Rzeszów - Piątek, 10.01.2025
Reklama

11 września w Rzeszowie startuje II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki

Dodano: /

Polska muzyka w wykonaniu 86 artystów z trzech kontynentów zabrzmi w dniach 11-18 września w Filharmonii Podkarpackiej. Muzycy powalczą o łączną pulę nagród 80 000 euro w dwóch kategoriach konkursowych: pianistycznej i zespołów kameralnych.

Przygotowania do II edycji konkursu przypadły na czas pandemii COVID-19 niesprzyjający działalności artystycznej, zwłaszcza tej o charakterze międzynarodowym. Mimo tego do konkursu zgłosiło się więcej kandydatów niż w pierwszej edycji. Uczestnicy przygotowali własne programy artystyczne, wybierając do poszczególnych etapów przesłuchań konkursowych utwory spośród dorobku aż 56 polskich kompozytorów.

– Rozpoczynamy konkurs już 10 września koncertem zwycięzców ubiegłej edycji. Usłyszymy rosyjskiego pianistę Pavla Dombrovskiego i zespół Polish Violin Duo – Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak. Wśród tegorocznych uczestników znaleźli się reprezentanci nie tylko z Polski, ale także z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Białorusi, Ukrainy i Czech. Nie mamy wątpliwości, że we wrześniu czeka nas piękne święto polskiej muzyki i już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy, zarówno do Rzeszowa, jak i przed ekrany i monitory, gdyż przesłuchania i koncert laureatów będą transmitowane na żywo w Internecie – podsumowała Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Koncert inauguracyjny 10 września oraz codzienne transmisje na żywo kolejnych etapów przesłuchań konkursowych w dniach 11-17 września, jak również galę wręczenia nagród i koncert laureatów 18 września można śledzić na żywo na kanale YouTube oraz na fanpage’u Facebook Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Jury obu kategorii Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej składa się z wybitnych polskich i zagranicznych muzyków oraz postaci życia muzycznego.

W kategorii pianistycznej zasiądą: Jarosław Drzewiecki (Polska), przewodniczący jury, pianista i pedagog, Andrzej Jasiński (Polska), pianista i jeden z najwybitniejszych pedagogów fortepianu na świecie, Koji Shimoda (Japonia), krytyk muzyczny, pianista i pedagog, Pavel Dombrovsky (Rosja), pianista i pedagog, zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, Lidia Grychtołówna (Polska), nestorka polskiej pianistyki, pedagog, Aleksandros Jusakos (Grecja/Chile), pianista, Sergey Osokins (Łotwa), pianista i jeden z najwybitniejszych łotewskich pedagogów oraz jako sekretarz Witold Kawalec (Polska), pianista i pedagog.

– Przed drugim Międzynarodowym Konkursem Muzyki Polskiej czujemy się jak wielcy odkrywcy tego co przed nami ukryła historia. To pasjonujące i niezwykle przeżycie. Zapraszamy publiczność do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu – powiedział Jarosław Drzewiecki, przewodniczący jury pianistycznego.

W kategorii zespołów kameralnych uczestników oceniać będą: Andrzej Tatarski, (Polska) przewodniczący jury, pianista i pedagog, Gary Guthman (USA), trębacz, kompozytor, aranżer, dyrygent i producent muzyczny, Krzysztof Meyer (Polska), kompozytor, pianista, pedagog, Pedro Pablo Cámara (Hiszpania), saksofonista solista i kameralista oraz pedagog i autor publikacji poświęconych muzyce, Igor Pylatyuk (Ukraina), skrzypek, dyrygent, pedagog i muzykolog, Zdzisław Supierz (Polska/Holandia), impresario muzyczny i producent operowy, Tadeusz Wojciechowski (Polska), wiolonczelista – kameralista i dyrygent oraz jako sekretarz Janusz Ostrowski (Polska), działacz kultury, edukator i pianista.

