Rzeszów - Poniedziałek, 06.01.2025
Reklama

06. Festiwal Nowego Teatru będzie ukłonem w stronę treści

Dodano: /

W dniach 29 listopada-5 grudnia w Rzeszowie odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Nowego Teatru, którego organizatorem jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej. 

Już za kilka dni rozpocznie się kolejna odsłona teatralnego święta w Rzeszowie. Do stolicy podkarpacia przyjadą artyści m.in. z Warszawy, Koszalina, Krakowa oraz Białegostoku. Widzowie będą mieli okazje obejrzeć spektakle nagradzane i doceniane przez krytyków. Na dużej scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej pojawi się m.in. „Wojna polsko-ruska od flagą biało-czerwoną” w reżyserii Pawła Świątka z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, zaś Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi zaprezentuje „Idiotów”.

„06. Festiwal Nowego Teatru to 27 wydarzeń łącznie. Siedem spektakli konkursowych z nurtu głównego, trzy spektakle nurtu Off-Konteksty, trzy czytania performatywne. Do tego wystawy, spotkania, rozmowy dyskusje, a na finał koncert” – mówiła Jagoda Skowron, rzecznik Teatru im. Wandy Siemaszkowej i pełnomocnik dyrektora.

Głównym założeniem tegorocznego FNT jest prezentacja spektakli dostosowanych do nowych czasów, wyróżniających się wyrazistym profilem i formatem. W poprzednich latach na deskach „Siemaszki” gościły w głównej mierze spektakle eksperymentujące z formą i wykorzystujące nowe rozwiązania sceniczne. W tym roku będzie nieco inaczej. Fundament każdego z przedstawień tworzy forma i treść. Dotychczas, podczas doboru spektakli, organizatorzy skupiali się na formie w jakiej wyrażany jest dany przekaz, zaś 06. Festiwal Nowego Teatru będzie niejako ukłonem w stronę treści.

„Zaczęliśmy się zastanawiam czy czasami ten nowy teatr nie leży w treści, więc doszliśmy do przekonania, że narracje typu diagnoza rzeczywistości, czy to społecznej, politycznej czy kondycji człowieka, również dryfują na jakiejś mieliźnie. Bardzo wiele spektakli przedstawia diagnozy, które już są niestety niezbyt wyszukane i odkrywcze. Cały czas towarzyszyła mi metafora boksowania w żwirze, że teatr jest w jakimś momencie, że nie może ruszyć dalej. Zaczęliśmy się zastanawiać co by mogło być nowego w teatrze. Odpowiedź przyszła z kilku przedstawień, które się pojawiły i nagle część reżyserów zaczęła dostrzegać potrzebę nie tylko zdiagnozowania sytuacji, ale szukania jakiegoś momentu w którym się spotykamy, w którym jest jakiś most, sposobu wyjścia z chocholego tańca, w którym tkwimy” – wyjaśnia Tomasz Domagała, kurator nurtu głównego FNT.

Wszystkie zaprezentowane spektakle miały swoją premierę na przełomie 2018 i 2019 roku. Po każdym spektaklu głównego nurtu odbędą się spotkania z twórcami i aktorami. Podczas gali finałowej, która odbędzie się 5 grudnia, zostanie wręczona nagroda publiczności przyznawania przez widzów w drodze głosowania. Nagrodę główną (w tym roku po raz pierwszy noszącą imię pomysłodawczyni FNT Joanny Puzyny-Chojki, tragicznie zmarłej w 2018 roku) przyzna jury. W tym roku po raz pierwszy widzowie zobaczą trzy produkcje teatrów niezależnych w ramach nowego nurtu Off-Konteksty.

Podczas 06. Festiwalu Nowego Teatru premiery doczekają się również projekty prygotowane w ramach nowej inicjatywy Teatru im. Wandy Siemaszkowej – Sceny Nowej Dramaturgii, której kuratorami są reżyserka Martyna Łyko oraz dziennikarz, krytyk i dramaturg Witold Mrozek. Zgodnie z tradycją w repertuarze Festiwalu znalazła się także całe mnóstwo wydarzeń towarzyszących, m.in. panele dyskusyjne, wystawy sztuk plastycznych oraz spotkania z twórcami.

Wiemy, że na dzień dzisiejszy ciężko będzie o bilety na wszystkie prezentowane spektakle, nie mniej jednak „Siemaszka” dysponuje jeszcze miejscami na poszczególne przedstawienia. W najbliższy weekend będzie można je nabyć w promocyjnych cenach.

Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Cyrk Safari z nowym programem "Bravissimo" w Rzeszowie

W weekend, 16 i 17 marca do Rzeszowa przyjedzie Cyrk Safari. Jeden z najstarszych cyrków w Polsce zaprezentuje nowy program zatytułowany „Bravissimo”, bez zwierząt, ale z udziałem międzynarodowych artystów.

Aktualności

Wtorek z klasyką. Dwa filmy Krzysztofa Kieślowskiego w Kinie za Rogiem Cafe

Dwa obrazy Krzysztofa Kieślowskiego zobaczymy podczas najbliższego spotkania w ramach cyklu „Wtorek z klasyką” organizowanego przez rzeszowskie Kino za Rogiem Cafe.

Aktualności

"Kultura jest kobietą" - spotkanie artystek z Podkarpacia z okazji Dnia Kobiet

8 marca 2024r. o godzinie 15:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie organizowane jest kolejne spotkanie kobiet związanych z kulturą na Podkarpaciu w ramach projektu "Kultura jest kobietą".

Aktualności

"Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach". Promocja książki i spotkanie z autorkami

14 marca w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, odbędzie się spotkanie poświęcone promocji książki „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach”. Gośćmi wydarzenia będą autorki publikacji: Edyta Dawidziak oraz Karolina Chomiczewska.

Aktualności

Rzeszowski Dzień Kobiet: zabytkowy Jelcz z atrakcjami, koncert Bartka Grzanka oraz Modowy Bazar

Estrada Rzeszowska przygotowała atrakcje dla Pań z okazji Dnia Kobiet. 8 marca po ulicach Rzeszowa będzie kursował zabytkowy Jelcz z niespodziankami, a wieczorem odbędzie się koncert Bartka Grzanka z zespołem w Rzeszowskich...

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2024. Smolasty i Paluch zagrają na scenie hip hop

Smolasty i Paluch dołączyli do wykonawców, którzy wystąpią na 29. Rzeszowskich Juwenaliach. Artyści wystąpią na scenie hip-hop.

Aktualności

"Jowita" po rekonstrukcji cyfrowej na ekranie Kina za Rogiem Cafe

Piękne Barbara Kwiatkowska i Kalina Jędrusik, charyzmatyczni Daniel Olbrychski i Zbigniew Cybulski - to obsada filmu Janusza Morgensterna do scenariusza Tadeusza Konwickiego. Obraz z 1967 roku - po rekonstrukcji cyfrowej - zostanie...

Reklama