Rzeszów - Poniedziałek, 30.09.2024
Reklama

"Celineczka" w przyszłym roku w repertuarze "Siemaszki"

Dodano: /

Decyzją dyrektora Jana Nowary „Celineczka” autorstwa Katarzyny Matwiejczuk w lutym 2021 roku wejdzie do repertuaru Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Spektakl wyreżyseruje Kamila Siwińska.

"Celineczka" to pokłosie ubiegłorocznego Teatralnego Speed-Datingu, który odbył się w ramach prowadzonej przez Teatr Sceny Nowej Dramaturgii. Autorką sztuki "Celineczka" jest Katarzyna Matwiejczuk.

Spektakl wyreżyseruje Kamila Siwińska. Tekst został wystawiony w listopadzie 2019 roku w formie czytania performatywnego jako wydarzenie towarzyszące 06. Festiwalu Nowego Teatru.

Czytanie w wykonaniu aktorów rzeszowskiego Teatru spotkało się z entuzjazmem publiczności, a podczas spotkania publiczności z twórczyniami i aktorami odbyła się długa i ożywiona dyskusja.  Jak mówi autorka tekstu Katarzyna Matwiejczuk „Sztuka jest dalekim echem klasycznej baśni Andersena oraz próbą postawienia na nowo pytania ‘być albo nie być’ w radykalnej formie: czy mamy prawo dawać życie tylko dlatego, że ‘bardzo tego pragniemy’? Miniatura rozgrywa się w poczekalni kliniki in vitro. Naja, samotna kobieta, postanawia postarać się o dziecko. W poczekalni kliniki spotyka dziewczynkę, której obecności Naja nie potrafi sobie wytłumaczyć. Bohaterki zaczynają rozmawiać. Naja dzieli się z Celineczką obawami dotyczącymi istoty rodzicielstwa i odpowiedzialności.”

Jak podkreśla dyrektor Jan Nowara, o wyborze „Celineczki” jako przyszłego spektaklu Teatru Wandy Siemaszkowej zdecydowała waga tematu, który podejmuje sztuka. Statystyki wskazują, że w dzisiejszym świecie coraz więcej par ma problem z posiadaniem biologicznego potomstwa. Młodzi ludzie, którzy pragną zostać rodzicami korzystają z pomocy klinik leczenia niepłodności i często decydują się skorzystać z metody sztucznego zapłodnienia. Szeroko dyskutowany i ważny społeczny problem został przez reżyserkę ukazany w sposób ciekawy, subtelny i czuły.

 

Katarzyna Matwiejczuk jest z wykształcenia filmoznawczynią, z zamiłowania pieśniarką ludową, pisarką, dramaturżką, eseistką muzyczną i tłumaczką. Mieszka w Jedzbarku na Warmii. W swoim dorobku ma minipowieść „Jura” nagrodzoną przez olsztyński oddział SPP nagrodą za debiut roku 2016. Jest również laureatką I nagrody 28. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży za sztukę „Wnuczka Słońca”. Od 2015 roku uczestniczy w Pracowni Dramatu działającej przy Olsztyńskim Teatrze Lalek. Kamila Siwińska to absolwentka reżyserii na Akademii Teatralnej w Warszawie oraz multimediów na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest laureatką Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepszy spektakl na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. Zadebiutowała
w Teatrze Nowym w Poznaniu spektaklem „Sophie”. Zajmuję się także fotografią.

Scena Nowej Dramaturgii jest platformą skupioną na współczesnych metodach tworzenia opowieści teatralnych, a jej celem ich rozwijanie i wspólna dyskusja nad tekstami. Kuratorami SND są reżyserka Martyna Łyko oraz Witold Mrozek, krytyk teatralny i dziennikarz. Konsultacje eksperckie uczestnikom projektu udziela reżyserka i dramaturżka Weronika Szczawińska.

W styczniu zakończył się nabór do II edycji Teatralnego Speed-Datingu, który odbędzie się w Teatrze w weekend 22-23 lutego.

Wciąż można zgłaszać chęć udziału w Letniej Rezydencji Literackiej – drugiej inicjatywie Sceny Nowej Dramaturgii.  To rezydencja dramatopisarska, która odbywa się latem w Rzeszowie. Na czas pobytu Teatr oferuje uczestnikowi zakwaterowanie i stypendium. Pierwszą rezydentką została Aldona Kopkiewicz, która podczas wizyty w naszym mieście napisała dramat „Febra”, również wystawiony w formie czytania performatywnego. Letnia Rezydencja Literacka to pierwsza w Polsce oferta dla autorek i autorów tekstów, którzy chcą spróbować swoich sił w pisaniu dla teatru. Nabór do tegorocznej edycji trwa do 22 marca.

Kwestionariusz i szczegóły na stronie Teatru: https://teatr-rzeszow.pl/article/letnia-rezydencja-literacka-zalaczniki-1?l=2

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Adam Nowak zamiast Stanisława Soyki na finale Rzeszów Jazz Festiwal

Już w najbliższą sobotę w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się koncert finałowy 10 edycji Rzeszów Jazz Festiwal. Wystąpi Grażyna Łobaszewska, która świętuje w tym roku 50 lecie działalności scenicznej.

Aktualności

Weekend z komiksem w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Rzeszowska Akademia Komiksu zapraszają w dniach 10-11 grudnia 2022 r. na XXXIII Podkarpackie Spotkania z Komiksem.

Aktualności

Zmiana kolejności filmów w grudniowym DKF Klaps. Dodatkowy pokaz w kinie Zorza

Z przyczyn technicznych, Wojewódzki Dom Kultury zmuszony był zmienić kolejność wyświetlanych filmów w grudniowym repertuarze DKF Klaps.

Aktualności

VI Budziwojski Kiermasz Bożonarodzeniowy

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza wszystkich mieszkańców spragnionych świątecznego klimatu na VI Budziwojski Kiermasz Bożonarodzeniowy, który odbędzie się już w niedzielę 11 grudnia 2022 roku w Rzeszowskim Domu Kultury filia Budziwój.

Aktualności

Mikołajkowy Maraton Horrorów postraszy w kinach Helios

Maniakalny klaun, mroczne legendy, przerażające tajemnice - to wszystko zawładnie kinami Helios już w najbliższy piątek, 9 grudnia w ramach Mikołajkowego Maratonu Horrorów.

Aktualności

Twórczość Teresy Puchowskiej-Sturlis w Muzeum Dobranocek

Wystawa zatytułowana "Titka – wystawa twórczości Teresy Puchowskiej-Sturlis" dostępna będzie od 8 grudnia 2022 r.

Aktualności

Wielka bitwa artystów w Rzeszowskich Piwnicach

9 grudnia w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się finał konkursu artystycznego Art Fight Club organizowanego przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

Reklama