Rzeszów - Piątek, 01.11.2024
Reklama

"Czytelnik w sieci kultury" - nowy projekt Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie

Dodano: /

Wykłady poświęcone twórczości komiksowej podkarpackich autorów, warsztaty kreatywne i edukacyjne prezentujące proces tworzenia komiksu – od pomysłu po jego etap końcowy – a  także komiks, jako element dziedzictwa narodowego i sposoby na jego ocalenie, i upowszechnienie – to tylko niektóre działania, jakie zostaną zrealizowane przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie w ramach projektu „Czytelnik w sieci kultury”.

Główny cel projektu:

Celem nadrzędnym projektu jest popularyzacja czytelnictwa za pośrednictwem twórczości komiksowej, zaprezentowanie tego ciekawego zjawiska czytelniczo-kulturowego, jakim jest twórczość komiksowa (ze szczególnym uwzględnieniem twórców Podkarpackich). Popularyzacja czytelnictwa poprzez działanie edukacyjne i pokazanie procesu kreacyjno-artystycznego.

Ważnym elementem będzie próba zapoznania odbiorców z:

  • miejscem komiksu w polskim dziedzictwie narodowym,
  • aktywnościami zmierzającymi do jego ocalenia i udostępnienia publiczności,
  • wystawami retrospektywnymi mistrzów polskiego komiksu.

O projekcie:

Punktem głównym będzie cykl czterech wykładów oraz warsztaty kreatywne i edukacyjne pokazujące, w jaki sposób powstaje komiks. Wykłady poprowadzą wyjątkowi eksperci w swojej dziedzinie. Chcemy nie tylko podnieść świadomość czytelniczą w tym zakresie. Pragniemy również zaprezentować bogaty dorobek artystów podkarpackich, rozbudzić potrzeby twórcze i czytelnicze oraz upowszechnić dostęp do publikacji komiksowych.

Tematy wykładów:

  • Komiks na Podkarpaciu – tradycja i współczesność.
  • Od pomysłu do komiksu – warsztaty poświęcone kreacji komiksu.
  • Rys historyczny Rzeszowskiej Akademii Komiksu oraz warsztat twórczy.
  • Komiks, jako element dziedzictwa narodowego.

Dodatkowym zadaniem w ramach projektu będzie opracowanie strony internetowej, która stanie się miejscem, które jak sieć, połączy twórców kultury, autorów prac komiksowych oraz wielbicieli tej formy twórczości.

Wszystkie wykłady i warsztaty zostaną zrealizowane w formule online i będą udostępnione bezpłatnie na wszystkich kanałach informacyjnych WDK w Rzeszowie, a także na dedykowanej stronie internetowej, która zostanie utworzona.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Koszyce w obiektywie Štefana Liptáka. Nowa wystawa w Galerii Nierzeczywistej

„KOSZYCE. Miasto w sercu. Średniowiecze trwa” – to tytuł wystawy, która prezentowana będzie przez najbliższe tygodnie w Galerii Nierzeczywistej RSF przy ul. Matejki 10. Wernisaż zaplanowano na piątek, 10 marca 2023 r...

Aktualności

Filmowy Poranek dla Dzieci. Strażak sam, szermierka, szalone zabawy i animacje

W kolejnej odsłonie Filmowych Poranków dla Dzieci w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy mali kinomani poznają tajniki szermierki. Na kinowym ekranie wyświetlane będą bajki z serii Strażak Sam. W holu kina...

Aktualności

DKF Klaps. Marzec z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

Miłośnikom dobrego kina polecamy zapoznanie się z marcowym repertuarem Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”.

Aktualności

Premiera nowego spektaklu w Teatrze Siemaszkowej

„Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Jana Hussakowskiego to nowa propozycja w repertuarze Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Spektakl będzie miał swoją premierę już w najbliższy weekend, 4 i 5...

Aktualności

Spotkanie autorskie z rzeszowską pisarką Anną Ziobro

Wydarzenie odbędzie się w piątek, 24 lutego o godz. 18:00 w Filii nr 8 (ul. Okulickiego 3) WiMBP w Rzeszowie.

Aktualności

Spotkanie z bohaterami programu "Moda na język polski"

Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 21 lutego 2023 o godz. 17:00 w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, ul. Sokoła 13.

Reklama