Rzeszów - Piątek, 27.09.2024
Reklama

11 września w Rzeszowie startuje II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki

Dodano: /

Polska muzyka w wykonaniu 86 artystów z trzech kontynentów zabrzmi w dniach 11-18 września w Filharmonii Podkarpackiej. Muzycy powalczą o łączną pulę nagród 80 000 euro w dwóch kategoriach konkursowych: pianistycznej i zespołów kameralnych.

Przygotowania do II edycji konkursu przypadły na czas pandemii COVID-19 niesprzyjający działalności artystycznej, zwłaszcza tej o charakterze międzynarodowym. Mimo tego do konkursu zgłosiło się więcej kandydatów niż w pierwszej edycji. Uczestnicy przygotowali własne programy artystyczne, wybierając do poszczególnych etapów przesłuchań konkursowych utwory spośród dorobku aż 56 polskich kompozytorów.

– Rozpoczynamy konkurs już 10 września koncertem zwycięzców ubiegłej edycji. Usłyszymy rosyjskiego pianistę Pavla Dombrovskiego i zespół Polish Violin Duo – Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak. Wśród tegorocznych uczestników znaleźli się reprezentanci nie tylko z Polski, ale także z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Białorusi, Ukrainy i Czech. Nie mamy wątpliwości, że we wrześniu czeka nas piękne święto polskiej muzyki i już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy, zarówno do Rzeszowa, jak i przed ekrany i monitory, gdyż przesłuchania i koncert laureatów będą transmitowane na żywo w Internecie – podsumowała Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Koncert inauguracyjny 10 września oraz codzienne transmisje na żywo kolejnych etapów przesłuchań konkursowych w dniach 11-17 września, jak również galę wręczenia nagród i koncert laureatów 18 września można śledzić na żywo na kanale YouTube oraz na fanpage’u Facebook Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Jury obu kategorii Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej składa się z wybitnych polskich i zagranicznych muzyków oraz postaci życia muzycznego.

W kategorii pianistycznej zasiądą: Jarosław Drzewiecki (Polska), przewodniczący jury, pianista i pedagog, Andrzej Jasiński (Polska), pianista i jeden z najwybitniejszych pedagogów fortepianu na świecie, Koji Shimoda (Japonia), krytyk muzyczny, pianista i pedagog, Pavel Dombrovsky (Rosja), pianista i pedagog, zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, Lidia Grychtołówna (Polska), nestorka polskiej pianistyki, pedagog, Aleksandros Jusakos (Grecja/Chile), pianista, Sergey Osokins (Łotwa), pianista i jeden z najwybitniejszych łotewskich pedagogów oraz jako sekretarz Witold Kawalec (Polska), pianista i pedagog.

– Przed drugim Międzynarodowym Konkursem Muzyki Polskiej czujemy się jak wielcy odkrywcy tego co przed nami ukryła historia. To pasjonujące i niezwykle przeżycie. Zapraszamy publiczność do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu – powiedział Jarosław Drzewiecki, przewodniczący jury pianistycznego.

W kategorii zespołów kameralnych uczestników oceniać będą: Andrzej Tatarski, (Polska) przewodniczący jury, pianista i pedagog, Gary Guthman (USA), trębacz, kompozytor, aranżer, dyrygent i producent muzyczny, Krzysztof Meyer (Polska), kompozytor, pianista, pedagog, Pedro Pablo Cámara (Hiszpania), saksofonista solista i kameralista oraz pedagog i autor publikacji poświęconych muzyce, Igor Pylatyuk (Ukraina), skrzypek, dyrygent, pedagog i muzykolog, Zdzisław Supierz (Polska/Holandia), impresario muzyczny i producent operowy, Tadeusz Wojciechowski (Polska), wiolonczelista – kameralista i dyrygent oraz jako sekretarz Janusz Ostrowski (Polska), działacz kultury, edukator i pianista.

