Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

AfryKamera - święto kina i kultury afrykańskiej w Rzeszowie

Dodano: /

W piątek, 14 października w rzeszowskim Kinie za Rogiem Cafe rozpocznie się trzydniowe święto dla miłośników kina i kultury afrykańskiej - AfryKamera. W programie m.in.: 8 filmów, warsztaty wiązania chust i kapeluszy oraz specjały kuchni afrykańskiej.

Festiwal AfryKamera, to największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie poświęcone kulturze afrykańskiej. Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się w dniach 30.09-9.10.2022 w warszawskiej Kinotece oraz online, w dniach 22-31.10.2022 na platformie VOD.Warszawa. Następnie festiwal ruszył w podróż po kilku innych polskich miastach. W najbliższy weekend (14 -16 października) zawita do Rzeszowa, a konkretnie do Kina za Rogiem Cafe przy ul. Świętego Mikołaja 6.

Przez 3 dni widzowie będą mogli zobaczyć wiele ciekawych, nagradzanych i nie pokazywanych w naszym mieście produkcji filmowych. W trakcie wydarzenia dzięki współpracy z Fundacją Człowiek taki jak Ty, goście festiwalu będą mogli poznać codzienne życie i smaki Afryki – zaplanowano warsztaty z wiązania chust i kapeluszy oraz możliwość zrobienia sobie zdjęcia w stroju afrykańskim (chętni proszeni są o założenie kolorowych koszulek).

Dodatkowo Kino za Rogiem Cafe przez cały weekend oferuje specjalne menu afrykańskie: przepyszne zupy, kawy i herbaty wg oryginalnych przepisów.

Wśród filmów prezentowanych podczas Afrykamery, znalazły się dwa, które powalczą o Oscara i będą konkurować z "IO" Jerzego Skolimowskiego: "Próba sił" - poruszająca historia miłosna z Tanzanii oraz brazylijski „Mars jeden” - opowieść o czteroosobowej rodzinie walczącej o swoje marzenia, kiedy do władzy dochodzi skrajnie prawicowy kandydat.

Ciekawostką jest także muzyczny film sci-fi z 1974 roku autorstwa Sun Ra - amerykańskiego kompozytora jazzowego pianisty, poety i filozofa, pt. "Kosmos jest sztos".

PROGRAM AFRYKAMERY:

14.10 piątek

18:00 CESÁRIA ÉVORA - 94 min. - Portret legendarnej piosenkarki Cesárii Évory, urodzonej w kolonialnej Republice Zielonego Przylądka. Ana Sofia Fonseca przeprowadziła mnóstwo wywiadów oraz wieloletnie i wyczerpujące badania, dzięki czemu udało się jej pozyskać i wykorzystać w filmie unikalne materiały archiwalne, w większości osobiste nagrania nakręcone przez bliskich piosenkarki. W dokumencie nie brakuje też wielu wątków politycznych i społecznych kontekstów z życia bosonogiej diwy oraz pięknych kadrów przyrody współczesnego Zielonego Przylądka, ukazujących poetyckość morza, lądu i powietrza, które ukształtowały tę niezwykłą kobietę i artystkę.

 

15.10 sobota

11:00 NAYOLA - 83 min. - Debiutancka animacja José Miguela Ribeiry oparta na opowiadaniu “Black Box” autorstwa duetu pisarskiego Mia Couto i José Eduardo Agualusa. To historia trzech kobiet reprezentujących różne pokolenia: babci Leleny, jej córki Nayoli i jej wnuczki Yary, na których kilkudziesięcioletnia wojna w Angoli odcisnęła swe piętno. Bardzo ważny i trudny, wizualnie znakomicie zrealizowany film animowany, przypominający nam o wyniszczającej sile, której niestety wciąż jesteśmy świadkami i uczestnikami.