– Mając w pamięci edycję konkursu z 2019 roku i jego znakomitą organizację przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, jestem przekonany, że tegoroczna edycja również będzie wręcz idealnie przygotowana i przeprowadzona zarówno dla uczestników, rzeszowskiej publiczności i dla nas jurorów. Dużą ciekawostką dla mnie będzie odkrywanie, jak ci młodzi muzycy zmienili się od czasu majowych eliminacji krajowych i nagrań nadesłanych w ramach zgłoszeń regularnych, na pewno na lepsze. Idea Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej jest fantastyczna i promuje polską muzykę oprócz wielkich tuzów takich jak Chopin, Szymanowski, Lutosławski czy Penderecki, w skali ogólnodostępnej i ogólnoświatowej – powiedział Andrzej Tatarski, przewodniczący jury w kategorii zespołów kameralnych.

Wydarzeniem towarzyszącym konkursowi od drugiego etapu będą warsztaty dziennikarskie, które NIMiT organizuje wraz z „Ruchem Muzycznym” i Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Teksty relacjonujące postępy uczestników konkursu będą ukazywać się w elektronicznym, codziennym biuletynie konkursowym na stronie internetowej konkursmuzykipolskiej.pl. Warsztaty poprowadzi Jacek Marczyński, wybitny dziennikarz i publicysta.

Zwycięzcy II MKMP zaprezentują się polskiej publiczności dwa razy. Na zakończenie konkursu po gali wręczenia nagród 18 września 2021 w Filharmonii Podkarpackiej oraz warszawskiej publiczności 20 września 2021 w Filharmonii Narodowej. Zgodnie z rządowymi wytycznymi antycovidowymi aktualnie w sprzedaży dostępne są bilety obejmujące 75% powierzchni sal, z rezerwą 25% dla osób w pełni zaszczepionych.

Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Konkurs należy do sieci konkursów pianistycznych Fundacji Alink-Argerich.

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Nowa wystawa w Galerii WDK

„Konie Mongolskie w Fotografii” – to tytuł nowej wystawy, która od 29 września 2023 r. będzie prezentowana w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury, mieszczącej się przy ul. Stefana Okrzei 7 w Rzeszowie.

Aktualności

Weber, Schumann i Ravel w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

Uwertura do opery „Oberon” Carla Marii von Webera, koncert fortepianowy a-moll Roberta Schumanna i druga suita koncertowa „Dafnis i Chloe” Maurice Ravela wypełnią program piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura...

Aktualności

Postacie ze świata sztuki, nauki i kultury na grafikach Julii Rut. Nowa wystawa w RIK

Od 6 do 27 października w budynku Rzeszowskiego Inkubatora Kultury będzie można obejrzeć prace absolwentki Instytutu Sztuk Pięknych UR – Julii Rut.

Aktualności

Spotkania autorskie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie

„Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat” to cykl spotkań autorskich organizowanych przez Wojewódzka i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. W ramach wydarzenia zaplanowano 8 spotkań, które odbędą się w różnych filiach...

Aktualności

"Królowie Bluesa" zagrają w Rzeszowie

Szykuje się kolejna gratka dla fanów bluesa. W październiku w Rzeszowie wystąpią znani polscy gitarzyści w ramach koncertu pn. „Królowie Bluesa”. Wydarzenie odbędzie się z okazji 3 jubileuszów Estrady Rzeszowskiej: 65-lecia Estrady...

Aktualności

W piątek parkingi RDK zamienią się w strefy atrakcji dla dzieci

Park(ing) Day to kolejna inicjatywa odbywająca się w ramach kończącego się w piątek Tygodnia Mobilności w Rzeszowie. 22 września 2023 r. parkingi przy filiach RDK zamienią się w strefy pełen atrakcji dla...

Aktualności

Bambolino - teatralne widowisko cyrkowe po raz pierwszy w Rzeszowie

Hipopotamy tańczące w baletkach, pojedynek kangurów bokserskich, Człowiek-Rakieta wystrzelony z armaty – to tylko część atrakcji jakie będzie można zobaczyć podczas barwnego pokazu cyrkowego mistrza Bambolino. Na widzów czeka 80 minut śmiechu...

Aktualności

Poezja na rzeszowskich przystankach autobusowych

„Przystanek poezji” – pod takim hasłem już w najbliższy piątek odbędzie się happening w ramach trwającego Tygodnia Mobilności w Rzeszowie.

Reklama