Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

"Bestie" rozpoczną listopadowy DKF Klaps [PROGRAM]

Dodano: /

Jesteście gotowi na listopadowe spotkanie z dobrym filmem? Pierwszy w tym miesiącu seans w ramach cyklu DKF Klaps odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 6 listopada. Wyświetlony zostanie obraz zatytułowany „Bestie” hiszpańskiego reżysera Rodrigo Sorogoyena. Film stal się przebojem światowych festiwali (zdobył ponad 50 nagród i 40 nominacji). W kolejne poniedziałki listopada obejrzymy jeszcze: dokument „A wrony są białe”, melodramat „Poprzednie życie” oraz thriller polityczny „Oponent”.

Projekcje filmów w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” odbywają się w poniedziałki, o godz. 19:00 w Sali kinowej Wojewódzkiego Domu Kultury przy ul. Okrzei 7. Prelekcje i pofilmowe dyskusje prowadzi Dominik Nykiel.

Karnety miesięczne na cztery filmy będą dostępne w cenie 30 zł. Z kolei za pojedynczą wejściówkę na każdy z filmów zapłacimy 10 zł.

Listopadowy repertuar DKF Klaps:

  • 06 listopada 2023 r. - BESTIE, reż. Rodrigo Sorogoyen
  • 13 listopada 2023 r. - A WRONY SĄ BIAŁE, reż. Ahsen Nadeem
  • 20 listopada 2023 r. - POPRZEDNIE ŻYCIE, reż. Celine Song
  • 27 listopada 2023 r. - OPONENT, reż. Milad Alami

Kilka słów o filmach:

BESTIE, reż. Rodrigo Sorogoyen

gatunek: dramat, thriller / produkcja: Hiszpania, Francja 2022 / czas trwania: 137 min

Jeden z najciekawszych hiszpańskich reżyserów swojego pokolenia Rodrigo Sorogoyen nakręcił film, który okazał się przebojem światowych festiwali. W tym trzymającym w napięciu thrillerze, którego akcja rozgrywa się na prowincji, krytycy doszukują się powinowactw z kinem Sama Peckinpaha czy Johna Boormana. Podobnie jak po niektórych ich filmach, tak i po seansie „Bestii” rodzi się pytanie, co tak naprawdę drzemie w ludziach i do jakiego stopnia możemy sami kierować swoim życiem.

A może życie w dużym mieście jest po prostu bezpieczniejsze?

Vincent (Denis Ménochet) i Olga (Marina Foïs) to spokojna francuska para, która osiedliła się w jednej z galicyjskich wiosek. Wiodą tam niespieszne życie, zajmując się uprawą warzyw oraz renowacją opuszczonych domów. Codzienna sielanka ma jednak też swoje mroczne strony.

Relacje pary bohaterów z miejscowymi nie układały się nigdy tak, jak by sobie tego życzyli. Sąsiedzki konflikt z porywczymi braćmi Xanem i Lorenzo wzmaga na sile, gdy para decyduje się podjąć niepopularną w okolicy decyzję. Ku ich zaskoczeniu z pozoru nie aż tak istotna różnica zdań ma dużo większe konsekwencje, niż mogliby się tego spodziewać. Napięcie w wiosce niebezpiecznie narasta, dochodząc do momentu, z którego nie ma już odwrotu. 

 

A WRONY SĄ BIAŁE, reż. Ahsen Nadeem

gatunek: dokument / produkcja: USA, Irlandia, Japonia 2022 / czas trwania: 100 min

Kręcony przez pięć lat i na trzech kontynentach film to osobisty obraz twórcy, który w poszukiwaniu wewnętrznego spokoju oraz prawdy opowiada o transformacyjnej podróży. W jej trakcie uczy się akceptować sprzeczności, odmienne wartości, prawdy i pragnienia. Uświadamia sobie również, że każdy człowiek jest stale w procesie rozwoju i przez całe życie podlega zmianom. Ten pięknie nakręcony film drogi (dosłownie i w przenośni) jest pełny humoru i dystansu do naszej rzeczywistości.

Od ponad tysiąca lat tajemnicza buddyjska sekta mnichów zamieszkuje odosobniony klasztor w Japonii, gdzie praktykuje akty ekstremalnej fizycznej wytrzymałości w dążeniu do oświecenia. Pochodzący z muzułmańskiej rodziny reżyser, próbując znaleźć odpowiedź na temat swojej wiary i życia osobistego, wyrusza do klasztoru w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o sens i cel tych tajemniczych praktyk. Chce je udokumentować, ale kiedy przybywa na miejsce, jego obecność nie jest mile widziana. Jedynym mnichem, który chce z nim rozmawiać, jest Ryushin – obrazoburczy młody outsider, kochający słodycze i heavy metal tak samo jak buddyjskie śpiewy. Reżyser nawiązuje z nim przyjaźń, która zaprowadzi ich obu do odkrycia wyższych prawd, ale i do kłopotów.