13:00 DOPÓKI MOGĘ IŚĆ / AS FAR AS I CAN WALK - 92 min. - Strahinja i Ababou to młode małżeństwo z Ghany, które opuściło swój kraj w poszukiwaniu lepszego życia w Europie. Wielokrotnie deportowani, trafiają do obozu dla uchodźców w Serbii, gdzie każde z nich inaczej wyobraża sobie dalszy pobyt w tym miejscu. Gdy Strahinja pracuje jako wolontariusz Czerwonego Krzyża, stara się o angaż do lokalnej drużyny futbolowej i myśli o pozostaniu w Serbii, Ababou postanawia opuścić obóz i męża, i dostać się do Wielkiej Brytanii. Zwycięzca Karlowych Warów z 2021 roku to niezwykła opowieść, nawiązująca do serbskiego epickiego poematu Strahinja Banović i kreująca go na współczesną przypowieść o losie migrantów z Afryki.

15:00 CZARNE MAMBY / BLACK MAMBAS - 81 min. - W 2013 r. podczas szczytu polowań na rogi nosorożców powstały Czarne Mamby, kobiece jednostki antykłusownicze, rekrutowane z okolicznych społeczności, pracujące na terenie Parku Narodowego Kruger w RPA. W dokumencie Leny Karbe poznajemy kilka członkiń tej formacji, które nierzadko narażają swoje życie w obronie zwierząt i dzikiej przyrody. Dla jednych to zajęcie z wyboru, które daje im sprawczość i niezależność, dla innych ogromna odpowiedzialność i jedyna szansa na otrzymanie wynagrodzenia, z którego utrzymują całe rodziny.

17:30 MARS JEDEN / MARS ONE - 115 min. - Gabriel Martins rysuje w swoim filmie portret czarnej brazylijskiej rodziny reprezentującej klasę pracującą: ojca z problemami alkoholowymi, który z dnia na dzień traci pracę, matki sprzątającej po domach, która nie może dojść do siebie po wybuchu dynamitu w barze, dorosłej córki ukrywającej przed rodzicami swoją tożsamość seksualną, a także młodszego syna marzącego o podróży na Marsa. Martins doskonale pokazuje, jak nasze marzenia i dążenia bardzo często sprzeczne są z oczekiwaniami najbliższych nam osób. Robi to w sposób niesłychanie świeży i lekki w formie, z wyraziście nakreślonymi bohaterami i pulsującym, pełnym dźwięków brazylijskim miastem w tle.

 

16.10 niedziela

10:30 Prezentacja: życie codzienne w Afryce, warsztat noszenia rzeczy na głowie, warsztat z podstaw robienia mydełek  - Fundacja Człowiek taki jak Ty

11:30 OPAL - 85 min. - Dawno, dawno temu, czy też w dalekiej przyszłości, w magicznym królestwie mieszkała młoda księżniczka Opal, której radość powodowała szczęście żyjących tam ludzi i zwierząt, a cierpienie przynosiło chaos i zamieranie życia. Gdy mieszkańcy tej krainy pokazali czuwającemu nad wszystkim wielkiemu Iroko obumarłe kwiaty, ten postanowił dowiedzieć się, co powoduje smutek księżniczki i pomóc jej w odbudowaniu dobrych uczuć. Obsypana wieloma nagrodami animacja Alaina Bidarda to nie tylko fascynująca, ucząca emocji opowieść dla najmłodszych widzów, ale też ważna lekcja przypominająca nam, dorosłym, do czego prowadzi cierpienie dzieci, kłamstwa, zachłanność na władzę, przerośnięte ego czy niszczące relacje rodziców z dziećmi.

13:00 Prezentacja ubiorów afrykańskich, warsztat wiązania chust i kapeluszy. Specjalna możliwość zrobienia sesji zdjęciowej w strojach afrykańskich (chętni proszeni o założenie kolorowych koszulek) - Fundacja Człowiek taki jak Ty

14:30 KOSMOS JEST SZTOS / SPACE IS THE PLACE - 82 min. - Muzyczny film Sci-fi z 1974 roku! Sztandarowe dzieło afrofuturyzmu, pod które fundament położył wykład uniwersytecki „The Black Man in the Cosmos” prowadzony przez Sun Ra -  amerykański kompozytor jazzowy, pianista, bandlider, poeta i filozof, znany z oryginalnych koncepcji i występów w swoim zespole, The Arkestra. Jedyny w swoim rodzaju film, będący zarazem awangardowym science fiction, albumem wizualnym i blaxploitation, opowiada o misji osiedlenia Afroamerykanów na nowo odkrytej planecie.

