Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Zarobki netto a brutto

Dodano:

Istotną kwestią, która często budzi wiele wątpliwości, są różnice w zarobkach brutto i netto. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania nurtujące niemal wszystkich, którzy chcą wiedzieć jak najwięcej na temat swoich zarobków.

Róznica: brutto a netto

Zawierając umowę o pracę, pracodawca podaje najczęściej wynagrodzenie w brutto. Rozmawiając i podejmując pracę, należy wyraźnie zaznaczyć, jaką kwotę mamy dokładnie na myśli. Istnieje kilka różnic pomiędzy netto a brutto. Po pierwsze: brutto to całość wynagrodzenia, które będzie pomniejszane o np.
  • o podatek dochodowy VAT (23%),
  • składki ZUS (ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe),
  • ubezpieczenie zdrowotne dla Narodowego Funduszu Zdrowia, dzięki któremu można bezpłatnie korzystać z opieki medycznej.
Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52%, na rentowe - 8%, a na chorobowe - 2,45%. Po odjęciu świadczeń publicznoprawnych zostaje właśnie wynagrodzenie netto, czyli realna kwota „na rękę”. Aby sprawdzić tę sumę, można skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń.
Reklama
Jak obliczyć zarobki brutto i netto?

Najlepszą metodą obliczenia zarobku netto od brutto jest skorzystanie ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z kolei Ministerstwo Finansów na bieżąco uaktualnia przelicznik brutto/netto i informuje o stawkach podatku dochodowego. Ciekawostką jest to, że polski kodeks pracy nie wspomina o rozróżnieniu na wynagrodzenie brutto i netto. Ważnym zagadnieniem jest też to, czy jest się sobą prywatną, czy przedsiębiorcą, ze względu na to, że obie strony inaczej posługują się tymi pojęciami. Należy również pamiętać, że kwota składek będzie inna w Polsce i inna za granicą. Z kolei, jeśli ktoś pracuje zdalnie ze swojego kraju dla zagranicznej firmy, będzie otrzymywał wypłatę, z której sam będzie musiał opłacać wszelkie składki i podatek dochodowy. Natomiast jeśli mamy klienta – osobę prywatną bez działalności gospodarczej  – to kwoty netto i brutto będą takie same, gdyż taki klient nie odprowadzi za nas podatku i składek.
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Co czeka polskich przedsiębiorców w 2021 roku

Co czeka polskich przedsiębiorców działających na europejskich rynkach po roku recesji wywołanej pandemią COVID-19? 

Artykuł sponsorowany

Jak urządzić mały salon w bloku? Postaw na sofę z funkcją spania.

Analiza rynku nieruchomości w naszym kraju wyraźnie pokazuje, że większość Polaków mieszka w blokach. Choć mieszkanie w bloku ma niewątpliwe zalety, nie da się ukryć, że posiada również wady. Jedną z największych...

Artykuł sponsorowany

Czy każdy laptop to ultrabook? Poznajmy najważniejsze różnice

Coraz częściej przy wyborze nowego laptopa, zwracamy uwagę, świadomie lub nie, na nową katgorię tego sprzętu czyli ultrabooki.

Artykuł sponsorowany

Zdrowe i pożywne posiłki - wypróbuj catering dietetyczny

Catering dietetyczny to usługa, która staje się coraz bardziej popularna. W obecnych czasach coraz mniej ludzi ma czas na gotowanie i przygotowywanie posiłków,...

Artykuł sponsorowany

Volvo Cars podsumowuje sprzedaż w 2020 roku pierwsza połowa roku ciężka, druga - rekordowo dobra

Pandemia koronawirusa skutecznie uniemożliwiła nam pobicie kolejnego rekordu sprzedaży. Mimo spowolnienia gospodarczego, nasza marka wyszła z tego okresu obronną ręką.

Artykuł sponsorowany

Prezenty i upominki z okazji dnia babci i dziadka

Dzień babci i dziadka to dwa bardzo ważne święta o charakterze rodzinnym.

Artykuł sponsorowany

Okucia do okien PCV – wszystko, co musisz wiedzieć przed kupnem okna

Wbrew pozorom okucia do okien PCV to niezmiernie ważne elementy, które w znaczący sposób wpływają na komfort obsługi i bezpieczeństwo okien. Odpowiednio dobrane stanowią sposób na zapewnienie optymalnej izolacji termicznej, chronią przed...

Artykuł sponsorowany

Kiedy otrzymujemy wynagrodzenie?

Podstawowym zagadnieniem, które jest niezwykle istotne dla wszystkich pracowników jest pensja i data jest otrzymania.

Reklama