– Mając w pamięci edycję konkursu z 2019 roku i jego znakomitą organizację przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, jestem przekonany, że tegoroczna edycja również będzie wręcz idealnie przygotowana i przeprowadzona zarówno dla uczestników, rzeszowskiej publiczności i dla nas jurorów. Dużą ciekawostką dla mnie będzie odkrywanie, jak ci młodzi muzycy zmienili się od czasu majowych eliminacji krajowych i nagrań nadesłanych w ramach zgłoszeń regularnych, na pewno na lepsze. Idea Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej jest fantastyczna i promuje polską muzykę oprócz wielkich tuzów takich jak Chopin, Szymanowski, Lutosławski czy Penderecki, w skali ogólnodostępnej i ogólnoświatowej – powiedział Andrzej Tatarski, przewodniczący jury w kategorii zespołów kameralnych.

Wydarzeniem towarzyszącym konkursowi od drugiego etapu będą warsztaty dziennikarskie, które NIMiT organizuje wraz z „Ruchem Muzycznym” i Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Teksty relacjonujące postępy uczestników konkursu będą ukazywać się w elektronicznym, codziennym biuletynie konkursowym na stronie internetowej konkursmuzykipolskiej.pl. Warsztaty poprowadzi Jacek Marczyński, wybitny dziennikarz i publicysta.

Zwycięzcy II MKMP zaprezentują się polskiej publiczności dwa razy. Na zakończenie konkursu po gali wręczenia nagród 18 września 2021 w Filharmonii Podkarpackiej oraz warszawskiej publiczności 20 września 2021 w Filharmonii Narodowej. Zgodnie z rządowymi wytycznymi antycovidowymi aktualnie w sprzedaży dostępne są bilety obejmujące 75% powierzchni sal, z rezerwą 25% dla osób w pełni zaszczepionych.

Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Konkurs należy do sieci konkursów pianistycznych Fundacji Alink-Argerich.

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Wernisaż wystawy Beaty Czyżewskiej otworzy Rzeszów Jazz Festiwal 2023

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja największego festiwalu jazzowego na Podkarpaciu. Wydarzeniem otwierającym będzie wystawa fotografii Beaty Czyżewskiej prezentująca koncerty i artystów poprzedniej edycji.

Aktualności

Gala operowo-operetkowa z Jonasem Kaufmannem w kinie Zorza

W listopadzie kino Zorza pokaże retransmisję gali operowo-operetkowej z udziałem gwiazd operowego świata.

Aktualności

Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie będzie miał nową nazwę i status

Od przyszłego roku Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie zmieni nazwę na Centrum Młodzieży w Rzeszowie i zyska status pałacu młodzieży.

Aktualności

Uroczystości upamiętniające Józefa Szajnę i odsłonięcie "Drabiny do nieba"

W środę, 25 października 2023r. w Rzeszowie odbędzie się wydarzenie pn. „Wokół rzeźby Józefa Szajny Drabina do nieba", które jest upamiętnieniem wyjątkowego artysty urodzonego w Rzeszowie.

Aktualności

XX edycja festiwalu "O Laur Rzecha". Wystąpi ponad 400 tancerzy

24 grupy taneczne na prezentacjach konkursowych i ponad 400 tancerzy na scenie podczas koncertu galowego - tak zapowiada się XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Tanecznych „O Laur Rzecha”, który odbędzie się w...

Aktualności

"Kraina Zmysłów" - twórczość osób z zaburzeniami psychicznymi w BWA

„Kraina zmysłów” to wystawa jubileuszowa z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia Domu Pomocy Społecznej Dla Osób Przewlekle Psychicznie Chorych w Rzeszowie, która prezentowana będzie w Biurze Wystaw Artystycznych od 19 października do 5...

Aktualności

Zespół Organek zapowiada trasę koncertową MTV Unplugged. Rzeszów jednym z przystanków

W styczniu 2024 r.zespół Organek rozpocznie akustyczną trasę koncertową, która będzie promowała zapowiedziany na początek przyszłego roku album MTV Unplugged Organek. Do kwietnia grupa odwiedzi kilkanaście polskich miast, w tym również Rzeszów.

Aktualności

Od starożytności do XIX wieku. Cykl wykładów o historii sztuki w Rzeszowskich Piwnicach

W listopadzie Rzeszowskie Piwnice rozpoczną nowy cykl wykładów o historii sztuki. Poprowadzą je historyczki sztuki – dr Anna Stróż-Pawłowska oraz Karolina Chomiczewska. W sumie przez dwa semestry odbędzie się 12 spotkań.

Reklama