16:00 Pokaz gotowania. Uczestnicy poznają i posmakują popularne przepisy z kuchni afrykańskiej - Fundacja Człowiek taki jak Ty

18:00 PRÓBA SIŁ / TUG OF WAR - 93 min. - romantyczna historia młodego rebelianta Denge i pięknej Yasmin, oparta na nagradzanej powieści autorstwa Adama Shafi. Akcja filmu rozgrywa się w ostatniej dekadzie panowania kolonialnego Wielkiej Brytanii na Zanzibarze, w której znaczną część mieszkańców wyspy stanowiła społeczność hinduska. Denge walczy o wolność swego kraju zajmując się dystrybuowaniem ulotek i dokumentów propagujących komunizm. W tym czasie Yasmin ucieka od dużo starszego, agresywnego męża, wyznaczonego jej przez rodzinę. Ich pierwsze spotkanie na zawsze połączy ich we wspólnej walce o wolność ojczyzny i miłości, która na samym końcu będzie od nich wymagać rozłąki.

Bilety na pojedynczy seans 15 zł.  Karnet na 8 filmów - 80 zł.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Teatralna Sobota

"Misiowe przygody" na Skwerze Kultury

W sobotę, 3 sierpnia o godzinie 17:00 na Skwerze Kultury będzie można zobaczyć spektakl dla najmłodszych zatytułowany „Misiowe Przygody”. Przedstawienie Teatru Nemno odbędzie się w ramach wakacyjnego cyklu „Teatralna Sobota”.

B-Day Rzeszów

Maja Kleszcz wystąpi w malowniczym parku na osiedlu Słocina

Zbliża się kolejny koncert organizowany przez Rzeszowski Dom Kultury w ramach  B-Day Rzeszów. Wydarzenie odbędzie się tym razem w Parku im. Władysława Szafera w Rzeszowie zlokalizowanym na osiedlu Słocina. Podczas kameralnego koncertu...

Aktualności

Warsztaty i koncert dla dzieci w spektrum autyzmu i ADHD

Rzeszowski Inkubator Kultury, Rzeszowskie Piwnice, Estrada Rzeszowska oraz Grupa eN i zespół Lisia Banda zapraszają na muzyczne warsztaty rodzinne i koncert piosenek dla dzieci. Oba wydarzenia odbędą się w Rzeszowskich Piwnicach. Warsztaty...

Aktualności

"Historia Rzeszowa piaskiem malowana" - kolejny spektakl plenerowy dla mieszkańców

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza wszystkich mieszkańców na jedyny w swoim rodzaju cykl plenerowych pokazów multimedialnych, który został przygotowany z okazji 670-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Widowiska „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana”...

Aktualności

Kino plenerowe na rzeszowskim Rynku. Na ekranie: Kos i Kobiety z 6. piętra

Już w najbliższy weekend na rzeszowskim Rynku odbędą się dwie projekcje filmowe w ramach cyklu „Kino letnie na Skwerze Kultury”. Na wielkim ekranie widzowie będą mogli obejrzeć film „Kos” oraz „Kobiety z...

Aktualności

Dr. Alban, Rednex i Afric Simone - gwiazdy lat 80. i 90. we wrześniu w Rzeszowie

Tuż po wakacjach w Rzeszowie odbędzie się wieczór wypełniony rytmami eurodance, country i world music lat 80. i 90. Dr. Alban, Rednex i Afric Simone zabiorą słuchaczy w muzyczną podróż do przeszłości. Wyjątkowy...

Reklama