Rzeszów - Sobota, 11.01.2025
Reklama

DKF KLAPS. Styczeń z dobrym kinem w Wojewódzkim Domu Kultury

Dodano: /

Kadr z filmu Crossing / fot. dyst. Aurora Films
Kadr z filmu Crossing / fot. dyst. Aurora Films

„Crossing”, „To nie mój film” oraz „Drzewa milczą” – to filmy, które znalazły się w styczniowym repertuarze Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Pokazy filmów zaplanowano w poniedziałki o godz. 19:00 w WDK, ul. Stefana Okrzei 7. Projekcje połączone są połączone z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami, które prowadzi Dominik Nykiel.

Karnety miesięczne na trzy filmy będą dostępne w cenie 30 zł a wejściówki pojedyncze na każdy film w cenie 12 zł.

Styczniowy repertuar DKF Klaps:

13.01.2025 r. - CROSSING, reż. Levan Akin
20.01.2025 r. - TO NIE MÓJ FILM, reż. Maria Zbąska
27.01.2025 r. - DRZEWA MILCZĄ, reż. Agnieszka Zwiefka

O filmach:

CROSSING, reż. Levan Akin
gatunek: dramat / produkcja: Szwecja, Dania, Francja, Turcja, Gruzja 2024 /

czas trwania: 105 min

Lia (w tej roli Mzia Arabuli) jest emerytowaną nauczycielką. Kobieta złożyła obietnicę, że spróbuje się dowiedzieć, jaki los spotkał jej dawno zaginioną siostrzenicę Teklę. Kiedy od sąsiada Achiego (Lucas Kankava) dowiaduje się, że dziewczyna mogła opuścić Gruzję i przenieść się do Turcji, wraz z mężczyzną postanawia wyruszyć w podróż, by ją odnaleźć. Trafiają do Stambułu, który jawi się jako miasto możliwości, ale też przytłacza swoją wielkością. To jedno z tych miejsc, gdzie poszukiwanie kogoś, kto w dodatku nie chce być znaleziony, wydaje się szczególnie skomplikowane.

Podobnie jak w swoich poprzednich filmach, szwedzki reżyser o gruzińskich korzeniach Levan Akin podejmuje temat przełamywania barier. Nie tylko tych ideologicznych, ale również wewnętrznych, tkwiących głęboko w każdym z nas. Ważnym bohaterem opowieści, określanej mianem „ody do człowieczeństwa”, jest także pełne tajemnic i topograficznych niespodzianek miasto.




TO NIE MÓJ FILM, reż. Maria Zbąska

gatunek: dramat, komedia / produkcja: Polska / czas trwania: 99 min

Wanda i Janek są ze sobą „od zawsze”. Jednak po latach ich związek przypomina kabel od ładowarki, który pogryzł pies – niby jeszcze ładuje, ale to nie ma prawa działać. Po kolejnej kłótni, właściwie nie wiadomo o co, podejmują decyzję – udają się na wyprawę ostatniej szansy. Kupują sanki, ładują na nie tylko niezbędne rzeczy i ruszają brzegiem zimowego Bałtyku. Jeśli nie zejdą z plaży i nie złamią zasad podróży – zostaną ze sobą na zawsze. Jeśli im się nie uda, nigdy więcej się już nie zobaczą.

Pełna humoru, ciepła i niespodzianek opowieść o miłości - poruszające połączenie komedii romantycznej i kina drogi. Czy faktycznie przeciwieństwa się przyciągają? Jak skończy się podróż bohaterów brzegiem zimowego Bałtyku? Czy Janek i Wanda poczują radość i odzyskają nadzieję?
„To nie mój film” sprawi, że uśmiechniecie się do siebie i zakochacie w życiu od nowa.

„To nie mój film” zdobył „Złoty Pazur” na 49. FPFF w Gdyni, został nagrodzony Young Talents Award na festiwalu CinEast w Luksemburgu oraz zwyciężył Konkursu Smart7, organizowany przez siedem europejskich festiwali.

„Pełnometrażowy debiut Marii Zbąskiej to współczesne i pełne inteligentnego humoru love story, które dotyka najczulszych strun, a przy tym zaskakuje formą i treścią, przywołując na myśl najlepsze skandynawskie kino”.
– Maria Waszkiewicz, Zwierciadło.
„Albo jesteś partnerem albo księżniczką. A ty robisz jak ci jest wygodnie, mówi on.” Czyli Męskość w kryzysie. Kobiecość w kryzysie. Człowiek w kryzysie. Jak to wszystko wpływa na nasze relacje ?!? Świetny film na receptę do terapii par”.
– Martyna Harland, Filmoterapia

Maria Zbąska jest absolwentką Wydziału Operatorskiego oraz Fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi, a także Wydziału Reżyserii w Szkole Wajdy. Jest autorką teledysków, reklam i filmów krótkometrażowych, w tym wielokrotnie nagradzanego „Psubrata” (2013). Wraz z bratem Kazimierzem Zbąskim stworzyła kultową kampanię społeczną „Mafia dla psa” promującej zbiórkę pieniędzy na zwierzaki ze schronisk.


