Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

DKF Klaps. Listopadowe spotkania z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

Dodano: /

Przed nami kolejny miesiąc z dobrym kinem w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Jak zawsze, projekcjom filmowym towarzyszyć będą prelekcje oraz pofilmowe dyskusje, które poprowadzi Dominik Nykiel.

Poniżej harmonogram projekcji oraz opisy i zwiastuny filmów:

07.11.2022 r. - ZDARZYŁO SIĘ, reż. Audrey Diwan

14.11.2022 r. - LOMBARD, reż. Łukasz Kowalski

21.11.2022 r. - BOHATER - reż. Asghar Farhadi

28.11.2022 r. - NA PEŁNY ETAT, reż. Eric Gravel

 

ZDARZYŁO SIĘ, reż. Audrey Diwan

czas trwania: 100 min / gatunek: dramat

Akcja filmu opartego na autobiograficznej książce tegorocznej noblistki Annie Ernaux rozgrywa się we Francji w 1963 roku. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską na uniwersytecie. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Niespodziewanie wszelkie plany staną pod dużym znakiem zapytania po wizycie w gabinecie lekarskim. 

Ku swojemu zaskoczeniu Anne (hipnotyzująca Anamaria Vartolomei) dowiaduje się, że jest w ciąży. Zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo zamknie jej zawodową drogę i przekreśli to, do czego tak konsekwentnie dążyła przez całe lata. Młoda kobieta stoi przed poważnym dylematem. Wie, że nie chce rodzić, ale jednocześnie jest świadoma, że za próbę zakazanej wtedy we Francji aborcji grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale i kara więzienia. Czas ucieka, napięcie wzrasta, bo na szali znalazła się przyszłość bohaterki.

Nagrodzony Złotym Lwem na weneckim festiwalu Zdarzyło się to drugi film francuskiej reżyserki Audrey Diwan, znanej wcześniej głównie z pracy w charakterze scenarzystki. Ta zniuansowana i świetnie zagrana opowieść o systemowej opresji oraz niemożności samostanowienia, choć rozgrywa się w latach 60. poprzedniego stulecia, jest niezwykle aktualna.

Film jest ekranizacją głośnej powieści francuskiej pisarki i aktywistki Annie Ernaux. Ernaux została w 2022 roku laureatką literackiej nagrody Nobla.

Nagrody dla filmu:

2022 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Dublinie – nagroda dla najlepszej aktorki (Anamaria Vartolomei)

2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Palm Springs – nagroda za najlepszą reżyserię, nagroda Jury

2021 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji – Złoty Lew, Nagroda FIPRESCI

2021 – CineLibri International Book&Movie Festival (Bułgaria) – nagroda dla najlepszej ekranizacji

 

LOMBARD, reż. Łukasz Kowalski

czas trwania: 81 min / gatunek: dokument

„Lombard” to wielki zwycięzca tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, gdzie zdobył nagrodę główną w Konkursie Głównym: Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium.

Do twórców filmu trafiły także: Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni, Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego oraz Nagroda Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim.

Poruszająca i pełna humoru komedia dokumentalna o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak

wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Szalone, marketingowe pomysły Wieśka i czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym futrem wzbudzają naszą sympatię. Choć lombard przynosi straty, staje się ważnym centrum życia dzielnicy. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnia próbę ratowania biznesu i miłości.

 

BOHATER - reż. Asghar Farhadi

czas trwania: 127 min / gatunek: dramat

Dwukrotny zdobywca Oscara (za „Rozstanie” i „Klienta”) powraca do rodzinnego Iranu i czerpiąc z lokalnego kontekstu, tka kolejną uniwersalną, przejmującą przypowieść. Tym razem o człowieku, który stał się zakładnikiem sądów, w tym wydającego najostrzejsze wyroki trybunału, jakim są media społecznościowe. Podążając za tytułowym „Bohaterem”, Asghar Farhadi z wyczuciem i wprawą filmowego linoskoczka porusza się po cienkiej granicy, jaka dzieli ofiarę od przestępcy, sukces od porażki, a dobre chęci od nieczystych intencji.

Rahim wychodzi na krótką przepustkę z więzienia, gdzie odsiaduje wyrok za długi. Ma ledwie dwa dni na przekonanie wierzyciela, by ten darował mu część należności. Najwyraźniej los mu sprzyja, bo w ręce mężczyzny nieoczekiwanie trafia torba pełna złotych monet. Kiedy „Bohater” zrozumie, że brzęczący pakunek zawierał także pokusy, niechcianą sławę i wyroki serwowane przez anonimowy tłum, będzie już za późno, by zatrzymać spiralę dramatycznychwydarzeń.

Nagrodzony Grand Prix na festiwalu w Cannes „Bohater” to nie tylko powrót irańskiego reżysera do ojczyzny, ale i do mistrzowskiej formy. Farhadi wyśmienicie dozuje emocje, tworząc film wyczulony na psychologiczne niuanse, a zarazem o rozmachu przypowieści. Jak nikt umie połączyć dylematy charakterystyczne dla kina moralnego niepokoju z sięgającym zenitu napięciem rodem z thrillera czy kryminału. Intymna, jednostkowa historia jest dla niego doskonałą okazją, by na ekranie odmalować całą sieć rozmaitych rodzinnych czy społecznych zależności. Niejednoznaczny, nieoceniający, a przy tym wciągający bez reszty film Farhadiego prowadzi wyrafinowaną grę z widzem, testując naszą skłonność do ferowania przedwczesnych wyroków.

