. Dla wielu miłośników kina „Opętanie” uchodzi za film kultowy.

„Opętanie ma dwa źródła - wspominał dla miesięcznika Film Andrzej Żuławski. Pierwsze jest związane z moim życiem osobistym. Niemal wszystko, co trafiło na ekran, wydarzyło mi się naprawdę. Zmyśleniem jest tylko szpiegowska profesja bohatera i warstwa fantastyczna. Jednak szok człowieka, który po powrocie do domu widzi koniec tego, w co naprawdę wierzył, jest wzięty  moich doświadczeń. Nawet część dialogów jest przeniesiona żywcem z tego, co zapamiętałem. Drugim źródłem inspiracji były „Sceny z życia małżeńskiego” Bergmana. To mądry, przenikliwy film. Jednak po wyjściu z kina czułem niedosyt. Zobaczyłem realia, ale zabrakło mi syntezy. Ja jestem inny, wierzę w bajki”.

Media o filmie:

„Opętanie” pozostaje jednym z najbardziej wyczerpujących, potężnych i przytłaczająco intensywnych kinowych doświadczeń, jakie prawdopodobnie przeżyjesz w swoim życiu.

Peter Sobczynski, rogerebert.com

„Sprawa Kramerów” dla filmowych ekstremistów.

David Fear, Rolling Stone

Istnieje wiele filmów, które wydają się być stworzone przez szaleńców. „Opętanie” może być jedynym istniejącym filmem, który sam w sobie jest szalony: nieprzewidywalny, przerażający, a jego momenty przerażającej jasności służą jedynie podkreśleniu oszałamiającego obłędu leżącego u jego podstaw.

Tom Huddlestion, Time Out

„Opętanie” jest o rozpadzie psychiki i duszy, o budzeniu się zła, pozornie irracjonalnego, ale groźnego, bo wywodzącego się z głębi jestestwa. W tym rozumieniu film Żuławskiego jest aktualnym, ważnym, czasowo świetnie utrafionym przyczynkiem poetyckim do obiektywnych wydarzeń współczesnych.

Aleksander Ledóchowski, Film

Ciekawostki:

W ogłoszonym w 2022 roku rankingu najlepszych filmów wszechczasów magazynu „Sight & Sound” film Żuławskiego zajął miejsce 243. współdzieląc je z takimi klasykami, jak „Mechaniczna pomarańcza” Stanleya Kubricka, „Annie Hall” Woody’ego Allena, czy „Videodrome” Davida Cronenberga.

Film został cyfrowo zrekonstruowany z  oryginalnych negatywów.

 

APOLONIA, APOLONIA, reż. Lea Glob

gatunek: dokument / produkcja: Dania, Polska 2022 / czas trwania: 116 min

Duńska reżyserka Lea Glob spotkała po raz pierwszy Apolonię Sokol w 2009 roku. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki. Na przestrzeni kolejnych lat reżyserka powracała co jakiś czas do kontaktu z bohaterką, budując z nią niezwykłą więź. Apolonia przez długi czas starała się odnieść sukces jako malarka, chociaż to zadanie okazało się niezwykle trudne. Musiała zmierzyć się między innymi z nierównym traktowaniem kobiet i mężczyzn, co dotknęło także Oksanę Shachko, jedną z założycielek feministycznej grupy Femen, z którą Apolonia przyjaźniła się i mieszkała przez kilka lat. Czy w końcu bohaterka zdobędzie zasłużone uznanie?

Nagrody:

2023 - IDFA Amsterdam: Nagroda dla Najlepszego filmu pełnometrażowego.

2023 - MDAG Warszawa: Najlepszy film dokumentalny oraz  Nagroda Publiczności

2023 - FESTIWAL MEDIÓW Łódź - Biała Kobra - Grand Prix Festiwalu

2023 - MŁODZI I FILM Koszalin - Wielki Jantar

 

 

 

Reklama

Komentarze

Tagi

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Islandzki multiinstrumentalista wystąpi w Rzeszowie

Ragnar Ólafsson - wszechstronny muzyk, multiinstrumentalista i kompozytor z Islandii rusza w trasę po Polsce. 27 kwietnia wystąpi w Rzeszowie. Koncert odbędzie się w Kinie za Rogiem Cafe o godz. 19:00.

Aktualności

Letnie Brzmienia 2023 w Rzeszowie. Wystąpią m.in. Mrozu, Nosowska i Brodka

Nadchodzi lato muzycznych emocji. Organizatorzy Letnich Brzmień ogłosili listę artystów, którzy wystąpią w tym roku w Rzeszowie. Dwudniowy festiwal odbędzie się w dniach 7 – 8 lipca 2023 r. w Parku Sybiraków.

Aktualności

Podkarpacka trasa Eskaubei, Piotra Lemańczyka i Tomasza Nowaka

Dwa zespoły współtworzone przez rzeszowskich muzyków Eskaubei i Tomasza Nowaka oraz trójmiejskiego basistę Piotra Lemańczyka w marcu zagrają kilka koncertów na Podkarpaciu. Trasę zakończą w Warszawie.

Aktualności

Teatralny Speed Dating. Pokaz projektów Sceny Nowej Dramaturgii w Siemaszce

W najbliższą niedzielę w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej odbędzie się prezentacja projektów spektakli, powstałych w wyniku spotkania twórczych duetów podczas Teatralnego Speed Datingu.

Aktualności

Rockowa Noc 2023. Znamy kolejnych artystów

Nocny Kochanek i Dziwna Wiosna dołączają do line-upu tegorocznej edycji Rockowej Nocy. Festiwal odbędzie się w ostatni weekend wakacji w Miasteczku Akademickim Politechniki Rzeszowskiej.

Aktualności

"Dziurawe historie" Marty Ożóg w Rzeszowskich Piwnicach

Od 16 marca w Rzeszowskich Piwnicach będzie można podziwiać nowe prace Marty Ozóg. Wystawa zatytułowana „Dziurawe historie” będzie dostępna dla zwiedzających do 10 kwietnia r.

Aktualności

Tomek Kołecki z programem "Sztuka Marginesu" w Rzeszowie

Przygodę ze stand-upem rozpoczął w 2013 roku w wieku 16 lat, zostając najmłodszym komikiem w Polsce. Od tamtej pory nieprzerwanie jeździ po kraju, aby bawić publiczność swoimi żartami. Tomek Kołecki – bo...

Reklama