Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Arcydzieła Brahmsa i Schumanna zabrzmią w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

Piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej otworzy Koncert skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa. Po przerwie usłyszymy IV Symfonię Roberta Schumanna. Orkiestrę symfoniczną poprowadzi młody, gruziński dyrygent - Mirian Khukhunaishvili. Solistką wieczoru będzie urodzona w Albanii skrzypaczka - Alda Dizdari.

Dwa arcydzieła zapowiadane w programie wyszły spod pióra wybitnych, zaprzyjaźnionych ze sobą twórców niemieckich – Roberta Schumanna(1810 – 1856) i Johannesa Brahmsa (1833 – 1897) . Obaj tworzyli w epoce romantyzmu. Brahms czerpał inspirację z muzyki J.S. Bacha i klasyków wiedeńskich, którą potrafił przetworzyć w stylistykę swoich czasów, Schumann był ucieleśnieniem ducha romantyzmu, i to właśnie on dostrzegł nieprzeciętny talent Brahmsa, o czym napisał w słynnym magazynie „Neue Zeitschrift für Musik”: „Oto nadchodzi nowa krew, nad której kolebką czuwali bohaterowie i łaski. Nazywa się Johannes Brahms, pochodzi z Hamburga.”

Dzieła obu twórców nie zawsze trafiały w gusta publiczności. Koncert skrzypcowy D- dur (1878) Brahmsa rozczarował słuchaczy, którzy oczekiwali przede wszystkim popisu solowego instrumentu. Tymczasem kompozytor wyznaczył skrzypcom znacznie trudniejsze zadanie polegające na ich współdziałaniu z brzmieniem orkiestry symfonicznej, co wymagało od solisty umiejętności eksplorowania pełnego dźwięku instrumentu Cześć pierwsza Koncertu skrzypcowego D – dur jest pełnym rozmachu allegrem sonatowym, w którym sekwencje burzliwe przeplatają się z rozmarzonym liryzmem. Skupione, pełne powagi Adagio słynie z przepięknej, nastrojowej melodii oboju, którą przejmują skrzypce solo. Kontrast wprowadza finałowe, energiczne Allegro giocoso, oparte na radosnym rondzie z motywami muzyki węgierskiej.

Podobnie jak Koncert skrzypcowy Brahmsa, tak i IV Symfonia Schumanna wychodziła poza konwencje epoki kładąc nacisk na emocjonalną warstwę kompozycji. Wbrew numeracji, to drugie w kolejności dzieło symfoniczne kompozytora, napisane w 1841 roku, jako „Fantazja symfoniczna” – tuż po radosnej I Symfonii „Wiosennej. Nowe dzieło, o bardziej dramatycznym obliczu, naznaczone emocjonalnością wypływającą z głębi duszy kompozytora, nie doczekało się jednak uznania. Po przeinstrumentowaniu Fantazji wydał ją Schumann – dziesięć lat później, jako IV Symfonię – jej premiera w 1853 r. zakończyła się sukcesem. Był to ostatni triumf Schumanna zanim pogrążył się w mrokach choroby psychicznej.

Najbliższy koncert symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się w piątek, 20 października 2023 r. o godz. 19:00.

W programie:
J. Brahms – Koncert skrzypcowy D-dur op. 77
R. Schumann – IV Symfonia d – moll op. 120

 

Mirian Khukhunaishvili jest jednym z najbardziej fascynujących i najlepszych dyrygentów młodego pokolenia. Jest współzałożycielem i dyrektorem artystycznym Młodzieżowej Orkiestry z Tbilisi (Tbilisi Youth Orchestra).

Mirian prowadził takie orkiestry jak: holenderska orkiestra symfoniczna Royal Concertgebouw, Duńska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Islandzka Orkiestra Symfoniczna, Koreańska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Filharmoniczna Radia Francuskiego, Orkiestra Symfoniczna z Trondheim, Macedońska Orkiestra Filharmoniczna, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie oraz wszystkie najważniejsze gruzińskie orkiestry i chóry.
Współpracował ze światowej sławy muzykami, takimi jak m.in. Eliso Virsaladze, Paata Burchuladze, George Gagnidze, Nino Machaidze i Alexander Buzlov.

W sezonie 2022-2023 Mirian Khukhunaishvili debiutował w Konzerthaus Berlin z niemiecką orkiestrą symfoniczną Konzerthausorchester Berlin oraz takimi solistami jak Christoph Eshenbach, Iddo Bar-Shai, Valeryi Sokolov i Alexey Shadrin, a w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z tamtejszą orkiestrą. W sezonie 2024/2025 zadebiutuje w sali koncertowej Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego Musikverein.
W sierpniu 2023 roku Mirian wystąpi ponownie w berlińskim Konzerthaus z Młodzieżową Orkiestrą z Tbilisi na festiwalu „Young Euro Classics”.

Od 2021 roku Mirian pełni funkcję wizytującego nauczyciela akademickiego na Islandzkiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi zajęcia z dyrygentury i prowadzi chór uniwersytecki.

W 2020 roku uzyskał stopień doktora w dziedzinie dyrygentury w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Mirian jest pierwszym uczestnikiem w historii Akademii Dyrygentów z Tonhalle-Orchester Zürich, który zdobył zarówno stypendium im. Paavo Jarviego, jak i nagrodę międzynarodową publiczność.