DRZEWA MILCZĄ, reż. Agnieszka Zwiefka
gatunek: dokument / produkcja: Polska, Niemcy, Dania 2024 / czas trwania: 84 min

Runa, szesnastoletnia Kurdyjka, uciekła wraz z rodziną z Iraku przed atakami ISIS i jak wiele innych osób uchodźczych, trafiła na polsko-białoruską granicę. W końcu udaje jej się dotrzeć do Polski, jednak cena jaką ponosi za bezpieczeństwo i azyl jest ogromna.
Jej matka, będąc w zaawansowanej ciąży, umiera w szpitalu wskutek wycieńczenia i warunków, jakie panowały w przygranicznym lesie. Teraz Runa musi dorosnąć w przyspieszonym tempie - to ona zostaje głową rodziny, by zaopiekować się czwórką młodszych braci i ojcem, który nie radzi sobie z narastającymi trudnościami.

Film towarzyszy niepewnym losom całej rodziny, która podczas pobytu w obozie dla uchodźców zmaga się z traumą i groźbą deportacji. Na pierwszym planie znajduje się jednak portret zwyczajnej i zarazem niezwyczajnej nastolatki. Runa kocha rysować, słuchać muzyki i uczy się języka polskiego, marząc o studiach prawniczych. Jej ucieczką od codzienności jest szkicownik, który z kronikarską starannością wypełnia kolejnymi obrazami, opowiadając swoją historię, zawieszoną w czasie i przestrzeni. Jednocześnie, z ogromną dojrzałością, stara się poprowadzić rodzinę ku nowemu rozdziałowi życia i odważnie patrzeć w niepewną przyszłość. Czy Runie uda się odnaleźć spokój i nowy dom dla siebie i bliskich?

„Drzewa milczą” to kreatywna fuzja kina dokumentalnego i animacji rysunkowej kreski autorstwa młodej bohaterki. Film miał swoją polską premierę na Krakowskim Festiwalu

Filmowym, gdzie zdobył główną nagrodę w Konkursie Polskim - Złotego Lajkonika, wyróżnienie w Konkursie Międzynarodowym, a także, przyznaną po raz pierwszy w historii festiwalu, nagrodę dla bohaterki filmu, którą otrzymała Runa. Był także prezentowany na najważniejszych festiwalach kina dokumentalnego na świecie:  CPH Copenhagen International Documentary Film Festival w Danii oraz na Hot Docs Canadian International Documentary Festival w Kanadzie.




Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

DKF Klaps. Kwiecień z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

Cztery filmowe seanse zaplanowano w ramach kwietniowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”. Przed każdą projekcją prezentowane będą Polskie Kroniki Filmowe z lat 60-tych. W repertuarze m.in. najnowszy obraz zatytułowany „Monster”. Film został nagrodzony...

Aktualności

KultURalia 2024 - dwie sceny, strefa foodtruck i chillout oraz liczne atrakcje

Organizatorzy XII Rzeszowskich KultURaliów Studenckich ujawnili pierwsze szczegóły dotyczące tegorocznej edycji wydarzenia. W tym roku zabawa potrwa dwa dni.

Aktualności

Nietuzinkowe plakaty studentów WSIiZ na wystawie w WDK

We wtorek, 26 marca 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się wernisaż wystawy „B1 z WSIiZ" organizowanej przez Koło Projektowania Plakatu B1. Na ekspozycji prezentowane będą prace studentów i absolwentów Wyższej...

Aktualności

Premiera "Lalki" w teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

W najbliższą sobotę, 23 marca 2024 r. w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się premiera spektaklu „Lalka”, realizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Premierę otworzy wystawa pn. „80-lecie Sceny Dramatycznej...

Aktualności

Święto Wiosny z boginiami. Koncert braci Stechek w Filharmonii Podkarpackiej

Paweł i Piotr Steczek przyjadą do Rzeszowa aby zaprezentować melomanom swoją muzyczną opowieść inspirowaną kobietami-boginiami z mitologii skandynawskiej. Koncert tego wyjątkowego duetu odbędzie się w ramach cyklu BOOM w Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

Enej i C-Bool wystąpią na Rzeszowskich Juwenaliach

Kolejni wykonawcy dołączyli do line-upu 29. edycji Rzeszowskich Juwenaliów. Grupa Enej zagra na Scenie Głównej na zakończenie pierwszego dnia imprezy. C-BooL wystąpi 10 maja na OneStage.

Aktualności

Zgłoszenia do udziału w Podkarpackich Konfrontacji Fotograficznych

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza koła, kluby i grupy fotograficzne działające na Podkarpaciu do udziału w XXII Podkarpackich Konfrontacjach Fotograficznych.

Reklama