Nagroda Specjalna dla najlepszego debiutu reżyserskiego na Festiwalu Millennium Docs Against Gravity

 

POPRZEDNIE ŻYCIE, reż. Celine Song

gatunek: melodramat / produkcja: USA, Korea Południowa 2023 / czas trwania:106 min

„Poprzednie życie” to love story, która z lekkością i wdziękiem definiuje na nowo zasady ekranowego romansu, rozkochując w sobie widzów Sundance, Berlinale i fanów studia A24. To na wskroś współczesny film, który goi złamane serca, daje szansę miłości, godzi przeszłość z przyszłością, uczy rozstawać się bez gniewu i z nadzieją na nowy początek. Dokonuje przy tym niemożliwego: sprawia, że zakochacie się w każdym z trojga bohaterów. In-Yun to koreańskie przekonanie, że ludzie zbliżają się do siebie, bo ich dusze poznały się w poprzednich wcieleniach. Nora (Greta Lee) i Hae Sung (Teo Yoo) dorastali razem w Korei Południowej. Rozdzieleni przez los jako dzieci, odnajdują się po latach dzięki mediom społecznościowym. W końcu miłosna i migrancka odyseja zaprowadzi oboje do Nowego Jorku. Nora jest już wtedy mężatką, a Hae Sung świeżo upieczonym singlem. „Co by było, gdyby?” – to pytanie nie przestaje kołatać w ich głowach. A także w głowie męża Nory (John Magaro), zaskoczonego nagłą wizytą Koreańczyka.

„Poprzednie życie” przywołuje ducha trylogii Richarda Linklatera i najlepszych nowojorskich opowieści filmowych. Historii rozpiętej między Nowym Jorkiem i Seulem, nowoczesną technologią i upragnionym dotykiem, wspomnieniami i teraźniejszością, towarzyszą echa buddyjskiej refleksji nad przeznaczeniem i duchowym wymiarem relacji. To nawiązanie jest nieprzypadkowe: reżyserka „Poprzedniego życia” pochodzi z Korei Południowej. Swój magiczny debiut, kolejny przebój od studia A24, okrzyknięty przez amerykańską krytykę „najlepszym filmem roku”, Celine Song osnuła wokół własnych wspomnień. W rezultacie powstała niezwykła historia o miłości, utraconych nadziejach i nowych szansach. I tej nieuchwytnej tęsknocie za poprzednim życiem, którą nosi w sobie każdy z nas.

 

OPONENT, reż. Milad Alami

gatunek: dramat, thriller / produkcja: Szwecja, Norwegia 2023 / czas trwania: 120 min

Doceniony na Berlinale szwedzki kandydat do Oscara, stanowiący wyjątkowe połączenie thrillera politycznego i rodzinnego dramatu w epicentrum imigracyjnego kryzysu.

Małżeństwo z dziećmi musi uciekać z Iranu przed służbami i trafia do zaśnieżonej Szwecji podzielonej kryzysem imigracyjnym. Trudna przeszłość i skrywane tajemnice nie dają jednak o sobie zapomnieć. Czy ich związek przetrwa w obcym kraju na skraju Europy?

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

AfryKamera - święto kina i kultury afrykańskiej w Rzeszowie

W piątek, 14 października w rzeszowskim Kinie za Rogiem Cafe rozpocznie się trzydniowe święto dla miłośników kina i kultury afrykańskiej - AfryKamera. W programie m.in.: 8 filmów, warsztaty wiązania chust i kapeluszy...

Aktualności

Bezpłatne wycieczki dla mieszkańców pięciu rzeszowskich osiedli do Centrum Nauki Kopernik

Celem organizacji cyklu bezpłatnych wycieczek jest integracja lokalnej społeczności polskiej i ukraińskiej.

Aktualności

Wieczór Literacki. Spotkanie z Martyną Bundą i spektakl "Kiedyś Ci opowiem..."

15 października w siedzibie Teatru Przedmieście przy ul. Reformackiej 4 w Rzeszowie, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Wieczory Literackie. Gościem będzie pisarka Martyna Bunda. Przed spotkaniem Teatr Przedmieście zaprezentuje spektakl „Kiedyś...

Aktualności

Zbliża się zakończenie sezonu rzeszowskiej fontanny multimedialnej

Do przyszłej niedzieli można jeszcze oglądać codziennie pokazy fontanny multimedialej w Rzeszowie, o godz. 13:00, 17 i 20:00.

Aktualności

W weekend utrudnienia dla czytelników WiMBP w Rzeszowie

Niedostępna będzie strona internetowa oraz katalogi online. Nieczynny będzie również książkomat i wrzutnia do oddawania książek.

Reklama