 

Alda Dizdari 

“Tak żywa, kreatywna i wybitna gra jest naprawdę rzadkością. Ekspresyjność jej smyczkowania była rzeczą zdumiewającą.” – Tim Homfray, Strad Magazine “

Alda Dizdari jest fenomenem […] Tak jak najwięksi muzycy, służy muzyce w sposób perfekcyjny: nie wprowadza żadnych manieryzmów ani intelektualizmów, pozwalając aby dzieło muzyczne mówiło samo za siebie w każdej frazie.” – Sir Noel Malcolm (autor “George Enescu: Jego Życie i Muzyka”)

“[…]To poruszająca historia, opowiedziana z pokrzepiającą otwartością i szczerością, która wychwytuje i przekazuje transformacyjną moc muzyki nawet w najtrudniejszych okolicznościach.” – Julian Haylock, The Strad Magazine,

Alda Dizdari jest wszechstronnym muzykiem, pedagogiem i autorem. Urodzona w Albanii i mieszkająca w Londynie skrzypaczka z powodzeniem łączy karierę solową z innymi rodzajami działalności kreatywnej i charytatywnej. Od czasu swojego debiutu w Wigmore Hall w 2010 roku, została wybrana muzykiem “One to Watch” (“warty obserwowania”) przez magazyn Gramophone, występowała jako solistka w najbardziej prestiżowych miejscach w kraju i za granicą, wyprodukowała pięć nagrań dla Mellos Records, jej pracę poddał recenzji The Strad Magazine, opisał the Sunday Times/ Culture Magazine, a artystka pojawiła się na żywo w programach BBC Radio 3 i Radio 4. Po wykonaniu Koncertu Skrzypcowego Elgara na terenie całej Europy oraz premierowym wykonaniu koncertu w rodzimej Albanii, w 2020 roku Alda wydała audiobook ze swoimi wyjątkowymi wspomnieniami: 'Kiss Me Again; A Memoir of Elgar in Unusual Places’ oraz wypuściła specjalną edycję, zawierającą audiobook i nagranie, w tym płytę winylową, Koncertu Skrzypcowego Elgara z dyrygentem Alexandrem Walkerem i orkiestrą Musica Viva.

W 2022 roku Alda wydała swój najbardziej intymny album, zatytułowany “The Words of the Candle”. Obecnie jest z tym albumem w trakcie tournée i występuje na różnych festiwalach, w tym na festiwalu w Canterbury. W 2024 roku Alda nagra dla Resonus Label solową sonatę skrzypcową i koncert skrzypcowy brytyjskiego kompozytora Robina Hollowaya pod dyrekcją Alexandra Walkera oraz z Narodową Orkiestrą Walii BBC.

Od 2008 roku Alda gra na skrzypcach GB Ceruti, Cremona 1791, kupionych specjalnie dla niej przez prywatnego sponsora, oraz na smyczku Dominique Peccatte, wypożyczonym od the Stradivari Trust w Wielkiej Brytanii.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Jowita" po rekonstrukcji cyfrowej na ekranie Kina za Rogiem Cafe

Piękne Barbara Kwiatkowska i Kalina Jędrusik, charyzmatyczni Daniel Olbrychski i Zbigniew Cybulski - to obsada filmu Janusza Morgensterna do scenariusza Tadeusza Konwickiego. Obraz z 1967 roku - po rekonstrukcji cyfrowej - zostanie...

Aktualności

"Anatomia upadku" w marcowym repertuarze DKF Klaps. Co jeszcze zobaczymy?

Pierwszy w marcu seans w ramach cyklu DKF Klaps odbędzie się w najbliższy poniedziałek. Wyświetlony zostanie obraz zatytułowany „Obsesja” z laureatkami Oscara: Natalie Portman i Julianne Moore w rolach głównych. W kolejne...

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2024. Lady Pank dołącza do line-upu

Lady Pank to kolejny zespół, który wystąpi na tegorocznych Rzeszowskich Juwenaliach. Twórcy takich przebojów jak "Mniej niż zero", "Tańcz, głupia, tańcz", "Kryzysowa narzeczona", czy "Zostawcie Titanica" zagra pierwszego dnia imprezy na scenie...

Aktualności

Symfoniczny wieczór w Filharmonii Podkarpackiej: Kurpiński, Chopin, Dobrzyński

Piątkowy koncert symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej rozpocznie Uwertura do opery „Jadwiga, Królowa Polski” k. Kurpińskiego. W dalszej części wieczoru melomani usłyszą II koncert fortepianowy Chopina oraz I Symfonię F. Dobrzyńskiego. Orkiestrę poprowadzi...

Aktualności

Wystawa plakatów filmowych w Galerii WDK

Wojewódzki Dom Kultury przygotował nie lada gratkę dla kolekcjonerów plakatów filmowych oraz miłośników dobrego kina. W Galerii WDK prezentowana jest wystawa plakatów filmowych ze zbiorów Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”.

Aktualności

Tribbs zagra na 29. Rzeszowskich Juwenaliach

„Tribbs wbija na najlepsze Juwenalia w Polsce!” – poinformowali w mediach społecznościowych organizatorzy tegorocznych Rzeszowskich Juwenaliów. To pierwszy ujawniony wykonawca sceny OneStage. Artysta wystąpi w drugim dniu imprezy, tj. 11 maja.

Aktualności

Filmowy Poranek dla dzieci. Główną atrakcją spotkanie z psim behawiorystą

Kolejne spotkanie małych kinomanów z kinie Helios. Główna atrakcją najbliższego Filmowego Poranka będzie spotkanie z psim behawiorystą, który pojawi się ze swoją podopieczną. Na sali kinowej wyświetlane będą bajki z serii Tomek...

Aktualności

Spotkanie z Bernadetą Szczyptą i promocja książki "Gdzie jest moje szczęście?"

„Gdzie jest moje szczęście?” to najnowsza książka mieszkającej w Rzeszowie dziennikarki i działaczki społecznej Bernadety Szczypty. Publikacja stanowi zbiór 15 historii o życiu, miłości, rozpaczy, nadziei i szczęściu opowiedzianych przez rodziców dzieci...

Reklama