NA PEŁNY ETAT, reż. Eric Gravel

czas trwania: 85 min / gatunek: dramat

Marie (w tej roli gwiazda francuskiego kina Laure Calamy) dokłada wszelkich starań, by pogodzić wychowanie dwójki dzieci z pracą w jednym z luksusowych paryskich hoteli. Nie jest to łatwe, zwłaszcza że mieszka poza miastem, a codzienne dojazdy zajmują jej sporo czasu w i tak napiętym już grafiku.  

Kiedy wreszcie otwiera się przed nią szansa zawodowego awansu, jak na złość wybucha ogólnokrajowy strajk. System transportu publicznego, od którego uzależniona jest bohaterka, zostaje całkowicie sparaliżowany. Zdezorientowani ludzie tłoczą się na peronach i przystankach, coraz bardziej zniecierpliwieni całą sytuacją. Mimo tych przeszkód kobieta jest zdeterminowana, by dotrzeć na rozmowę kwalifikacyjną. Zdaje sobie sprawę, że ta szansa może się nie powtórzyć.   

Uznany za najlepszego reżysera Konkursu „Horyzonty” ostatniego weneckiego festiwalu Éric Gravel w bardzo realistyczny sposób opowiada o dobrze znanych nam dzisiaj problemach – niepewności jutra, niestabilnym rynku pracy, społecznych niepokojach, braku bezpieczeństwa socjalnego. Zniuansowany portret silnej kobiety staje się tym samym uniwersalną historią o życiu pod ciągłą presją i ciemnych stronach kapitalizmu.        

 

Pokazy filmów ramach DKF Klaps odbywają się w poniedziałki o godz. 19:00 w sali widowiskowo-kinowej WDK, przy ul. S. Okrzei 7.

Koszt wejściówki na pojedynczy seans to 10 zł. Za karnet na cztery filmy zapłacimy 30 zł. Bilety można nabyć w kasie WDK. 

 

Reklama

Komentarze

Tagi

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Unheimlich” – wystawa dwóch artystek w Galerii Nierzeczywistej. Wernisaż 5 października

5 października 2024 r. o godz. 14:00 w Galerii Nierzeczywistej przy ul. Matejki 10 odbędzie się wernisaż podwójnej wystawy autorstwa Ewy Jeżowskiej- Charchut i Katarzyny Waranskiej. W programie również wydarzenia towarzyszące. Wystawę...

Aktualności

„Słowo i obraz”. Warsztaty z malarką i ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską

W najbliższy piątek WiMBP w Rzeszowie organizuje kolejne spotkanie w ramach projektu „Słowo i Obraz”. Gościem będzie Elżbieta Wasiuczynska – malarka i ilustratorka. Warsztaty zostaną przeprowadzone na podstawie książek Tomasza Samojlika, „Ambaras”...

Aktualności

„Bedzie to dramat, ale bardzo zaskakujący” – kolejny seans w ramach cyklu Zorza w Ciemno

„Będzie to dramat, ale bardzo zaskakujący. Coś na pograniczu jawy i snu. Sięgniemy w przyszłość.” – tak rzeszowskie kino zapowiada tajemniczy seans, który wyświetlony zostanie w czwartek, 26 września w ramach cyklu...

Aktualności

Piotr Bałtroczyk Stand-up: Starość nie jest dla mięczaków

W najbliższy weekend do Rzeszowa przyjedzie Piotr Bałtroczyk (poeta, konferansjer, satyryk) z programem „Starość nie jest dla mięczaków”.

Aktualności

Teatr na ekranie. „Falowiec” w Kinie za Rogiem Cafe

„Falowiec” w reżyserii Jakuba Pączka to kolejny spektakl telewizyjny, który będzie można obejrzeć na ekranie Kina za Rogiem Cafe w ramach cyklu „teatr na ekranie”. Projekcja odbędzie się 23 września 2024 r. o godz....

Aktualności

Międzysłów Karpat: Spotkanie z Mają Wolny

Maja Wolny, pisarka, doktor nauk humanistycznych będzie gościem najbliższego spotkania pt. „Gdzie są granice nie do przekroczenia? Granica państw / granica między faktem a fikcją” w ramach Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej Międzysłów...

Aktualności

Ponad 2000 pozycji na jesiennym Kiermaszu Wyczytanych Książek

Zbliża się dzień, w którym miłośnicy tradycyjnych książek, będą mogli za niewielkie pieniądze nabyć interesujące ich egzemplarze. 26 września w Rzeszowie odbędzie się jesienna edycja Kiermaszu Książek Wyczytanych.

Aktualności

Finał Senioraliów Rzeszowskich na Bulwarach: targi, blok artystyczny i koncert Mariusza Kalagi

Polski wokalista pop i country Mariusz Kalaga będzie gwiazdą wielkiego finału tegorocznych Senioraliów Rzeszowskich. Na uczestników czekać będą również bezpłatne atrakcje i pokazy artystyczne. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższą sobotę.

Reklama